دکوراسیون داخلی و فنگشویی

 

دکوراسیون داخلی هر فضایی که در آن هستیم مهم ترین بخش از کل روز انسان ها و نوع و طراحی آن اثر مستقیم در حس وحال و روح آدم دارد. امروزه چیدمان و دکوراسیون داخلی یک صنعت با تلفیق باهنر است که می تواند بدون صحبت و حرف مخاطب را درگیر خود کند. دکوراسیون داخلی و سبک ها  و رنگ های متنوع با بهره مندی از تمامی اجزایی یک فضا از مبلمان و پرده و فرش و اکسسوری تا تک تک اجزای دیگر می تواند برای مخاطب فضایی زیبا و جذاب و یا فضایی با حس و حال خاص را معرفی کند.

فنگشویی که در ادامه به طور کامل به آن میپردازیم علمی که از سالیان دور در همه قوم ها وجود داشته و امروز از یک فضا برای حس و بهتر،برکت، آرامش و ... را مطرح می کند. امروزه فنگشویی منزل،محیط کار،خودرو و ... همگی تاثیر بر حس و حال روزانه و پیرامون زندگی ما را دارد.

نکاتی مهم که در طراحی دکوراسیون داخلی

تغییراتی کوچک و ناچیز در چینش دکوراسیون منزل می‌تواند ظاهری بسیار جذاب و چشم‌نواز در منزل شما ایجاد کند. اینکه بدانید چطور از فضاهای مختلف منزل استفاده کنید می‌تواند اتاقی کوچک و بی‌نظم را به فضایی آراسته و منظم تبدیل کند. با تکیه بر اصول تجربی ارائه شده در این مقاله، که برگرفته از سایت freshome.com، یکی از وبسایت‌های معتبر در زمنیه دکوراسیون، است حسی متعادل و خوب را به مهمانان هدیه کرده و با مهم‌ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

طراحی دکوراسیون داخلی

اتاق‌ها را بیش از حد مبله نکنید

بین یک اتاق با مبلمان شیک و منظم با یک اتاق پر از مبل که تناسبی با اندازه اتاق ندارد، تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. مبملان منزل شما بیش از اینکه زیبایی خیره‌کننده‌ای به اتاق‌ها بدهند، باید سبب آرامش شما و مهمانانتان باشد. مبلمان مناسب باید به گونه‌ای طراحی و چیده شوند که بتوانند تمامی فضاهای غیرقابل استفاده اتاق شما را در دسترس و مورد کاربرد قرار دهند. همچنین باید فضای بین مبلمان به گونه‌ای انتخاب شود که رفت و آمد را ساده‌تر کنند. چنانچه این طراحی به گونه‌ای انجام شود که اتاق کوچکتر نشان داده شود و یا فضا به گونه‌ای نا‌متناسب انتخاب شود، ممکن است نه تنها باعث آسایش خاطر شما نشود، بلکه اتاقتان را بی‌نظم نیز نشان دهد. اگر حس می‌کنید که یک یا چند مورد از مبلمان شما چنین فضایی برای اتاقتان ایجاد کرده‌اند, هرچه سریع‌تر چیدمان اتاق خود را عوض کرده و یا حتی وسیله مورد نظر را از دکوراسیون حذف کنید.

چیدمان مناسب مبلمان را فراموش نکنید

گاهی ممکن است تنها نحوه چینش مبلمان برای اتاق شما به درستی انتخاب نشده باشد. بسیار پیش آمده که با تعداد کمی مبلمان، فضای اتاق به هم ریخته و نامرتب جلوه می‌کند و حتی برعکس، در مواردی اتاق‌هایی با تعداد مبلمان زیاد فضایی آرام و منظم ایجاد کرده‌اند. پس در نظر داشته باشید که یکی از مهم‌ترین موارد برای داشتن یک دکوراسیون داخلی خوب و اجتناب از اشتباهات انتخاب دکوراسیون، نحوه چیدمان مناسب وسایل در جایگاه‌های مناسب هستند.

هیچ قاعده کلی برای ایجاد یک فضای مناسب جهت استفاده بهینه از فضای اتاق، با توجه به دکوراسیون به کار رفته، وجود ندارد. تنها با استفاده از تجربه شخصی می‌توان دریافت که چه چیزی را در کجا قرار دهید. برای این کار شاید لازم باشد چندین بار دکوراسیون و مبلمان منزل خود را تغییر دهید یا حتی از دوستان و آشنایان خود نظرخواهی کنبد. توجه کنید که هرگز نباید شیوه چینش مبلمان شما به گونه‌ای انجام شود که اتاقتان بیش از حد کوچک به نظر برسد. همواره توجه داشته باشید که تغییرات دکوراسیون منزل خود را صبورانه تغییر دهید. قطعا از نتیجه فوق‌العاده آن شگفت‌زده خواهید شد.

