محوطه سازی

محوطه سازی یک ساختمان یا لنداسکیپ ساختمان از عناصر مهم طراحی به شمار می رود که می تواند تعریف ورودی ساختمان باشد و از مشاعات یک ساختمان به عنوان حیاط و فضای مشاعات که نحوه فضاسازی و به کار بردن المان هایی مثل آبنما، نورپردازی، درختان، درختچه‌ها ،گیاهان پوششی و المان هایی مثل نیمکت و آلاچیق که امروزه از مواردی است که به برندسازی و محبوبیت چهره یک ساختمان کمک می‌کند.

امروزه با کمبود فضاهای فضای سبز و مشاعی یک ساختمان بام ساختمان هم به فضاهای محوطه سازی اضافه شده است و روف گاردن یا بام سبز هم از عناصر مهم و جذاب برای یک ساختمان به شمار می‌رود. در تراس ها و نمای ساختمان هم فضای سبز ورود کرده و از عناصر جذاب در طراحی به شمار می‌رود. لذا طراحی فضای سبز برای یک ساختمان از اصول مهم و تاثیرگذاری مثل عایق سازی، انتخاب گونه گیاهی، سیستم آبیاری، استفاده از المان های جذاب و همخوانی با کلیت و شخصیت ساختمان می‌توان نام برد.

آوان با بهره مندی از تخصص در فضای سبز و محوطه سازی و سیستم های نگهداری می تواند در کنار شما به ایجاد فضایی زیبا و کاربردی کمک کند.

گالری تصاویر پروژه های آوان

 

اصول طراحی لنداسکیپ

حیاط خلوت در هر خانه ای می تواند محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت و استراحت ساکنین به شمار آید. از این رو بهتر است برای طراحی آن حساسیت های لازم را به خرج داد تا بتواند علاوه بر جنبه ی کاربردی، جذابیت خانه را دو چندان کند. به طوری که می توانید حیاط نقلی منزلتان را به یک باغ دنج و دلنشین تبدیل کنید و با گلکاری و طراحی باغچه، طراوت و تازگی را به منزلتان وارد کنید.

 

معماری منظر، علمی است طبیعت گرا، مخاطب محور و عملکرد گرا که با سازماندهی زمین و ساختمان ها برای استفاده و بهره مندی انسان سروکار دارد. در ادامه به فضای بیرونی، چه از دیدگاه محیط زیست و طبیعت، چه از دیدگاه رابطه آن با زندگی انسان و چه از دیدگاه هنر و زیبایی شناسی می پردازد. در این بخش از وبسایت معماری آوان قصد داریم نمونه طراحی فضای سبز حیاط منزلی در سانفرانسیسکو را بررسی کنیم که به تازگی توسط استودیو SEED یک شرکت معتبر طراحی لنداسکیپ در کالیفرنیا طراحی شده است.

فضای سبز : امروزه یکی از معضلان بزرگ شهرها، موضوع آلودگی هوا می باشد که یکی از راه های مقابله با آن ایجاد محوطه های سبز در اطراف و پشت بام منازل می باشد. از دیگر ویژگی های محوطه سازی و فضای سبز، ایجاد فضایی دلنشین و جذاب برای کاربران است و استفاده از عناصری چون آلاچیق، آبنما، استخر، نهر آب، گل کاری و درختکاری و ... می تواند تاثیر بیشتری بر جذابیت محوطه داشته باشند.

طراحی لنداسکیپ یا فضای سبز پیرامون ساختمان ها، یکی از مهمترین مسائل هر پروژه به شمار می رود که بدین منظور معماران و طراحان می کوشند تا فضای دلنشینی برای کاربران و ساکنان فراهم کنند. در این ویدئو چندین نمونه طراحی لنداسکیپ مدرن به تصویر کشیده شده که می توانید با الهام از آنها پروژه هایتان را به خوبی طراحی کنید. 

 

مفهوم لند اسکیپ در معماری

لند اسکیپ از یک فعل یا خاصیت علمی نشات می گیرد که به معنای زیبایی شناختی و زیباسازی است. در کل تغییر گسترده ای که در فضای بیرون از خانه و یا محوطه ی بیرونی آن ایجاد می کنید را لند اسکیپ گویند. ایجاد محوطه ی سرسبز اصول و معیارهای خاص خود را دارد.

فرض کنید از پنجره ی خانه ی خود به حیاط نگاه می کنید و با فضایی زیبا و سرسبز روبرو می شوید. خود به خود انرژی مثبتی را دریافت خواهید کرد و از سپری کردن اوقات تان در خانه لذت خواهید برد. شما در ابتدای طراحی نما و محوطه ی خانه هزینه ای را صرف ایجاد فضای سبز در حیاط می کنید. اما اگر زمانی تصمیم به فروش خانه گرفتید، ارز و سودش نیز به واسطه ی فضای زیبایی که ایجاد کرده اید افزایش می یابد. این بدان معناست که لند اسکیپ ارزش خانه را بالاتر می برد.

مزایای محوطه های سبز

 • کاهش نویز و آلودگی

 • خنک کننده ی طبیعی
 • بهره مند شدن از فضای زیبا
 • تنوع در معماری و نمای بیرونی ساختمان

انواع لنداسکیپ و محوطه سازی فضای سبز

انواع بسیار زیادی از لند اسکیپ در دنیا وجود دارند که ما در زیر فقط به چند نمونه اشاره می کنیم. دلیل انتخاب این موارد اجرای سریع آن ها است.

چمن

یکی از ساده ترین فضا سازی ها است که به اشکال مختلفی می توان آن را پیاده سازی کرد.

بوته ها

این مورد زمان بیشتری را به نسبت چمن نیاز دارد اما یکی از زیباترین نوع  لند اسکیپینگ است.

درختان گل دار

فضایی زیباتر و پرتر را با این نوع محوطه سازی خواهید داشت. انواع درخت ها را در فضا می توان کاشت و ظاهر آن ها را آراسته و زیباتر کرد.

چشمه ها و حوض های مصنوعی

اگر از ترکیب درخت ها و حوض های زیبا استفاده کنید، یکی از فوق العاده ترین فضاها را خواهید داشت.

گل های رنگی

علاقه ی بصری در بین انسان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. گل های رنگارنگ با ترکیب های زیبا یکی از مواردی است که می تواند جذابیت محیط را دو چندان کند.اگر از درختها و گل های چهار فصل مانند کاج و سرو در محوطه ی خانه تان استفاده کنید می توانید از زیبایی آن ها در چهار فصل بهره مند شوید.در طراحی مدرن لند اسکیپ معماران عقیده دارند که بایستی با طراحی و معماری کلی ساختمان هماهنگ باشد. البته موضوع همنواختی در کل ساخت و سازهای مدرنیته به چشم می خورد. اما زمانی که فضای سبز در محوطه مکمل طراحی کلی ساختمان باشد ترکیبی جذاب تر و صد البته زیباتر را پدید خواهد آورد. نکته ی بعدی در طراحی فضای سبز مربوط به تناسب گیاهان با فضای انتخاب شده است. بر اساس این موضوع بایستی محوطه را تقسیم بندی کرد و برای هر نقطه گیاه مناسب را در نظر گرفت. اما تکنیک ویژه ای از سوی کارشناسان ارائه شده و آن هم استفاده از گیاه ها و ترکیباتی است که دارای سرعت رشد بالایی هستند. مهندسان معمار هم چنین بر این باور هستند که هرگز در لنداسکیپ چیزی را حذف نکنید؛ بلکه آن را تغییر ظاهر دهید.

اصول طراحی لنداسکیپ برای فضاهای سبز مسکونی

طراحی لند اسکیپ همواره با چالش هایی بویژه در فضاهای مسکونی روبرو است. در این مقاله راهکارهایی تحت عنوان اصول طراحی لند اسکیپ برای فضاهای سبز مسکونی ارائه شده است. بسیاری گمان می کنند امر طراحی لند اسکیپ بخصوص در مورد فضاهای مسکونی، اصول و سلسله مراتب خاصی نخواهد داشت. اما در تجربه ی چند ساله و در پروژه های بسیاری، این اصول رعایت شده اند و نتایج مثبت خود را به دنبال داشته اند. در ابتدا به ذکر نکاتی در باب نحوه ی به نظر رسیدن یک طراحی اند اسکیپ می پردازیم. سپس نکاتی را در موضوع مقیاس و تناسبات اجزاء یک فضای سبز مطرح می کنیم. در نهیات نیز به نکاتی چون نحوه ی صحیح انتخاب و استفاده از گیاهان می پردازیم. در مجموع ۸ نکته در باب اصول طراحی لند اسکیپ در این مقاله مطرح شده اند.

قانون مرز مشخص بین فضاها را رعایت کنید.

به نظر می رسد این یک قانون لازم الاجرا است و نه فقط یک اصل. چراکه متضمن معنی اصیل یک باغ به عنوان یک محوطه است. این قانون حس پناهگاه را در آغوش طبیعت برای ما ایجاد می کند. قانون مرز مشخص بین فضاها به این امر دلالت دارد که ما در مواقعی که ارتفاع جداره ی عمودی فضا برابر با اندازه ی یک سوم عرض آن فضا می باشد، احساس امنیت و حریم می کنیم. این عدد از طریق آزمایشات روانشناسی محیط بدست آمده است و بسیار راهگشاست. این امر بخصوص در طراحی فضاهای سبز مسکونی که آرامش و ثبات در آن ها بسیار مهم است، از اولویت بیشتری برخوردار است.