طراحی دکوراسیون داخلی

هرگز به هدف پر کردن فضا از مبلمان استفاده نکنید

یکی دیگر از اشتباهات انتخاب دکوراسیون داخلی این است که بسیاری از افراد برای پر کردن فضاهای خالی بخشی از اتاق به سراغ انتخاب مبلمانی می‌روند که معمولا نامتناسب با فضای دکوراسیون اتاق است. دقیقا مشابه لباسی که بر تن می‌کنیم، باید چیدمان مناسب و موزونی را برای اتاق خود انتخاب کنیم. مبلمان کوچک در کنار میزهای بزرگ و یا حتی نامربوط بودن دو ردیف مبلمان در کنار یکدیگر و وجود تفاوت در طرح و رنگ و… باعث ایجاد فضای نامطلوبی برای اتاق می‌شود.

وجود تناسب در چیدمان مبلمان یکی از مشخصه‌های مهمی است که همواره باید پیش از انتخاب مبلمان در نظر گرفته شود. برای این کار باید به درستی جایگاه بخش‌های مختلف دکوراسیون منزل، به خصوص مبلمان را در نظر بگیرید. حتی به طور جزئی به اندازه محل قرار گیری مبل، صندلی‌ها، کاناپه و حتی میز عسلی‌های همراه مبل توجه کرده و برای خرید مبلمان در این خصوص از فرد آگاهی مشورت بگیرید. در بسیاری از موارد، بی‌توجهی به همین نکات کوچک باعث هدر رفتن هزینه‌های گزافی از جانب مصرف‌کننده شده است که عموما پس از انتخاب مبلمان حس نارضایتی یا حتی از دست دادن بخشی از هزینه بابت تعویض آن را بر دوش مشتری می‌گذارد.

در انتخاب‌های خود تنوع داشته باشید

داشتن تم مخصوص اتاق یکی از مهم‌ترین نکات در تعیین دکوراسیون است؛ اما این هرگز به این معنا نیست که باید تمامی محصولات یک شکل و یک طرح داشته باشند. گاهی ممکن است برخی به اشتباه این تعبیر را داشته باشند که وجود تناسب بین محصولات باعث کاهش میزان تنوع می‌شود؛ این بیان نادرستی از داشتن زمینه دکوراسیون مناسب است که برخی به اشتباه و برای فریب مخاطب به منظور افزایش فروش محصولات خود القا می‌کنند.

توجه کنید که هیچ اجباری برای خرید تمامی لوازم منزل از یک فروشگاه خاص وجود ندارد. انتخاب آزادانه ویژگی مهمی است که باید در خرید لوازم مورد نیاز خود به آن توجه نمایید. تصور نکنید که اگر از چند فروشگاه خرید کنید یا حتی طرح‌های مختلفی را انتخاب کنید، تناسب چیدمان لوازم منزل شما به هم می خورد. داشتن یک تم مخصوص به معنای نزدیکی سلیقه شما به یک حیطه مشخص است که تمامی علایق و انتخاب‌های شما در این گستره جای داده می‌شود. هیچ اجباری برای خرید دکوراسیون و به خصوص مبلمان شما دقیقا مشابه وسایل دیگر منزل شما وجود ندارد؛ بلکه باید یک پیوستگی بین انتخاب‌های شما برقرار شود.

طراحی دکوراسیون داخلی

مبلمان را با فاصله از دیوار بچینید

یکی از نکات طراحی دکوراسیون داخلی که بایستی به آن توجه شود، فاصله مناسب مبلمان از دیوار است؛ معمولا به دلایل مختلفی از قبیل افزایش فضای اتاق یا چیدمان بهتر مبلمان، سعی می‌شود تا مبل را به دیوار پشت آن تکیه دهند. تنها انتظاری که از یک مبلمان خوب باید داشت این است که به گونه‌ای در کنار هم چیده شوند که فضایی آرام و مناسب برای کنار هم بودن را ایجاد کنند. نکته‌ای که معمولا در نظر گرفته نمی‌شود این است که تردد بین مبلمان عملا امکان پذیر نیست. این کار چهره نامطلوبی برای اتاق ایجاد می‌کند؛ هرگز اجازه ندهید که مبلمان باعث سختی عملکرد شما شود و محدودیت‌هایی برای شما ایجاد کند. وجود فضای کافی در بین و پشت مبل‌ها می‌تواند شرایط مساعدتری را برای استفاده از تمامی فضای منزل ایجاد کند. اگر تمامی بخش‌های مبلمان را در کنار هم قرار دهید شاید فضای کمتری اشغال کند اما قطعا نمای کوچکتری که برای مبلمان شما ایجاد می‌شود پس از مدتی کوتاه آزاردهنده خواهد شد. تا زمانی که اجبار به برگزاری مهمانی‌های پرجمعیت ندارید سعی کنید بیشتر از فضای مرکزی اتاق برای چیدن مبلمان استفاده کنید.

توجه‌ها را معطوف به خود کنید

قطعا در دکوراسیون خود یک مورد خیلی خاص وجود دارد که می‌خواهید توجه همه افراد را حداقل یک بار و در نگاه اول به آن جلب کنید. برای این کار بهتر است به موقعیت‌های ورودی به اتاق توجه داشته باشید و سعی کنید چیدمان دکوراسیون را به گونه‌ای انجام دهید که پس از ورود به اتاق اولین چیزی باشد که در نگاه مخاطب می‌آید. بهتر است، سعی کنید چندین وسیله شاخص را برای این کار انتخاب نمایید تا تناسب و توازنی بین تمامی وسایل تزئینی و دکوراسیون اتاق شما برقرار شود.

تصویر ذهنی داشته باشید

داشتن تصویر ذهنی از دکوراسیونی که می‌خواهید به آن برسید، یکی دیگر از مهم‌ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی است که باید در نظر داشته باشید. عقب بایستید و یک تصویر از دکوراسیون مورد تایید خود در ذهن تجسم کنید. برای این کار می‌توانید از تصاویری که در نشریات مختلف، روزنامه‌ها، وبسایت‌ها، مجلات مبلمان و… وجود دارند نیز کمک بگیرید. در این صورت می‌توانید یک تصور ذهنی از آنچه می‌خواهید را به طراحان دکوراسیون داده و سپس آن را ویرایش کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید به دیگران و خود بگویید که واقعا چه می‌خواهید.
با بهره‌گیری از موارد ذکر شده می توانید تا حد زیادی تصویر ذهنی خود را برای دکوراسیون و چیدمان مناسب آن به دست بیاورید. همواره در تلاش باشید تا بهترین تصویر را بسازید و با مشورت دیگران آن را بهبود ببخشید.

طراحی دکوراسیون داخلی

یک وسیله خاص و گران قیمت کلاسیک تهیه کنید

داشتن یک وسیله کلاسیک در منزل نیز می‌تواند به عنوان یکی از نکات طراحی دکوراسیون داخلی باشد. استفاده از یک اثر هنری کلاسیک در دکوراسیون منزل شما می‌تواند پیامی روشن را به مخاطب بدهد: این که پیوند شما با گذشته برقرار است. تاریخ می‌تواند درس‌های بی‌نظیری را برای ما داشته باشد و در طراحی دکوراسیون نیز می‌توان از آن استفاده نمود. تفاوتی ندارد که شما یک دانشجو هستید و اتاق کوچک خود را تزئین می‌کنید یا در حال آماده سازی منزل رویایی خود هستید؛ استفاده از یک مبل کلاسیک و قدیمی و حتی گران قیمت می‌تواند حس بی‌نظیری در دوستان شما ایجاد کند. ویژگی مهم این لوازم این است که در تمامی عصرهای گذشته و حال وجود دارند و هرگز کهنه نمی‌شوند.

شخصیت خود را بروز دهید

برای کمک به طراحی یک تم در منزل می‌توانید از شخصیت و یا حرفه خود استفاده کنید. با این کار می‌توانید به همه علایق و اهداف خود را نشان دهید و فضای گفتمان را به آن سمت سوق دهید. اگر شما عاشق رنگ‌ها هستید می‌توانید با استفاده از طراحی‌های رنگی خاص روی پرده و مبلمان یا حتی کاغذ دیواری، این علاقه را نشان دهید. یا اگر عاشق سفر کردن هستید می‌توانید با تابلوهایی از مناطق توریستی سراسر دنیا این حس را به دیگران منتقل کنید. تمامی این انتخاب‌ها به میزان خلاقیت شما ارتباط دارد. برای این کار از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

گردایه‌ای از وسایل تزئینی درست کنید

گاهی ممکن است فضا به گونه‌ای طراحی شده باشد که استفاده از یک وسیله کوچک آن‌چنان برجسته و جذاب نباشد. اما به کمک دیگر وسیله‌های همتراز می‌تواند نمایی چشم نواز در اتاق و دکوراسیون ایجاد کند. می‌توانید چیزی شبیه به اجتماع زیورآلات تزئینی را برای وسیله‌های مختلف در کنار هم ایجاد کنید. با ترکیب چند قطعه کوچک از سنگ‌های تزئینی و قرار دادنشان روی یک میز، می‌توانید با هزینه‌ای اندک یک دکوراسیون شیک طراحی کنید؛ یا حتی با چند عدد صندلی قدیمی و کنار هم قرار دادن آن‌ها در نزدیکی یکدیگر می‌توانید بخشی از منزل یا اتاق خود را در فضایی دیگر تزئین کنید. گاهی نیز با قرار دادن تعدادی شمع روی یک میز قدیمی می‌توان چهره‌ای تازه به دکوراسیون منزل بخشید. با بهره‌گیری از قوه تخیل خود از تمامی ابزارهای در دسترس برای ایجاد فضایی دلنشین در منزل بهره‌مند شوید.