به طور مثال برای لمس بیشتر می توانید این قضیه را هنگامی که در کنار یک درخت و یا دیوار ایستاده اید بتدریج از آن دور شوید. آن گاه متوجه خواهید شد که این قانون چگونه عمل می کند. حال در جایی ممکن است به خاطر ایجاد حس نمادین و مجسمه گونه، تغییراتی در مقیاس و تناسبات اجزاء صورت گیرد. اما این اصل بطور کلی در مورد ایجاد حریم در طراحی فضای سبز از طریق ایجاد مرز مشخص امکان پذیر است.

همیشه خط سازمان دهنده را دنبال کنید.

این امر را همچنین در آموزه های معماری را نیز می توانیم بیابیم. که این موضوع همانا دنبال کردن خطوط سازمان دهنده در طراحی فضا می باشند. به طور مثال در معماری این خطوط شامل راهرو، جداره ی ساختمان و یا حتی راستای پنجره می شود. در طراحی لند اسکیپ نیز می توان خطوطی مانند امتداد درختان، استخر و یا مرز ملک را به عنوان این نوع خطوط در نظر گرفت. این دسته از خطوط می توانند به عنوان خطوطی فرضی به منظور ارتباط و سازماندهی اجزاء مختلف دیزاین محیط کاربرد داشته باشند. مثلاً در طراحی فضای سبز ذیل، خطوط بنا را در طراحی لند اسکیپ ادامه داده ایم و لبه ی استخر و یا پیاده راه چوبی را در آن امتداد قرار داده ایم. لذا وجود خطوط اینچنینی باعث ایجاد نظم، یکپارچگی و خوانایی در طرح حتی پس از کاشت گیاهان خواهد شد.

 

معمار و نظریه پرداز مشهور، لکوربوزیه، معتقد است این خطوط سازمان دهنده، تضمینی بر عدم وجود به هم ریختگی در طرح هستند. همچنین باعث ایجاد کیفیاتی چون ریتم در طرح می شوند. و در نهایت یک نوع هندسه ی بنیادین را در طرح پیاده سازی می کنند. لکوربوزیه اما از دو جنبه مهم این نوع خطوط را تحلیل می کند. اول آنکه این نوع خطوط می توانند یک نوع استخوان بندی قوی در ایجاد یک یاغ با حفظ تمام ویژگی های طبیعی آن باشند. ثانیاً آن ها موضوعی هستند که در دست طراح به عنوان ابزاری در جهت پیشبرد طرح عمل می کنند. لذا می توانند عاملی برای تمییز طراح حرفه ای از طراح آماتور باشند.

از تناسبات طلایی برای تعیین نسبت های صحیح بهره ببرید.

طبیعتاً استفاده از قوانین خاصی می تواند ما را در طراحی یاری نماید. یکی از این اصول، بکارگیری تناسبات طلایی است که می تواند باعث ایجاد تعادل و نظم خاصی در تناسب میان اجزاء باشد. به عنوان مثال یکی از اصولی که در جهت یافتن تناسب ایده آل میان اجزاء مطرح است، فرمول «a/b = b/a+b» است. بدین معنی که نسبت قسمت کوچک به قسمت بزرگ برابر است با نسبت قسمت بزرگ به مجموع دو قسمت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از معماران منظر در گذشته از دانش ریاضی در طرح هایشان بهره می بردند. لذا امروزه نیز بطور معمول مثلاً از نسبت طلایی ۱ به ۱/۶ در طراحی تراس ها، ایوان ها، کرت بندی ها و … استفاده می شود.

از کلیسای «THOMAS D» در طراحی پله ها الهام بگیرید.

نکته ی بعدی که در تناسبات بسیار مهم است، سبک کلیسای «Thomas D» در طراحی پله ها است. عموماً از آن به عنوان کاربرد سبک کالیفرنیایی یاد می شود. چراکه وی فرمول خاصی را در طراحی آن پلکان برای اولین بار اسفاده کرد. همان فرمولی که ما امروزه آن را به عنوان فرمول پله «۲h+b=63» می شناسیم. رعایت این فرمول در طراحی پله ها خصوصاً در فضاهای لند اسکیپ یک اصل است. این فرمول برای هر نوع پله ای و در هر کجا که باشد صدق می کند.

اندازه مهم است.

آخرین اصل در باب تناسبات طراحی، بر اهمیت اندازه تاکید دارد. این اصل بر این موضوع دلالت دارد که یک شی، هر چه بزرگتر باشد بهتر است. به طور مثال وقتی می خواهیم تصمیم بگیریم که یک پله عریض باشد یا باریک، یک استخر بزرگ باشد یا کوچک، یک آلاچیق کوتاه باشد یا بلند؛ جواب همیشه همان است!

کاشت را از بزرگ به کوچک انجام دهید.

این موضوع در باب گیاهانی که در فضای سبز کشت می شوند صدق می کند. بدون شک گیاهان، گستره ی نامتناهی از تنوع و گونه بندی را شامل می شوند. به همین خاطر نیز عموماً صدور رای کلی در مورد آن ها بسیار سخت خواهد بود. اما هدف الگوهای کاشتی که ارائه می شوند، غالباً القاء حس لمس طبیعت خواهد بود. لذا بکارگیری آن ها در طراحی لند اسکیپ فضاهای مسکونی کارساز خواهد بود.

اولین نکته در این باب، این است که کاشت را از گیاهان با سایز بزرگ به ترتیب به سمت سایز کوچک انجام دهید. به طور مثال اول درختان، سپس درختچه ها، سپس گل ها و گیاهان کوچکتر و در نهایت چمن می بایست طرح ریزی و کاشته شوند. این موضوع هم از لحاظ ترکیب بندی و هم از لحاظ بُعد عملیاتی و اجرایی بسیار چاره ساز خواهد بود. چراکه مثلاً کاشت یک درخت بزرگ ممکن است با عملیاتی همراه شود که موجب از میان رفتن سایر گیاهان شود. این اصل ممکن است به نظر ساده و بدیهی برسد، اما رعایت کردن آن را بسیاری از طراحان باتجربه فراموش کرده و نتایج آن را دیده اند.

در طراحی لنداسکیپ عناصر را تکرار کنید.

تکرار کاشت گیاهان خاص و این موضوع که در نگاه اول بسیار انبوه به نظر برسند، یکی از اصول طراحی موفق در لند اسکیپ است. به عنوان مثال «Russell Page»، یکی از طراحان منظر مشهور قرن بیستم جمله ی مشهوری در این باره دارد. وی می گوید: «یکی از برجسته ترین و خوشنودکننده ترین علل حظ بصری از یک منظر، تکرار انبوه یک عضو آن است. مثلاً تصور کنید اگر معبد پارتنون فقط یک ستون داشت!»

به طور مثال برای بسیاری از طراحان نیز حتماً پیش آمده که با درخواست کارفرما نسبت به کاشت فرضاً ۳۰ عدد از یک گونه مواجه شده باشند و در نهایت نیز از نتیجه ی کار بسیار راضی باشند.

همه ی اصول بالا را رعایت کنید.

در باب اهمیت رعایت اصول طراحی لند اسکیپ باید بگویم که تعدادی از آن ها غیر قابل انکار اند. چراکه بطور مثال، من از اولین مهندس طراح منظری که دستیارش بودم آموختم که: «اینکه یک گیاه ۵۰ سِنتی را در یک حفره ی ۵ دلاری بکاری بهتر از این است که یک گیاه ۵ دلاری را در یک حفره ۵۰ سِنتی!” این جمله در تمام مدت کار حرفه ای بسیار به من کمک کرد. از این بابت که فهمیدم هر گیاهی را نباید هرجایی کاشت. چراکه اگر حتی گیاهان قیمتی با رعایت اصول خاصی – از جمله محل صحیح، اندازه ی ایده آل، تعداد مناسب و چاله ی کافی – کاشته نشوند، نتیجه به هیچ وجه مطلوب نخواهد بود. لذا همه ی اصول مذکور در بالا نیز می بایست به عنوان اصول طراحی لند اسکیپ در فضاهای مسکونی به کار گرفته شوند تا نتیجه ی مطلوبی را در پی داشته باشند.

اهمیت طراحی لنداسکیپ در معماری

طراحی لند اسکیپ ، مهارتی حرفه ای در ادغام سازه های ساخت دست بشر، مانند ساختمان ها و پیاده رو ها، با مناظر طبیعی و طرح های زمین، آب و گیاهان می باشد.این زمینه ی معماری علاقه مندان بسیاری داشته و نقش مهمی در روند طراحی و ساخت و ساز ایفا می کند.معماران طراحی لند اسکیپ ، اصول هنری و علمی را در برنامه ریزی، طراحی، مدیریت، نگهداری و بازسازی محیط طبیعی و ساختمانی به کار می برند.طراحی لند اسکیپ نه تنها برای زیبایی،  بلکه ایجاد یک فضا و محیط عمرانی است .که با سبک زندگی آغاز شده و یک قلمروی عمومی جدید و همچنین محیطی با کیفیت که بر آثار زیست محیطی و چارچوب محیطی متمرکز است، ایجاد می کند.پیشبرد طرح منظره در کنار نقشه های معماری، تجربیات بهتری برای مشتریان فراهم آورده و در کنار نتایج خارق العاده، هزینه های کمتری به همراه خواهد داشت.