طراحی دکوراسیون داخلی

از رنگ مشکی استفاده کنید

تفاوتی ندارد که از زمینه مدرن و مینیمال برای طراحی دکوراسیون منزل خود استفاده می‌کنید یا طراحی سنتی و کلاسیک؛ از رنگ مشکی در همه این طرح‌ها می‌توان استفاده کرد. رنگ سیاه حسی عمیق در مخاطب ایجاد می‌کند و تاثیری در میزان جذابیت اتاق دارد که هیچ رنگ دیگری نمی‌تواند آن فضا را ایجاد کند. برای این کار می‌توانید از یک تابلو نقاشی که در آن رنگ مشکی برجسته است استفاده کنید؛ یا حتی از پرده کمک بگیرید و طرحی را انتخاب کنید که در آن از رنگ مشکی استفاده شده است. همچنین خطوط موجود بر روی بالشت یا قاب تابلویی به رنگ مشکی نیز می‌تواند به این انتخاب کمک کند. شاید در نگاه اول استفاده از این رنگ آنچنان حس مطلوبی را ایجاد نکند، اما اطمینان داشته باشید که در طولانی مدت تاثیرگذاری این رنگ بر طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما اثری شگرفت خواهد داشت.

طراحی داخلی و نکات کلیدی در چیدمان فضا

سبک های دکوراسیون : برای این که بتوانیم حس هماهنگی و انسجام را یک فضا تجربه کنیم، لازم است که اشتراکات و یا ارتباطی را میان اجزای آن بیابیم. در طراحی دکوراسیون داخلی، سبک ها می توانند اصول و الگوهایی را در اختیار ما بگذارند تا این حس را در فضا به وجود بیاوریم. اما این اصول و قوانین کدامند؟! و هر کدام چگونه در اجزای یک فضا خود را نشان می دهند؟! در این مطلب آوان می خواد به بررسی 5 سبک شناخته شده در دکوراسیون داخلی بپردازد و به صورت مختصر نگاهی داشته باشد بر قوانین حاکم بر آن ها، با ما همراه شوید!

امیر صادقی

دکوراسیون مینیمال نشیمن با تابلو

 


استودیو پر

عکاسی منزل مسکونی خانه دوست

 

 


سینا عزیزی

عکاسی از دکوراسیون منزل شخصی

 

 


سینا عزیزی

عکاسی از دکوراسیون منزل شخصی

 


سهیل زندآذر

منزل آقای عباسی و خانم خداشناس

 

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن

دکوراسیون مدرن از گذشته فاصله می‌گیرد و سعی می‌کند از قواعد آن پیروی نکند. از تزئینات دوری کرده و رو به سادگی می رود و اغلب تصویری بدون طرح و نقش های پیچیده ارائه می دهد. همان طور که در تصاویر بالا نیز مشاهده می کنید، ای نسبک می تواند در تمام فضاهای خانه طراحی و اجرا شود. 

نکات کلیدی طراحی دکوراسیون و چیدمان به سبک مدرن

 • این نوع طراحی برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است و به آن ها کمک می کند تا بتوانند بزرگتر به نظر برسند.
 • استفاده از بافت ها و طرح های مینیمال برای سبک مدرن معمول است و در آن نشانی از طرح و رنگ های متنوع وجود ندارد.
 • از مبلمان و وسایل در کم ترین حالت ممکن استفاده شده و از تزئینات زیاد اجتناب می کند. ظاهر ساده و بدون جزئیات آن همیشه مورد توجه قرار می گیرد.
 • رنگ ها یا به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند و یا تنها می توان طیفی از رنگ های خنثی را در فضایی که به سبک مدرن طراحی شده دید.
 • طراحی به سبک مدرن هیچگاه از ایجاد تقارن استقبال نمی کند و همیشه با ایجاد تعادل بین مبلمان، وسایل، بافت و طرح هماهنگی لازم را در فضا به وجود می آورد.

 


عرفان شریف نژاد: عکاس

دکوراسیون منزل زوج جوان تهرانی

 

 


استودیو پر

خانه ی آپادانا

 


استودیو پر

خانه ی آپادانا

 


استودیو پر

عکاسی منزل مسکونی نوشهر

 

دکوراسیون به سبک معاصر

دکوراسیون معاصر آن‌چیزی است که اکنون تولید می‌شود، که در عین حال از هیچ قانون نوشته‌ای پیروی نمی‌کند و در هیچ سبک و روشی حتی در سبک مدرنیستی‌ نمی‌گنجد. در نتیجه دکوراسیون معاصر کثرت‌گرا و در عین حال با نگاهی به آینده شکل می‌گیرد. همان طور که در خانه های ایرانی بالا می توانید سبک معاصر را به خوبی ببینید، رنگ ها، مدل مبلمان، وسایل دکوری و .... کاملا با سلیقه خودتان انتخاب و هماهنگ می شوند.

طراحی دکوراسیون داخلی معاصر

نکات طراحی داخلی و چیدمان به سبک معاصر

 • در طراحی دکوراسیون معاصر اشکال و احجام به شکل خام مورد استفاده قرار می گیرند اما رنگ آن ها اغلب جسورانه انتخاب می شود، روشن است و توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
 • همه چیز را در حالت ساده، بی پیرایه، ابتدائی و ساختاری استفاده کنید.
 • توجه به پس زمینه ای که اجزای دکوراسیون داخلی معاصر را در خود جای می دهد از نکاتی است که باید به آن توجه داشت. فضای خالی، روی دیوارها، بین مبلمان و بالای بخش های فوقانی، به اندازه فضاهای پر شده از وسایل اهمیت دارد.
 • با یک نگاه کلی باید خطوط هندسی صاف، واضح و روشن باشند. در بعضی این خطوط صاف و واضح حال منحنی به خود می گیرند و تنوعی به محیط می بخشند.
 • در طراحی داخلی معاصر مبلمان و وسایل، ظاهری منحصر به فرد دارند و فضایی خاص را می آفرینند. امکان همنشینی مبلمانی با جنس و ظاهری طبیعی و مصنوع در کنار هم وجود دارد.

 


معین صالحی

خانه شقایق

 


هادی درخشان

تلفیق سنت و مدرنیته

 


استودیو پر

عکاسی منزل مسکونی پاسداران

 


معین صالحی

منزل زیبای خانم خیرخواه

 


حسین گلیار

عکاسی منزل آقا و خانم حیدری

 

طراحی دکوراسیون داخلی سنتی

این سبک راحتی و آرامش را به فضای خانه می آورد و آن را از هرج و مرج دور نگه می دارد. طراحی دکوراسیون به سبک سنتی القا کننده حس ثبات است به جزئیات توجه دارد و فضای دلنشینی را فراهم می کند.

طراحی داخلی و چیدمان به سبک سنتی:

 • مبلمان مورد استفاده در فضایی که به این سبک طراحی شده اغلب بازسازی شده اند. دستی به سر رویشان کشیده شده و آماده استفاده دوباره شده اند.
 • وسایل و مبلمان به صورت جفت و در حالتی متقارن در فضا جای می گیرند. لبه های آن ها حاتی نرم و منحنی دارند و معمولا طرح دار و پر نقش و نگار هستند.
 • طرح و رنگ پارچه های مورد استفاده در این مبلمان و پرده ها دارای رنگ های زنده و نقوش برگرفته از فرهنگ و سنت آن کشور هستند.

 


عرفان شریف نژاد: عکاس

منزل خانم لشگری

 

 


عرفان شریف نژاد: عکاس

منزل خانم لشگری

 

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی

سبک صنعتی ریشه در ساختمان‌های بزرگ دارد. مانند: انبارها، سوله‌ها و کارخانه‌ها. پس طبیعی است که یک نقشه باز و آزاد بخش مهمی از چنین سبکی باشد. اتاق‌هایی که هر یک برای چند منظور، مثل آشپزخانه و اتاقغذاخوری و اتاق نشیمن، استفاده می‌شوند، متریال هایی مانند فلز، چوب و گاهی شیشه، همگی نشانه هایی از این سبک هستند که می توانید آن ها را در خانه های ایرانی نیز بیابید.

طراحی داخلی و چیدمان به سبک صنعتی:

 • اگر یک ماده باشد که در سبک صنعتی همیشه حضور دارد، فلز است. استفاده از مصاح صنعتی مثل، آهن، ،جر و چوب های خشن در این سبک بسیار معمول است.
 • سبک صنعتی دارای حالتی کاری است که احساسات را درگیر می‌کند و از آن جایی که از مصالح ساده‌ای در آن استفاده می‌شود، می‌تواند تا جای ممکن مقرون به صرفه اجرا شود. این سبک حالتی بی‌تظاهر و ساده دارد و به همین دلیل هم شیک است.
 • یک اتاق صنعتی هیچ چیزی برای تصور کردن باقی نمی‌گذارد. معمولا در چنین اتاقی زیرساخت‌ها کاملا نمایان هستند و حتی مجراهای داخلی و اسکلت ساختمان هم دیده می‌شوند.
 • در این سبک اشیاء و وسایلی که به نظر غیر کاربردی هستند رنگ و رویی تازه می گیرند و تبدیل به عنصری کاربردی می شوند. در این سبک، جعبه‌های چوبی تبدیل به میز می‌شوند، کمدهای فلزی قدیمی برای انبار کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند و نردبان‌های کهنه نقش قفسه را پیدا می‌کنند.