برنامه ریزی طراحی فضا در کنار طراحی خانه، پروژه را به سمت و سوی بهتری هدایت می کند.افراد خبره بر این نکته که کلید پروژه ی موفق استفاده از شیوه ی «تصویر بزرگ»برای طراحی در مراحل اولیه کار است تا از هزینه های غیرضروری اجتناب شود، آگاهی دارند.

طراحی لنداسکیپ و مدیریت محیط های بیرونی برای کودکان

یکی دیگر از اهمیت های چشم انداز، طراحی و مدیریت محیط های بیرونی برای کودکان است.فرصتی زیادی برای فراهم آوردن فضاهای مناسب کودکان برای ارتباط با طبیعت شگفت انگیز و هیجان انگیز وجود دارد  ،

تا آنها را به شخصیت هایی آگاه تبدیل کند که سلامتی سیاره را بهبود بخشند.به عبارت دیگر، نادیده انگاشتن معماری چشم اندازهای جهان که به سرعت تغییر می کنند،سبب ایجاد خطوط بی پایان بزرگراه ها با بلوک هایبی انتهای خاکستری و فضایی خسته کننده – پهنه ی ملال آور خانه سازی، صنعت،جنگلبانی و کشاورزی- بدون مناظر طبیعی و گیاهی می شوند، و منطقه ای سبز و شهری زیبا به وجود نخواهد آورد.

۳۰ دلیل از اهمیت طراحی لنداسکیپ

این ۳۰ دلیل از اهمیت طراحی لند اسکیپ است.اگر حتی اندکی با طراحی لنداسکیپ آشنایی داشته باشید، خواهید دانست کهاین رشته بسیار وسیع است و اگر چیزی به این پیچیدگی باشد حتما اهمیت زیادی خواهد داشت.در اینجا یک لیست نه چندان کوتاه از دلایل اهمیت طراحی لنداسکیپ به نمایش درآمده است.پیچیدگی حرفه در این مقاله به شش دسته تقسیم می شوند، بنابراین شما می توانید با همه ی دلایل به خوبی آشنا شوید.طراحی لنداسکیپ از آنچه که فکر می کنید مهمتر است :

۱- محیط

بررسی کیفیت محوطه و تعیین ملزومات اصلاح پیش از آغاز کار طراحی، محل باید مورد ارزیابی قرار گیرد. این یعنی ارزیابی ویژگی ها و شرایط نامطلوب محوطه.این یک فرایند بسیار پیچیده است که حضور حرفه ای هایی همچون مهندسین، اکولوژیست ها و معماران طراحی لنداسکیپ را در بر می گیرد.طراحان لنداسکیپ نکات مثبت و منفی محوطه را شناسایی می کنند و همچنین جوانب محوطه (زمین شناسی، آب شناسی، ویژگی های علمی و غیره) را ارزیابی می کنند.با ارزیابی محوطه اطلاعاتی از قبیل ایمنی لنداسکیپ برای ساخت و ساز و اقدامات لازم برای پاکسازی و سازمان دهی محوطه به دست خواهید آورد.

در صورتی که روند این ارزیابی به درستی انجام گیرد، طراحی آتی آن موفقیت آمیزتر خواهد بود.

 

۲- حفاظت از محیط زیست به کمک طراحی لنداسکیپ

با افزایش سطح آگاهی جهان از حفظ محیط زیست،حفاظت از محیط زیست رو به افزایش است.همچنین اهمیت طراحی لند اسکیپ نیز با سرعت بالایی رو به افزایش گذاشته است.پروژه های لنداسکیپ بسیاری در جهان در مورد بوم شناسی زیست محیطی می باشند.طراحان لنداسکیپ علاوه بر ارائه ی راه حل های جدید برای انواع مشکلات موجود زیست محیطی، به دنبال حفظ ونگهداری منابع طبیعی بکر هستند.

یک مثال خوب از حفظ طبیعت، منطقه ی حفاظت شده ی Laurance S. Rockefeller است ،که نشان دهنده ی یک پارک ملی خوب و حفظ تعادل میان محیط سالم، زیبایی و نیازهای انسانی است.

۳- توسعه ی شیوه های پایدار

توسعه ی شیوه های پایدار در تعامل با محیط زیست که لغت «پایدار» در آن قابل بحث است.این نشان دهنده ی استراتژی های جامع است که محیط زیست ما را سالم تر و پاکیزه تر می سازد.طراحی لند اسکیپ در این پروسه نقش مهمی ایفا می کند،که با صرفه جویی در مصرف انرژی آغاز شده و تا تصفیه ی آب ادامه خواهد داشت.

۴- اصلاح مناطق آلوده

بسیاری از مناطق جهان گرفتار نوعی آلودگی شده اند، به خصوص اگر کارخانه هایی در اطراف آن وجود داشته باشد.صرف نظر از این واقعیت که کارخانه ها برای بقای ما حیاتی هستند،همه ی ما از تاثیرات منفی آنها بر سلامت محیط زیست آگاهی داریم.با توجه به نوع کارخانه، محدوده ی اطراف این کارخانه ها سال ها پس از تعطیلی تاسیسات آلوده خواهند ماند.خوشبختانه این عواقب با فعالیت های بسیار پاکسازی، محوطه سازی و کاشت مناسب گیاه پاک شدنی هستند.نگاهی به پارک Westergasfabriek بیاندازید و از چگونگی موفقیت عملیات پاکسازی عمده در این منطقه ی آلوده ی آمستردام آشنا شوید.

۶- پاکسازی خاک و آب

با پاکسازی خاک و آب با توجه به افزایش آلودگی خاک، جهان باید به دنبال راه حل های مقرون به صرفه برای پاکسازی آن باشد.شاید تاکنون حدس زده باشید که راه حل گیاه بالایی است.در مناطق خاص خاک به شدت با فلزات سنگین و سایر مواد سمی آلوده می شود، که این یعنی آب های زیرزمینی نیز در معرض خطر هستند.استفاده از گیاهان به عنوان مواد دفع کننده ی طبیعی تاثیر مثبتی بر روی خاک دارد زیرا آنها قادر به جذب آلاینده ها، جمع آوری و متابولیزم آنها به بافت های سازنده هستند.

۷- تصفیه ی هوا

درختان (و به طور کلی گیاهان) در تصفیه ی هوا نقش مهمی ایفا می کنند.علاوه بر تولید اکسیژن، برگ ها از طریق روزنه های خود گازهای آلاینده را جذب کرده، که سبب پاکسازی هوا و افزایش کیفیت آن می شود.و علاوه بر نگرانی در مورد کیفیت هوای بیرون، هوای محیط های داخلی باید با استفاده از گیاهان پاکسازی شوند،و ناسا تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام داده است. بر اساس نتایج به دست آمده،

۱۰ مورد از بهترین گیاهان دارویی به منظور بهبود کیفیت هوای داخلی یافت شده اند.

 

۸- معماری پایدار

طراحان لنداسکیپ به دنبال حفظ محیط زیست هستند،و در انجام پروژه های خود تا حد امکان آنها را مطابق با طبیعت می سازند.این یعنی استفاده ی درست و به جا از مواد طبیعی – چه در پیاده رو، محل استراحت، تزیینات و غیره. البته هدف و عملکرد پروژه مواد مورد نیاز را تعیین خواهد نمود،اما حداقل تا اندازه ای به کارگیری چوب یا سنگ های طبیعی قابل درک می باشد. دو پروژه که کاملا استفاده از مواد طبیعی را گسترش می دهند ،عبارتند از منطقه ی حفاظت شده ی Banjaran Hotsprings ، و پارک Hasomrim.

۹- مراقبت از گیاهان

یکی از نیازهای هر طراح لنداسکیپ، مراقبت از گیاهان است که اولین ابزار ما و سایر موجودات زنده است.برای این کار به کیفیت خاک، مقادیر مناسب ، قرارگیری در معرض آفتاب، و حفاظت خوب از آفات نیاز خواهیم داشت تا رشد آن به میزان حداکثر برسد.آسون هنریک کارلسون یک ابزار جستجوی آنلاین دقیق به نام PlantSelectr به وجود آورده – که با استفاده از آن می توانید.سازگارترین گیاهان را برای محوطه ی خود بیابید.

۱۰- معرفی روف گاردن ها

معرفی روف گاردن ها؛ مزایای متعدد کاشت گیاهان بر بام خانه ها با  گذشت زمان و افزایش جمعیت شهرها بیشتر و بیشتر می شوند.کمبود فضا برای ایجاد باغ ها هراس انگیز است، اما یک راه حل وجود دارد و آن هم روف گاردن است.اولین چیزی که ممکن است به ذهن خطور کند این است که زیبایی باغ های طبیعی بسیار بیشتر از روف گاردن ها است، اما ویژگی هایدیگر آنها به همان اندازه جذاب می باشد.آنها از بسیاری جهات، از جمله پاکسازی هوای شهر، حفظ آب های بارندگی و افزایش تنوع زیستی پایداری دارند.اگر دوستدار سقف های سبز هستید، می توانید این بررسی از کتاب اشلی پان با نام Living Roofs را مطالعه کنید. این کتاب ۳۵ مورد از پروژه های بام هایجهان را جمع آوری کرده که همه ی موارد لازم در خصوص روف گاردن ها را در برمی گیرند.