 


کلکسیون راثی مبل

مبلمان کلاسیک

 


امیر صادقی

آینه دکوراتیو در دکوراسیون داخلی

 


ثمین موسوی

طراحی اتاق خواب سفید

 

 


شیما خراسانی

چیدمان کلاسیک خانم طباطبایی

 


امیر صادقی

منزل خانم زرین در خیابان بوکان

 

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

می توان گفت که سبک کلاسیک همان سبک سنتی غربی است که قدری رنگ و روی عصر معاصر را به خود گرفته است.  طراحی کلاسیک دلپذیر و جذاب است و یادآور تصاویر زیبا و سبک مجلل قرن‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی است و گرما و راحتی خانه‌های کودکی‌مان را به یاد می‌آورد. البته فرامشو نکنید که این سبک مختص افرادی است که به تجملات و لوکس بودن علاقه دارند. البته که دکوراسیون کلاسیک ساده تر نیز وجود دارد که در تصاویر بالا به خوبی نمایان است.

طراحی داخلی و چیدمان به سبک کلاسیک

 • جنس مبلمان معمولا چوب و به رنگ تیره است. چوب ها اصولا منبت کاری شده هستند و روی آن ها کار دست مشاهده می شود.

 • در این نوع دکوراسیون هر وسیله جای مخصوص به خودش را دارد و هیچ اثری از درهم ریختگی و شلوغی به چشم نمی خورد. از نظر بصری نظم و تقارن خاصی را به بیننده القا می کند.
 • اجزا و وسایل با یکدیگر همخوانی دارند و چیدمان کلی ثابت و پایدار است. 
 • پارچه ها هم می توانند مات باشند و هم براق. طرح پارچه های رومبلی و پرده ها معمولا مجلل هستند و می توانند نقوش قدیمی داشته باشند.
 • مبلمان و وسایل کلاسیک با ارزش تر و گران تر از مبلمان سنتی هستند. وسایل اغلب از جنس چینی، نقره و شیشه هستند. در آن ها طرح هایی از نقوش موجود در طبیعت به چشم خورده و درخشش خاصی دارند.

اگر مشغول بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید گزارش‌های مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را بخوانید، نمونه کارهای قبلی او را نگاه کنید. به نمونه کارهای آن‌ها خوب دقت کنید: این پروژه‌ها چه‌قدر شبیه پروژه شماست؟ با خود صادق باشید، یک عمارت بزرگ ممکن است بسیار زیبا باشد، اما هیچ نکته مشترکی با خانه کوچک شما نداشته باشد. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

جدیدترین نکات دکوراسیون داخلی

عصر امروز را عصر ارتباطات و تکنولوژی می‌نامند. عصری که نه تنها زندگی اجتماعی را دستخوش تغییرات کرده بلکه بر محیط خانه و دکوراسیون داخلی نیز تاثیر گذاشته است. خیلی دشوار نیست نسبت به این مسئله آگاه شویم. تنها کافی‌ست جستجوی کوتاهی در اینترنت داشته باشید. در این صورت است که به راحتی شیک‌ترین و مدرن‌ترین نوع دکوراسیون داخلی را مشاهده خواهید کرد.

این مسئله بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ دکوراسیون داخلی در طی سال‌های گذشته با تغییرات گسترده‌ای روبرو بوده است. در دهه گذشته تلفیقی از دیسکوهای شبانه دهه 70 میلادی با دکوراسیون مدرن و بسیار خاص دهه 80 ترکیب شد. ترکیبی که توانست با وجود المان‌های مختلف، تجهیزات متفاوت و رنگ‌بندی و طراحی‌های خلاقانه، به خوبی نیازهای مدرن زندگی امروز را برطرف کند.

هر چند در این میان نباید از تاثیر چیدمان بر طراحی داخلی بگذریم. چه بسا که در بسیاری از موارد، خصوصا در بازسازی منزل، تنها با ایجاد تغییرات بسیار کوچک در چیدمان مبلمان، توانست تغییراتی بس بزرگ و تاثیرگذار را ایجاد کنند. با این حال آگاهی از جدیدترین نکات دکوراسیون داخلی 2021 برای داشتن فضایی متناسب با آخرین تغییرات دنیا الزامی است.