۱۱- سردرها و دیوارهای سبز

یکی از نکته های خاص در طراحی لند اسکیپ جذابیت برابر دیوارهای سبزو سقف های سبز می باشد.هر یک از آنها مزایای منحصر به فردی دارند که تقریبا جایگزین ناپذیر بودهو همیشه خوشایند هستند.علاوه بر پنهان کردن سردرهای نه چندان دوستداشتی، دیوارهای زندگیتاثیرات مفید بسیاری در شهرها و فضاهای داخلی ایجاد می کنند.آنها کیفیت زندگی ما را با کاهش دمای هوا در تابستان، کاهش هدررفتانرژی ساختمان ها و عملکرد به عنوان دستگاه تصفیه ی هوا ارتقامی بخشند.

۱۲- ایجاد باغ های میوه در مناطق شهری

برای ایجاد باغ های میوه در مناطق شهری، و نه تنها در باغ های خصوصی، باید حداقل یک درخت میوه در حیاط خود داشته باشید.علاوه بر پرورش میوه برای مصارف خوراکی، بسیاری از درختان با میوه های خوراکی به دلیل ظاهر جذاب به عنوان گیاهان تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد.جوامع محلی در بسیاری از مناطق شهری اکنون به دنبال کاشت باغهای شهری هستند،زیرا این امر نه تنها میوه های خوراکی مورد نیاز ساکنین را فراهم می کند، بلکه سبب تقویت ارتباطات اجتماعی آنها خواهد شد.

۱۳- مهارت های طراحی لنداسکیپ

برجسته سازی نکات خوب، زیبا و مهم؛ پنهان کردن نکات بد و ضعیف. واضح است که طراحان لنداسکیپ وظیفه ی تاکید بر هر عنصر ارزشمند یا جذاب در فضا را بر عهده دارند،تا همه چیز را برای بیننده ساده تر وملموس تر سازند. همچنین، در اینجا باید همه ی نکات منفی را مخفی ساخت، مثلا یک سردر مخروبه یا یک انبار قدیمی که نباید به چشم آید.همه اینها با اجرای مسیرهای منحنی، افزودن یک دیوار سبز و غیره انجام پذیر است.به همین خاطر مناظر خیره کننده ای در مقابل چشمان ما قرار می گیرند.

 

۱۴- سازماندهی فضا

سازماندهی مناسب فضا برای موفقیت در طراحی لنداسکیپ ، لغت کلیدی در اینجا سازماندهی است.سازماندهی مناسب فضا به کاشت مناسب،برنامه ریزی مناسب مسیرها و میانبرها،اجرای تمام عناصر ضروری برنامه (فضای استراحت، پارکینگ دوچرخه) و غیره مرتبط است.افرادی مایلند تا مسافت بین فضاهای مختلف را به راحتی طی نموده و در عین حال از منظره لذت ببرند، و طراحان لنداسکیپ نیز به منظور پاسخ به

این نیازها فعالیت می کنند.

۱۵- اثر خنک کننده

سایه ی درختان در روزهای گرم ارزش بیشتری می یابند.همه دوست دارند تا در زیر سایه های درختان به استراحت مشغول شوند.اثر خنک کننده ی درختان غیر قابل جایگزینی است،اما در مناطق شهری، درجه ی حرارت می تواند به دلیل محیط بتنی بسیار زیاد باشد، و در شهرهای با تراکم بالا فضای کافی برای پارک های بزرگ وجود ندارد.پارک های جیبی راه حل مناسبی برای چنین محیط هایی هستند،که نه تنها سایه، بلکه آرامشی در فضا پدید می آورند.

۱۶- ایجاد محل های امن مناسب ساعت های شب

چراغ های خیابانی دقیق مناسب روشنایی خیابان بیشتر از روز مربوط به ساعت های شب است.دلیل آن نیز کاملا واضح است – بدون روشنایی، شبها خیلی ترسناک هستند.تقریبا هر فضایی برای دیده شدن باید روشن باشد، در نظر داشته باشید که افرادی که در ساعات شب در خیابان قدم می زنند باید احساس امنیتداشته باشند. چراغ های معمولی تنها ترس از تاریکی را از میان می برند، اما طراحان لنداسکیپ کارهای فوق العاده تری در نظر دارند.پروژه ی Neue Meile یک شیوه ی کاملا جدید با معرفی حلقه های نور طراحی شده با تکنولوژی LED به منظور روشنایی خیابان ها را نشان می دهد.

۱۷- آب

هر موضوعی که مربوط به آب است در حوزه ی زیست محیطی از اهمیت بالایی برخوردار است. مردم از زمان های قدیم با آب مانوس شده اند.امروزه ویژگی های تزیینی آب در هر فضایی از محبوبیت بالاتری برخوردار است.در کنار استخر ها، ویژگی های آب را می توان در قالب چشمه ها، حوضچه ها، جت ها، کانال ها و حتی آبشارها مورد استفاده قرار داد.آنها با توجه به سرعت و ساختار خود در پویایی یا آرامش فضا موثرند. همچنین آب سبب رفع خستگی، آرامش، و حذف صداهای اضافی می شوند.

۱۸- دید چشم پرنده ای در طراحی لنداسکیپ

دید چشم پرنده ای از محوطه ی طراحی شده شگفت انگیز است.به این منظور باید کمی بالاتر از سطح زمین، شاید درون یک هواپیما یا طبقه ی بالای یک ساختمان باشیم،چرا که برخی از مناظر بسیار شگفت انگیز از دید چشم پرنده ای خارق العاده هستند.دید از بالا به ما فرصت دیدن چیزهایی را می دهند که از روی زمین قابل مشاهده نیستند،مخصوصا اگر با برخی از شاهکارهای طراحی لنداسکیپ سروکار داشته باشیم. محوطه ی Haven Lakeside و مرکزخدماتی Earthly Pond تنها بخشی از زیبایی های جهان هستند.

۱۹- زیباسازی

با ساخت فضاهای زیبا می توان از زیبایی گیاهان بیشتر لذت برد.هیچ چیز نمی تواند به اندازه ی گیاهان موجب زیباسازی یک مکان شود.گیاهان را می توان در تمام اشکال، رنگ ها و اندازه ها یافت، گونه های زراعی آنها نیز بسیار زیاد هستند.زیبایی گیاهان از زمان های قدیم تا به امروز انسان ها را مسحور خود ساخته است.بسیاری از محوطه ها با رویکردهای مختلف با گیاهان آذین می شوند.علاوه بر این، گیاهان هم در فضای داخلی و هم خارجی مورد استفاده واقع می شود.

۲۰- استفاده از قدرت رنگ در ایجاد مکان هایی جذاب تر

تاثیر رنگ ها بر روح و روان ما شگفت انگیز است، و این تنها عقاید دروغیو خرافات نیست بلکه سالیان پیش به صورت علمی اثبات شده است.در واقع اینجا به علم نیاز نداریم، تنها کافیست تصور کنید که در مکانی

خاکستری رنگ و خسته کننده حضور دارید، و پس از آن به مکانی سرگرمکننده و رنگارنگ بروید. کدام یک حس بهتری به شما خواهند داد؟ و ایندقیقا همان نکته ی علمی است.مثال قابل توجه از آن پروژه ی Spark Your City است که در آن یکتونل خسته کننده و بی روح به یک تجربه ی هیجان انگیز تبدیل شده بود.

۲۱- پیاده رو جذاب و کاربردی

پیاده رو جذاب و کاربردی – یک چراغ سبز برای یک فضای جذاب درطراحی لنداسکیپ .سبک پیاده رو همانند کاشت گیاهی اهمیت زیادی دارد.اگر یک ترکیب از زیبایی و کارآمدی گانه در کار نباشد، احتمالا طراحی

موفقیت آمیز نخواهد بود.مسائل فنی مانند انتخاب مناسب مواد و یا لایه های ساخت و ساز،نقش اصلی را در ساخت پیاده رو های دائمی و زیبا ایفا می کنند.

 

۲۲- نورپردازی در طراحی لنداسکیپ

نورپردازی علاوه بر کاهش جنایات و افزایش ایمنی، ابزاری قدرتمند برای ایجاد مناظر خیره کننده است،نورپردازی در سراسر جهان به عنوان مفهوم هنری طراحان لنداسکیپ شناخته می شود.با توجه به اینکه همه ی افراد خلاقیت های منحصر به فردی دارند،می توان گفت که روش های بی شماری برای طراحی های نورپردازی فوق العاده وجود دارد.جهان مملو از پروژه های نورپردازی است .

۲۳- اهمیت به نیازهای مردم

طراحان لنداسکیپ با ارزش نهادن به نیازهای مردم در شرایط خاص، فرصت هایی را پدید می آورند که از فضای بیرونی خود نیز به بهترین روش های ممکن لذت ببرند.رایج ترین شیوه برای یافتن خواسته های مردم از یک فضا بررسی اعضای جامعه است،همانطور که طراحان The Lyon River Bank انجام داده اند، و سپسیک منطقه ی فوق العاده و پر بازدید ایجاد نمودند.علاوه بر این، یک علم نسبتا جدید (یا یک دیدگاه جامع) به نام روانشناسی زیست محیطی وجود دارد که در ایجاد طراحی های موفق ترشما را همراهی خواهند نمود.

۲۴- افزایش سطوح استفاده از زمین های بازی در طراحی لنداسکیپ

همه از اهمیت که پیشرفت روحی و جسمی مناسب کودکان آگاه هستند.در سراسر دنیا زمین هایی برای بازی کودکان تعبیه شده که تنها یک فضای معمولی برای پریدن یا دویدن آنها نیستند؛ و در واقع به نحوی

طراحی شده اند که مناظر زیبایی با عملکردهای عملی و روانی متعدد داشته باشند.

۲۵- ارائه ی سرگرمی های فضای باز

فعالیت های فیزیکی همچنین برای سلامتی بزرگسالان اهمیت بسیاریدارد.اگر به صورت منظم تمرین کنیم، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش داده و همچنین اندام خود را متناسب و قوی می سازیم. برای

افرادی که دوست دارند بیرون از خانه ورزش کنند،باشگاه های فضای باز مکان فوق العاده ای برای تفریح و برقراری روابط اجتماعی است.آنها هزینه ای ندارند، به راحتی قابل دسترس بوده و در عین حال سرگرم کننده هستند.محوطه هایی برای اهداف تفریحی طراحی می شوند نشان دهنده ی یک منطقه ی جالب و سلامت بخش هستند، مانندPulse Park- فضای باز خستگی ناشی از ورزش را از بین می برد، و در صورتی که واقعا خسته شده باشید همیشه مکانی برای استراحت دردسترس شما است.

۲۶- تاثیر مثبت در روحیات و خلق و خوی مردم

در مورد قبلی مشاهده کردیم که فعالیت بدنی سلامت را برای بدن ما به ارمغان می آورند.اما چه اتفاقی در روح و روان ما رخ می دهد؟اگر برای مدتی در طبیعت بدون ورزش یا دویدن تنها بنشینید و راه بروید خواهید دید که روحیات شما تغییر خواهد کرد.طبیعت تاثیرات زیادی در سلامت جسم و روان ما دارد.

۲۷- تاریخ طراحی لنداسکیپ

تاریخ طراحی لند اسکیپ تاثیرات بسیاری در باغ ها و مناظر امروزی ایفا کرده است،درست مانند هر حرفه ی دیگری، طراحی لنداسکیپ افرادی را در تاریخ خود دارد که فراموش شدنی نخواهند بود.آنها این حرفه را شکل و توسعه دادند و چنان تاثیری در این حرفه  داشتند که هرگز نام ها و پروژه های آنها را فراموش نخواهیم نمود.مشخص است که آنها دوره ی خود را با ایده ها و سبک های جدید برجسته ساختند و بنابراین کارهای آنها می تواند منبع الهام برایپروژه های امروزی باشد.

۲۸- عملکرد آموزشی گیاه محور.

باغ های گیاه شناسی مکانی برای نمایشگاه گیاهان، جمع آوری، کاشت و ارائه ی آنها می باشد.به این ترتیب، این باغ ها فقط مکان ساده ای برای نشان دادن تنوع گیاهی نیستند بلکه در این فضا علاوه بر لذت بردن از مناظر زیبا می توان نکات بسیاری را فراگرفت.باغ ChenShan Botanical فضایی برای آرامش و یادگیری مطالب بسیار در خصوص باغداری ارائه داده و بر اهمیت انرژی زیستی و پایداری تاکید دارد.

۲۹- افزایش تعاملات اجتماعی.

درست مانند آموزش، اجتماعی شدن همیشه یک عنصر حیاتی در زندگیافراد است. چه یک پیاده روی ساده و چه گردش با دوستان، همه ی افراداز صرف مدت زمانی در بیرون از منزل لذت می برند. بدون شک به ایننکته واقف هستیم که طراحی لنداسکیپ حرفه ای مناسب برای تامینفضاهای باز راحت و سرگرم کننده برای افراد است.طراحان لنداسکیپ ، در هر جایی «بسته های» عناصر مناظر را برایتجمع افراد ارائه می کنند، که از نمونه های آن می توان بهVanke Chongqing Xijiu Plaza اشاره نمود که محل وقوع تعاملاتاجتماعی می باشد.

۳۰- حفاظت از میراث تاریخی با طراحی لنداسکیپ

هنگامی که به گذشته نگاه می کنیم، درمی یابیم که وقایع بسیاری بر انسان امروزی تاثیر گذاشته اند.قهرمانان ملی، جنگ ها، انقلاب ها، و یا هر رویداد تاریخی دیگر – همه ی آنها لایق به یاد آورده شدن در جهان امروز هستند.برخی از آنها ماجراهای غم انگیزی هستند، و باید به ما یادآوری کنند که چنین اتفاق مشابهی نباید دوباره رخ دهد.بسیاری از مکان ها به رویدادهای خاصی مانند Bluff (محوطه ی جنگ تاریخی) اختصاص داده شده اند،برخی از آنها مانند Place de la République یادآور نمادهای ملی هستند و برخی دیگر یادبودی فجیح از قربانیان خشونت هستند.

 

اصول طراحی لنداسکیپ و فضای سبز

این روزها تاثیر فضای سبز در روحیه و سلامت افراد موضوعی آشکار و غیر قابل انکار است . باید برای داشتن جامعه‌ای شاداب و سرزنده به مسئله‌ طراحی لنداسکیپ و فضای سبز در سطح شهر بیشتر اهمیت داد و بیشتر هزینه نمود . توجه به مواردی مانند پوشش گیاهی این پروژه‌ها نسبت به اقلیم آن منطقه و شهر حائز اهمیت است تا مانع هدر رفت منابع ‌مالی و غیر مالی شهر شود . ما امروز میخواهیم به توضیح اصول طراحی لنداسکیپ و طراحی محوطه سازی بپردازیم ، با ما همراه باشید و فضاهای زیباتری را در پیرامون خود بوجود بیاورید .

طراحی محوطه سازی

در طراحی محوطه ‌سازی و یا “لنداسکیپ” همیشه حضور گیاهان مختلف و متنوع احساس می‌شود ، چرا که این گیاهان بشدت بر روحیه افراد و زیبایی محیط تاثیر می‌گذارند . گیاهان تحت شرایط ژنتیکی ، ارثی و اکولوژی هستند مانند دما ، تغییر درجه حرارت ، رطوبت هوا ، بارندگی ، بلندی و کوتاهی شب و روز ، روزهای آفتابی و ابری و… که باید در طراحی لنداسکیپ و فضای سبز باید به آن‌ها توجه شود .

بخش‌های مهمی که در طراحی لنداسکیپ و فضای سبز وجود دارد و باعث می‌شود جذابیت بیشتری در پروژه ایجاد شود ، عبارت‌اند از : گل‌کاری و درخت‌کاری ، باربیکیو ، رواق ، آبنما ، استخر ، نهر و… . استفاده از این موارد کمک می‌کند تا طراحی بهتری انجام شود .

از خصوصیات مهم طراحی لنداسکیپ و فضای سبز می‌توان به طراحی و ایجاد فضایی صمیمی و دل‌نشین ، جذاب و روحیه‌بخش اشاره کرد . این موارد به طرز قابل توجهی احساس خوب و هیجان را در استفاده‌کنندگان بوجود می‌آورد . طراحی طرح‌هایی متناسب با ویلا یا ساختمان ، مثل ایجاد فضایی در پشت‌بام و یا اطراف محل مورد نظر ، جذابیت آن ‌را بیشتر خواهد کرد .

محوطه سازی ویلا

امروزه معمولا افراد ترجیح می‌دهند یک ساختمان ویلایی فوق‌العاده زیبا داشته باشند . از این رو محوطه سازی ویلاها در حال افزایش می‌باشد . در محوطه‌سازی باغ‌ها و ویلاها باید علاوه بر زیبایی و جذابیت پروژه، به استاندارد و ایمنی بودن آن هم توجه شود . برای اینکه بتوان حیاط ویلا را دلنشین‌تر و جذاب‌تر کرد باید از حالت‌های خاص و شگفت‌انگیزی در طراحی استفاده کرد . به طوری که قدم زدن در حیاط و تماشای گل‌ها و گیاهان باغ ، شما را خسته نکند .

مراحل اجرای محوطه سازی

۱_ انتخاب خاک

برای اینکه پروژه محوطه سازی فوق‌العاده به اتمام برسد ، باید عناصر و الگوریتم‌های متعددی در دسترس باشد . یکی از موارد اصولی برای یک محوطه‌ی زیبا و پر از گل و گیاه ، انتخاب خاک مناسب برای رشد و پرورش گیاهان است که باید به آن توجه شود .