زیباترین دکوراسیون داخلی 2021 کدام است؟

در این مسئله هیچ شکی نیست؛ افراد خوش‌سلیقه و خوش‌ذوق، همواره به دنبال راهی هستند تا نسبت به جدیدترین و ترندترین طراحی‌های دکوراسیون داخلی آگاه شوند. و همچنین از آنها در طراحی داخلی منزل خود استفاده نمایند. در واقع در تلاش‌اند تا از این طریق در یک محیط لوکس و لاکچری و زیبا زندگی کنند.

هر چند انتخاب طراحی‌های مختلف دکوراسیون منزل، کاملا به سلیقه افراد مرتبط است. حتی می‌تواند با توجه به شرایط گوناگونی که افراد در آن قرار دارند دستخوش تغییرات گسترده شود. اما دکوراسیون داخلی همواره از یک اصول کلی برخوردار است. اصولی که پیاده‌سازی آن می‌تواند زیباترین طراحی دکوراسیون را به دست افراد بسپارد.

دکوراسیون پذیرایی منزل

پذیرایی به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های منزل شناخته می‌شود. افراد خانواده اکثریت زمان خود را در این فضا سپری می‌کنند. پس اگر قصد ایجاد هرگونه تغییر در منزل خود را دارید، باید این بخش را به عنوان اولین بخش انتخاب کنید.

تغییر رنگ دیوار، تغییر نحوه چیدمان مبلمان، اضافه کردن وسایل تزئینی که با سایر اجزای پذیرایی هارمونی زیبا به وجود می آورد. می‌تواند از جمله مواردی باشد که در دکوراسیون داخلی منزل تاثیرگذار است.

-مبلمان

برای اکثریت مردم، طراحی دکوراسیون پذیرایی منزل، با نحوه چیدمان مبلمان ارتباط مستقیمی دارد. اکثریت مبلمان را در راستای دیوار یا مقابل آنها قرار می‌دهند. یا چندین صندلی را در مقابل آن می‌گذارند. مسئله اینجاست که چیدمان مبلمان به برنامه‌ریزی دقیق و آگاهی از مهم‌ترین نکات دکوراسیون داخلی ارتباط دارد. که از جمله آنان می‌توان به نقطه کانونی، ایجاد زمینه مکالمه افراد و همچنین جریان حرکات افراد ارتباط دارد.

-فرش‌ها

بسیاری، محل مناسب قرارگیری فرش و قالیچه را به عنوان یکی از چالش‌های دکوراسیون داخلی می‌دانند. از همین رو باید نهایت ظرافت را در محل قرارگیری آنان به‌کار بگیرید. برای انتخاب محل مناسب نیز باید به فضایی که در پذیرایی در دسترس دارید، توجه کنید. براساس جدیدترین نکات طراحی داخلی 2021، فرش‌ها باید به گونه‌ای قرار داده شوند که مبلمان در اطراف آنان قرار گیرد.

-تابلوها

در طراحی داخلی 2021، نباید دیوارها خالی بمانند. در صورت خالی بودن دیوارها، نوعی نقص در طراحی را به میهمانان نشان می‌دهید. میتوانید برای پوشاندن دیوار به سراغ تابلوها بروید.

-نورپردازی

نورپردازی را می‌توان پیچیده‌ترین مسئله در دکوراسیون داخلی دانست. در جدیدترین مدل‌ها، نورپردازی محیط، اشیا و مخفی به‌کار گرفته می‌شود. البته با توجه به سطح گوناگونی در سرتاسر سالن پذیرایی قرار می‌گیرند. علاوه بر این در بعضی از این طرح‌ها جدا از نورپردازی طبیعی، از لوسترهای سقفی، لامپ و شمعدانی‌ها نیز استفاده می‌شود.

-رنگ‌آمیزی

یکی از مواردی که طراحان داخلی در حین بازسازی و طراحی دکوراسیون به آن اهمیت می‌دهند، انتخاب رنگ مناسب است. براساس جدیدترین نکات دکوراسیون داخلی 2021، بهره‌گیری از کنتراست رنگ‌های خنثی خصوصا در فضای پذیرایی منزل، بسیار ترند می‌باشد. در واقع طراحان در تلاش‌اند تا از این طریق به مفهومی غنی و آرام در فضا دست پیدا کنند.

در این میان می‌توان به رنگ‌هایی از جمله سفید، کاراملی، آبی و حتی خاکستری در کنار هم اشاره کرد. این رنگ‌ها کانسپت‌های رنگی بسیار زیبایی را به وجود می‌آورند.