۲_ مصالح ساختمانی

شناسایی و انتخاب درست مصالح مورد نیاز برای طراحی یک پروژه‌ی محوطه سازی ، یکی از اساسی‌ترین موضوعات در طراحی لنداسکیپ و فضای سبز می‌باشد . آشنایی با مصالح و کاربرد آن‌ها به شما کمک می‌کند که بدانید هر قسمت از پروژه و ساختمان را چطور طراحی و ایجاد کنید که در بالاترین کیفیت قرار داشته باشد و به هر لحاظ پروژه بهتری را ارائه دهید 

۳_ انتخاب المان ها

برای پیاده سازی المان ها در پروژه مورد نظر بنابر درخواست کارفرما می‌توان از گزینه‌های مختلفی استفاده کرد. مانند آبنما ، آلاچیق ، برکه ، استخر ، پاسیو ، باربیکیو و… .

آشنایی بیشتر با المان ها

آبنما

یکی از المان های طراحی محوطه سازی که اخیرا بشدت مورد استقبال قرار گرفته است ، المان آبنما است . ساخت این المان با مصالح مختلفی امکان پذیر است و زیبایی فوق‌العاده‌ای به محوطه مورد نظر می‌دهد . موارد پر اهمیتی که در ساخت این المان در نظر گرفته می‌شود ، سهولت نگهداری و ایزولاسیون ، ریزش آب ، صدای مناسب محیط و نورپردازی می‌باشد که باید مورد توجه قرار بگیرند .

برکه

به فضایی که آب در آن ثابت بماند و جریانی نداشته باشد برکه گفته می‌شود . برکه در طراحی لنداسکیپ و فضای سبز به عنوان ابزاری برای آرامش بخشیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد . المان برکه علاوه بر زیبایی می‌تواند به عنوان منبعی برای ذخیره آب مورد نیاز گیاهان باشد و یا می‌توان در آن به پرورش گیاهان آبزی پرداخت که جذابیت خاصی به پروژه می‌دهد .

استخر

یکی از تفریحات مفرح که علاقه‌مندان بسیاری دارد، شنا کردن است که برای سلامتی بسیار مفید است . در گذشته که خانه‌ها بزرگ‌تر بودند و معمولا حیاط داشتند ، در اکثر خانه‌ها استخر وجود داشت . اما امروزه با بیشتر شدن آپارتمان‌ها و نبود حیاط شخصی برای افراد این مورد را به ندرت می‌توان دید . ولی باز هم کسانی که خانه‌هایی با محوطه باز دارند ؛ مثل باغداران و ویلادار‌ها ، اکثرا در حیاط‌هایشان استخر دارند .

استفاده از این المان به لحاظ نگهداری ، تصفیه و آب‌بندی یکی از تخصصی‌ترین المان‌ها در طراحی لنداسکیپ و فضای سبز می‌باشد .

کف سازی

یکی دیگر از تاثیرگذارترین و جذاب‌ترین موارد طراحی لنداسکیپ ، کف سازی در محوطه سازی می‌باشد . کف سازی قسمتی از بخش دشوار محوطه سازی می‌باشد که نقش بسزایی در راهنمایی بخش‌های مختلف و زیبایی دارد . استفاده کردن از مصالح با کیفیت و مناسب در بخش کف سازی ، به لحاظ استحکام ، زیبایی و… بسیار حائز اهمیت می‌باشد .

جمع بندی

در طراحی محوطه سازی برای استفاده حداکثری می‌توان از تجارب دیگر کشورها استفاده نمود مانند این اقدام موثر که از دیوار ساختمان‌ها برای کاشتن گیاه استفاده شده است ؛ که مزایایی به دنبال دارد که عبارت‌اند از :

۱_ ایجاد فضای سبز بیشتر و زیباتر کردن خیابان‌های شهر ، مخصوصا شهرهای بزرگ با آسمان‌خراش‌های بلند

۲_ کمک به پاکیزگی هوای شهر یکی از بزرگترین معضلات امروز شهرها آلودگی هوا و شرایط نامناسب آن است که بسیاری از افراد به‌خصوص سالمندان را گریبان‌گیر خود کرده است . راهکارها و پیشنهادهای بسیاری برای رفع این مشکل مطرح شده است که در بعضی موارد هم کارساز بوده‌اند ؛ اما طراحی محوطه سازی یکی از اقدامات مهمی است که به طرز چشمگیری باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود .

 

طراحی منظر در محوطه سازی

لنداسکیپ تعابیر بسیار مختلف و گوناگونی دارد و در علم طراحی فضای سبز بسیار گسترده است به همین دلیل در زبان فارسی برای این واژه نمی‌توان معنا و مفهوم واحد و مشخصی پیدا کرد.

از همین رو برای رساندن معادل این کلمه می‌توان، زیباسازی انواع محوطه‌ها( مسکونی، ویلایی، ساحلی، پارکی، شهری و موارد مشابه دیگر) را جایگزین کرد.

همانطور که در مقدمه اشاره شد لنداسکیپ معانی بسیار گسترده‌ای دارد لنداسکیپ یعنی هر موردی که باعث زیبا سازی محوطه و فضای خانه‌های مسکونی، ویلایی، پارک‌ها و دیگر فضاهای سبز شهری شود مانند استفاده از مواردِ زیر:

 • چمن کاری

چمن یکی از بخش‌های اصلی ایجاد هر نوع فضای سبزی است که می‌توان با طراحی‌های زیبا و مدرن آن را اجرا کرد و جلوه زیبایی را به محوطه پارک بخشید.

 • کاشت درختان و استفاده از بوته‌ها

بعد از چمن بیشترین لنداسکیپی که بر زیبایی پارک تأثیر گذار است درخت‌ها و بوته‌ها هستند البته اجرا و کاشت آن‌ها اندکی زمانبر و حساس است اما منظره زیبایی که ایجاد می‌کند این اتلافِ وقت را جبران می‌کند.

 • جایگذاری چراغ‌های برق و ایجاد نورپردازی‌های زیبا

وجود نور برای دید در شب، زیبایی فضا و راهنمایی برای یافتن مسیرهای اصلی لازم و ضروری است.

 • کف سازی

کف سازی پارک و فضاهای شهری جزءسخت‌ترین مراحل زیباسازی و لندااسکیپ است چرا که مواردی همچون نوع زمین و شیب آن، مصالح و متریال‌های مورد استفاده، نحوه اجرای آن و چندین موردِ دیگر در اجرای صحیح، بادوام و زیبای آن دخیل هستند

 • ایجاد حوض و چشمه‌های مصنوعی

فضاهای سبز و پارک‌ها را باید طوری طراحی کرد که جلوه طبیعیِ طبیعت را برای مردم تداعی کند به همین منظور نباید از طراحی گزینه‌هایی همچون چشمه‌های مصنوعی و حوض‌ها غافل شد.

 • آلاچیق

ساخت سرپناه‌های زیبا مانند اغلب آلاچیق‌هایی که حتماً انواع آن را در پارک‌ها دیده‌اید علاوه بر زیبا نمودن محوطه یک نوع لنداسکیپ پرکاربرد محسوب می‌شود چرا که مردم می‌توانند از آن جهت اسکان یا پارک کردن وسیله نقلیه خود استفاده کنند.

 • آبنما

آبنما عنوانِ چشم‌نوازترین المان‌هایی را دارد که میتوان از آن بعنوان زیباترین لنداسکیپ یاد کرد البته به شرطی که طراحی آن شیک و منحصر بفرد باشد که لازمه آن نیز استفاده از طراحان ماهر و کاربلد است( پیشنهاد ما استفاده از طراحان شرکت ساختمانی پردیس سازه است)

 • جدول کشی

از جدول کشی برای جدا سازی فضاها، هدایت آب‌ به خروجی‌ها و موارد مشابه دیگر در فضاهای سبز استفاده می‌شود.

 • آبخوری،کافی شاپ، سرویس بهداشتی و دیگر موارد این چنینی که وجود آن‌ها برای فضاهای سبز و طراحی منظر بعنوان یک لنداسکیپ لازم است.

نکاتی درمورد فضای سبز ( گیاهان)

گیاهان را براساس ارتفاع می توان تقسیم کرد:

۱.چمن

۲.شمشاد: بیشتر برای محور بندی استفاده می شود.

 

۳.درختچه

نمونه هایی از درخچه در باغ های ژاپنی

۴.درختان برگریز

۵.درختان خزان ناپذیر

ترکیب درختان در باغ های ایرانی

باغ شاهزاده ی ماهان

 

در عکس بالا:

درختان خزان ناپذیر: حول محور اصلی باغ قرار گرفته اند(با توجه به اقلیم ایران ونیازمندی به سایه)

درختان برگریز: درختان چنار حول محول اصلی در کنار درختان سرو(همیشه سبز)  قرار گرفته اند اما درختان میوه در پشت سر این درختان جای گرفته اند.

-ترکیب درختان برگریز و خزان ناپذیر در این باغ و در محور اصلی حائز اهمیت است که سبب ایجاد تنوع زیاد در رنگ و طرح می شود.

 

روف گاردن یا باغ بام، در تعریف عامیانه به فضای سبز روی پشت بام گفته می شود که فضای سبز بر روی سقف (پشت بام، حیاط) اجرا شده باشد و بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی پشت بام شکل گرفته باشد. روف گاردن یا در زبان فارسی باغ بام، این فرصت را برای شما فراهم می کند که باغ شما مشرف به شهر باشد و شما بتوانید از مناظر لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ایجاد کرد.

طراحی روف گاردن  

روف گاردن  به مساحت قابل ساخت یک پروژه افزوده، و مکان جدیدی برای اجتماع درون محیطی فراهم می آورد. که این امـر در سالهای اخیر با توجه به ارائه راهـکارهای اجرایی مناسب، مورد توجه مهندسین مشاور، معماران و سازندگان در صنعت ساختمان کشورمان گردیده است.

در طراحی روف گاردن و ساخت باغ بام، المان های مختلفی چون انواع آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب های اشباع، باربیکیو آشپزخانه های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر های فایبر گلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن، مورد استفاده قرار می گیرند.

روف گاردن یا باغ بام را می توان با گذاشتن چند گلدان در پشت بام شروع کرد و در آخر به اجرای فضای سبز ختم کرد. این باغچه های روی بام می توانند یک آبشار زیبا یا یک باغچه پر از بوته میوه و گل یا یک آلاچیق چوبی کوچک داشته باشد.

نکات مهم برای ساخت روف گاردن

محل اجرای روف گاردن لزوما بام ساختمان نیست. لابی ســـاختمانها، بـــا توجـــه بـــه اینکـــه اصولا روی ســـقف اجـــرا می شـــوند یکی از گزینه هایـــی هســـتند کـــه سیســـتم بـــام ســـبز یا باغ بام روی آنهـــا قابـــل اجراســـت.

پاسیو ها نیـــز از ایـــن قاعـــده مســـتثنی نیســـتند و مـــکان مناســـبی بـــرای اجـــرای روف گاردن هســـتند. تراس هـــا، بـــه علت خصوصـــی بـــودن، یکی از اولیـــن هدفهای اجرای این سیســـتم  هســـتند. پوشـــیده بودن سقف تراســـها باعث ایجاد محیطـــی متفاوت با بـــام از نظر عملکرد هســـتند.

 • گیاه مناسب روفگاردن

ویژگی هایی مانند میزان تحمل گرما و نور مستقیم خورشید و رشد ریشه گیاه باید در زمان تهیه گیاه در نظر گرفته شود.

 • فضای سبز روی پشت بام

فضای سبز می تواند ترکیبی از گیاهان و گلدان و بوته میوه باشد.

 • آبیاری اتوماتیک

برای حفظ و نگهداری گیاهان و آبیاری گیاهان در زمان های مشخص از آبیاری اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده می شود که از اجزای اصلی و مهم به شمار می آید.

 • نورپردازی فضای سبز پشت بام

از عناصری که در طراحی لاکچری و زیبای روف بسیار مؤثر است و هزینه بالایی دارد.

 • زیرسازی پشت بام

روش مدولار زیر سازی استاندارد بام را انجام می دهد و آماده سازی سطح تمام پشت بام صورت می گیرد.

 • کف سازی فضای پشت بام

کف به سه صورت چوبی و شن و قلوه سنگ تزئینی ارائه می شود. هرچه میزان و سطح این کف‌ ها بیشتر باشد هزینه هم بیشتر می شود.

 • تجهیزات جانبی پشت‌ بام

آلاچیق، آتریوم، مبلمان آبنما، فضاهایی مانند آشپزخانه همه جزو تجهیزات جانبی هستند. در اجرای روف گاردن قیمت پایین مساوی است با کیفیت پایین یک محصول، پس در نظر بگیرید که استفاده از متریال و المان های نامناسب در این پروژه‌ها دارای هزینه‌های بعدی سنگینتری خواهد بود.

ویژگی های ساخت و احداث روف گاردن چیست؟

روف گاردن در هر بامی و اغلب قریب به اتفاق و در هر زیست بومی قابل اجرا می باشد. باغ سبز یا همان روفگاردن محیطی زیبا و با طراوت برای اجرای سلیقه هر شهروند خوش ذوقی تلقی می شود. مکانی که می توان آن را با عایق پوشاند و با سیستم درست زهکشی و آب رسانی کرد و با فراهم آوردن بستر مناسب از خاک حاصلخیز، گونه های گیاهی متنوعی، با توجه به شرایط و اقلیم آب و هوایی منطقه کاشت .

روف گاردن با ایجاد محیطی مفرح و زیبا در ارتفاع با مناظری متفاوت از آنچه بطور معـمول می بینیم، آن هم در فضای گمشده ای از ساختمان که تاکنون بلااستفاده به نظر می رسیده است، بدون شک ایده جالب و منحصر به فرد به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی و همچنین افزایش ارزش بـنا و ساختمــان خواهـد بود از دیدگاه مهندسی سازه، طراحی ساختمان با باغ بام منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می گردد.

چند تصور غلط رایج در بین مردم در مورد طراحی باغ بام

۱- باغ بام مستعد نشت هستند.

 شواهد کمی وجود دارد که روف گاردن را به نشتی پیوند می دهد. واقعیت این است که باغ بام از غشای ضد آب سقف یک ساختمان محافظت میکنند و آنرا از تابش نور ماوراء بنفش که باعث زنگ زدگی میشود محافظت می کنند. به طور خلاصه، اگر به درستی نصب شود، باغ بام ها می توانند عمر سقف ساختمان را طولانی کنند.

 

۲- باغچه های پشت بام می توانند مشکلات ساختاری ایجاد کنند.

در ساختمان های جدید، معماران و مهندسان سازه در حال حاضر حتی در زمان طراحی ویلا یا ساختمان ها، میزان باری که در اثر محوطه سازی که شامل آلاچیق، پرگولا، فضای سبز و یا آبنما موجود برای روف گاردن را نیز در نظر می گیرند. با این وجود، در پشت بام های سبز مقاوم ،برای تقویت بار اضافی براثر توسعه یک باغ بام، وهمچنین بارهای زنده مانند آب باران و برف باید آرماتور هایی ساخته شود. کارشناسان نگین آذین پارت هستند، تا بهترین روش برای نصب یک باغ بام را روی یک ساختار موجود بطورکامل ارزیابی و توصیه کنند.

 

۳- باغ های پشت بام گران و باکیفیت بالا هستند.  

اگر کسی نمی داند از کجا شروع کند ایجاد یک باغ بام پرهزینه به نظر می رسد. به همین دلیل مشاوره ای از متخصصان، معماران، طراحان منظر، محوطه سازی و مهندسان سازه، لازم است. آنها می توانند برای کوتاه مدت و بلند مدت بهترین و اقتصادی ترین ایده ها و راه حل های طراحی باغ بام را ارائه دهند.  

با توجه به ویژگی های محیط، هنگام طراحی منظر، محوطه سازی یا فضای سبز باید انواع گیاهان فصلی را درنظر بگیرید، تا سیستم های بستر و زهکشی مورد استفاده تعیین شود. متخصصان به احتمال زیاد بسترهای ضخیمتری را پیشنهاد می کنند که می توانند آب بیشتری جذب کنند و سیستم زهکشی که بتواند آب را ذخیره کرده و آن را در هوای گرم تر آزاد کند. به این ترتیب، نیاز آبیاری بسیار کاهش می یابد.

 

چند تصور غلط رایج در بین مردم در مورد طراحی باغ بام

۱- باغ بام مستعد نشت هستند.

 شواهد کمی وجود دارد که روف گاردن را به نشتی پیوند می دهد. واقعیت این است که باغ بام از غشای ضد آب سقف یک ساختمان محافظت میکنند و آنرا از تابش نور ماوراء بنفش که باعث زنگ زدگی میشود محافظت می کنند. به طور خلاصه، اگر به درستی نصب شود، باغ بام ها می توانند عمر سقف ساختمان را طولانی کنند.

 

۲- باغچه های پشت بام می توانند مشکلات ساختاری ایجاد کنند.

در ساختمان های جدید، معماران و مهندسان سازه در حال حاضر حتی در زمان طراحی ویلا یا ساختمان ها، میزان باری که در اثر محوطه سازی که شامل آلاچیق، پرگولا، فضای سبز و یا آبنما موجود برای روف گاردن را نیز در نظر می گیرند. با این وجود، در پشت بام های سبز مقاوم ،برای تقویت بار اضافی براثر توسعه یک باغ بام، وهمچنین بارهای زنده مانند آب باران و برف باید آرماتور هایی ساخته شود. کارشناسان نگین آذین پارت هستند، تا بهترین روش برای نصب یک باغ بام را روی یک ساختار موجود بطورکامل ارزیابی و توصیه کنند.

 

۳- باغ های پشت بام گران و باکیفیت بالا هستند.  

اگر کسی نمی داند از کجا شروع کند ایجاد یک باغ بام پرهزینه به نظر می رسد. به همین دلیل مشاوره ای از متخصصان، معماران، طراحان منظر، محوطه سازی و مهندسان سازه، لازم است. آنها می توانند برای کوتاه مدت و بلند مدت بهترین و اقتصادی ترین ایده ها و راه حل های طراحی باغ بام را ارائه دهند.  

با توجه به ویژگی های محیط، هنگام طراحی منظر، محوطه سازی یا فضای سبز باید انواع گیاهان فصلی را درنظر بگیرید، تا سیستم های بستر و زهکشی مورد استفاده تعیین شود. متخصصان به احتمال زیاد بسترهای ضخیمتری را پیشنهاد می کنند که می توانند آب بیشتری جذب کنند و سیستم زهکشی که بتواند آب را ذخیره کرده و آن را در هوای گرم تر آزاد کند. به این ترتیب، نیاز آبیاری بسیار کاهش می یابد.

چند تصور غلط رایج در بین مردم در مورد طراحی باغ بام

۱- باغ بام مستعد نشت هستند.

 شواهد کمی وجود دارد که روف گاردن را به نشتی پیوند می دهد. واقعیت این است که باغ بام از غشای ضد آب سقف یک ساختمان محافظت میکنند و آنرا از تابش نور ماوراء بنفش که باعث زنگ زدگی میشود محافظت می کنند. به طور خلاصه، اگر به درستی نصب شود، باغ بام ها می توانند عمر سقف ساختمان را طولانی کنند.

 

۲- باغچه های پشت بام می توانند مشکلات ساختاری ایجاد کنند.

در ساختمان های جدید، معماران و مهندسان سازه در حال حاضر حتی در زمان طراحی ویلا یا ساختمان ها، میزان باری که در اثر محوطه سازی که شامل آلاچیق، پرگولا، فضای سبز و یا آبنما موجود برای روف گاردن را نیز در نظر می گیرند. با این وجود، در پشت بام های سبز مقاوم ،برای تقویت بار اضافی براثر توسعه یک باغ بام، وهمچنین بارهای زنده مانند آب باران و برف باید آرماتور هایی ساخته شود. کارشناسان نگین آذین پارت هستند، تا بهترین روش برای نصب یک باغ بام را روی یک ساختار موجود بطورکامل ارزیابی و توصیه کنند.

 

۳- باغ های پشت بام گران و باکیفیت بالا هستند.  

اگر کسی نمی داند از کجا شروع کند ایجاد یک باغ بام پرهزینه به نظر می رسد. به همین دلیل مشاوره ای از متخصصان، معماران، طراحان منظر، محوطه سازی و مهندسان سازه، لازم است. آنها می توانند برای کوتاه مدت و بلند مدت بهترین و اقتصادی ترین ایده ها و راه حل های طراحی باغ بام را ارائه دهند.  

با توجه به ویژگی های محیط، هنگام طراحی منظر، محوطه سازی یا فضای سبز باید انواع گیاهان فصلی را درنظر بگیرید، تا سیستم های بستر و زهکشی مورد استفاده تعیین شود. متخصصان به احتمال زیاد بسترهای ضخیمتری را پیشنهاد می کنند که می توانند آب بیشتری جذب کنند و سیستم زهکشی که بتواند آب را ذخیره کرده و آن را در هوای گرم تر آزاد کند. به این ترتیب، نیاز آبیاری بسیار کاهش می یابد.

چند تصور غلط رایج در بین مردم در مورد طراحی باغ بام

۱- باغ بام مستعد نشت هستند.

 شواهد کمی وجود دارد که روف گاردن را به نشتی پیوند می دهد. واقعیت این است که باغ بام از غشای ضد آب سقف یک ساختمان محافظت میکنند و آنرا از تابش نور ماوراء بنفش که باعث زنگ زدگی میشود محافظت می کنند. به طور خلاصه، اگر به درستی نصب شود، باغ بام ها می توانند عمر سقف ساختمان را طولانی کنند.

 

۲- باغچه های پشت بام می توانند مشکلات ساختاری ایجاد کنند.

در ساختمان های جدید، معماران و مهندسان سازه در حال حاضر حتی در زمان طراحی ویلا یا ساختمان ها، میزان باری که در اثر محوطه سازی که شامل آلاچیق، پرگولا، فضای سبز و یا آبنما موجود برای روف گاردن را نیز در نظر می گیرند. با این وجود، در پشت بام های سبز مقاوم ،برای تقویت بار اضافی براثر توسعه یک باغ بام، وهمچنین بارهای زنده مانند آب باران و برف باید آرماتور هایی ساخته شود. کارشناسان نگین آذین پارت هستند، تا بهترین روش برای نصب یک باغ بام را روی یک ساختار موجود بطورکامل ارزیابی و توصیه کنند.

 

۳- باغ های پشت بام گران و باکیفیت بالا هستند.  

اگر کسی نمی داند از کجا شروع کند ایجاد یک باغ بام پرهزینه به نظر می رسد. به همین دلیل مشاوره ای از متخصصان، معماران، طراحان منظر، محوطه سازی و مهندسان سازه، لازم است. آنها می توانند برای کوتاه مدت و بلند مدت بهترین و اقتصادی ترین ایده ها و راه حل های طراحی باغ بام را ارائه دهند.  

با توجه به ویژگی های محیط، هنگام طراحی منظر، محوطه سازی یا فضای سبز باید انواع گیاهان فصلی را درنظر بگیرید، تا سیستم های بستر و زهکشی مورد استفاده تعیین شود. متخصصان به احتمال زیاد بسترهای ضخیمتری را پیشنهاد می کنند که می توانند آب بیشتری جذب کنند و سیستم زهکشی که بتواند آب را ذخیره کرده و آن را در هوای گرم تر آزاد کند. به این ترتیب، نیاز آبیاری بسیار کاهش می یابد.

 

چند تصور غلط رایج در بین مردم در مورد طراحی باغ بام

۱- باغ بام مستعد نشت هستند.

 شواهد کمی وجود دارد که روف گاردن را به نشتی پیوند می دهد. واقعیت این است که باغ بام از غشای ضد آب سقف یک ساختمان محافظت میکنند و آنرا از تابش نور ماوراء بنفش که باعث زنگ زدگی میشود محافظت می کنند. به طور خلاصه، اگر به درستی نصب شود، باغ بام ها می توانند عمر سقف ساختمان را طولانی کنند.

 

۲- باغچه های پشت بام می توانند مشکلات ساختاری ایجاد کنند.

در ساختمان های جدید، معماران و مهندسان سازه در حال حاضر حتی در زمان طراحی ویلا یا ساختمان ها، میزان باری که در اثر محوطه سازی که شامل آلاچیق، پرگولا، فضای سبز و یا آبنما موجود برای روف گاردن را نیز در نظر می گیرند. با این وجود، در پشت بام های سبز مقاوم ،برای تقویت بار اضافی براثر توسعه یک باغ بام، وهمچنین بارهای زنده مانند آب باران و برف باید آرماتور هایی ساخته شود. کارشناسان نگین آذین پارت هستند، تا بهترین روش برای نصب یک باغ بام را روی یک ساختار موجود بطورکامل ارزیابی و توصیه کنند.

انواع روف گاردن یا باغ بام

 • روف گاردن گسترده

در این نوع بام از گیاهانی با رشد ریشه های کوتاه استفاده می گردد و باید قابلیت رشد در خاک با عمق کم را داشته باشند.

 • روف گاردن متمرکز

در این نوع باغ بام از گیاهانی با عمق ریشه زیاد و حداقل ۳۰ سانتی متری استفاده میگردد. از مزایای این نوع بام باغ میتوان در عدم محدودیت در انتخاب نوع گیاهان اشاره کرد. هر نوع گیاهی حتی انواع هندوانه، توت فرنگی و حتی گیاهان دارویی مانند پونه، اسطوخودوس قابل کاشت می باشد.

 

انواع کلاس های روف گاردن

عوامل ذکر شده در روش های گوناگون اجرایی به نام های روف گاردن گسترده، روف گاردن متمرکز و روف گاردن پرتابل و مدولار خلاصه می شوند.  

مشخصات روف گاردن کلاس A

کف بام: سنگ یا موزائیک

فضای اطراف: پوشش گیاهی طبیعی و شمشاد

فضای مرکز: پوشش چمن طبیعی

نحوه اجرای فضای سبز: عایق کاری و زهکشی  

مشخصات روف گاردن کلاس B

کف بام: ترموود

پوشش گیاهی فضای اطراف: گیاهان طبیعی و کاج

نحوه اجرای فضای سبز: باکس ترموود و گلدان

جنس مبلمان: حصیر و چرم دارای آلاچیق یا سایبان

نورپردازی: چراغ محوطه  

مشخصات روف گاردن کلاس C

کف بام: ترموود پلکانی

پوشش گیاهی فضای اطراف: گل و گیاه طبیعی

نحوه اجرای فضای سبز: باکس ترموود پلکانی

جنس مبلمان: ترموود دارای آلاچیق یا سایبان

نورپردازی: چراغ باغی و نور مخفی  

۳- باغ های پشت بام گران و باکیفیت بالا هستند.  

اگر کسی نمی داند از کجا شروع کند ایجاد یک باغ بام پرهزینه به نظر می رسد. به همین دلیل مشاوره ای از متخصصان، معماران، طراحان منظر، محوطه سازی و مهندسان سازه، لازم است. آنها می توانند برای کوتاه مدت و بلند مدت بهترین و اقتصادی ترین ایده ها و راه حل های طراحی باغ بام را ارائه دهند.  

با توجه به ویژگی های محیط، هنگام طراحی منظر، محوطه سازی یا فضای سبز باید انواع گیاهان فصلی را درنظر بگیرید، تا سیستم های بستر و زهکشی مورد استفاده تعیین شود. متخصصان به احتمال زیاد بسترهای ضخیمتری را پیشنهاد می کنند که می توانند آب بیشتری جذب کنند و سیستم زهکشی که بتواند آب را ذخیره کرده و آن را در هوای گرم تر آزاد کند. به این ترتیب، نیاز آبیاری بسیار کاهش می یابد.

 

DNN