اهمیت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی 2021

وقتی صحبت از طراحان داخلی می‌شود، به‌کارگیری ترندهای دکوراسیونی یکی از موارد مهمی می‌باشد که ذهن آنها را درگیر می‌کند. ترند طراحی دکوراسیون سال 2021 به آشپزخانه به عنوان قلب خانه نگاه می‌کند. قلبی که پویایی خانواده را به خود معطوف کرده و در نتیجه یک سبک جدید با پلانی باز و حرکت روان و سیال بین حوزه‌های مختلف را در محیط خانه شکل می‌دهد.

تمامی طراحان مدرن، در نظر دارند تا طرحی با پلان باز را در طراحی‌های خود به وجود آورند. این نوع از طرح‌ها کمک می‌کند تا آشپزخانه کاملا منظم و مرتب در نزدیکی نشیمن دیده شود. در واقع پلانی که این روزها در زندگی پرمشغله امروزی به ندرت دیده می‌شود. پلانی که برای سبک زندگی افراد در دنیای چند بعدی و چند عملکردی با تلفیقی از حوزه‌های مختلف بسیار کاربردی می‌باشد. این تلفیق نه تنها فضایی کاملا مدرن را در خانه به وجود می‌آورد، بلکه تعاملات خانوادگی را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

از دیدگاه طراحی، این ترکیب نیاز به دکوراسیونی فاقد عناصر طراحی غیر ضروری و متناسب برای استفاده کاربردی، شیک و مینیمالیستی دارد بنابراین برندهای دکوراسیونی و طراحان سعی می‌کنند برای تجهیز و دکور آشپزخانه از اجزایی آراسته، سبک و کاربردی بهره گیرند.

جدیدترین ترندهای طراحی داخلی 2021 چیست؟

وقتی صحبت از ترندهای دکوراسیون داخلی 2021 می‌شود، اغلب طراحان به درب‌های کشویی، سازهایی با فریم‌های پنهان، فریم‌هایی که از قابلیت جابجایی در سطوح برخوردارند و با عملکردهای خود راهکارهایی نوین برای رسیدن به یک طرح منظم را ارائه می‌دهد، در ذهنشان فکر می‌کنند.

در ترندهای سال 2021، به هیچ عنوان نمی‌توانید متریال‌های خیلی لوکس و با ارزش بیابید. تنها رویکرد و کیفیت است که اهمیت دارد. بهره‌گیری از متریال‌های گران‌بها تنها در صورت ایجاد نقاط کانونی در دکوراسیون دیده می‌شود.  متریال‌های طبیعی مانند سنگ مرمر، گرانیت، چوب طبیعی و تم‌های فلزات پر زرق و برق مانند برنج و مس بخشی از انتخاب طراحان ترند هستند.

وقتی صحبت از معیارهای زیبایی شناختی می‌شود، شاید اولین چیزی که در ذهن تان شکل گیرد، بهره‌گیری از جلوه‌های زیبایی و هنرمندانه است. اما باید بدانید این معیارها در ذهن معمارها کمی متفاوت‌تر و البته پیچیده‌تر است. آنها نه تنها به زیبایی، بلکه به راحتی و آسایش افراد خانه نیز توجه دارند. از همین رو ایده‌ها و متریال‌های خود را بر این اساس انتخاب می‌کنند. پس ترکیب آنها بسیار حائز اهمیت است. اما چه ترندهایی در سال 2021 قابل مشاهده است؟

از فلزات استفاده می‌کنند

سال جدید را می‌توان سال سنگ‌ها دانست. زیرا بهره‌گیری از سنگ‌هایی مانند سنگ گرانیت، سنگ مرمر و… از جمله مواردی هستند که با بافت‌های چوبی به راحتی ترکیب می‌شوند. خصوصا که این روزها تم‌های فلزی یا در فریم بسیار ترند می‌باشد. خطوط پایه در قفسه‌ها یا روشنایی‌ها به راحتی قابل مشاهده است.

ترکیب متریال پرکاربرد

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، سنگ‌هایی مانند مرمر و گرانیت از جمله محبوب‌ترین‌ها می‌باشند. زمانی که آنها را به صورت تک رنگ با سایر مواد ترکیب می‌کنید ظاهری شیک و ظریف را به شما هدیه می‌دهند. میتوانید از گزینه‌های مختلفی برای به وجود آوردن جلوه‌ای لوکس و زینت دادن آنها استفاده کنید. معمولا توصیه می‌شود این گزینه‌ها بافت و رنگ متفاوتی داشته باشند.

توجه به محدودیت‌های شهری

مطمئنا مشاهده کرده‌اید که این روزها، شهرها با آپارتمان‌ها و برج‌های مختلفی احاطه شده است. کمتر خانه ویلایی را می‌توانید پیدا کنید که زیبایی و صفا و صمیمیت گذشته را داشته باشد. همین مسئله خلاقیت‌های بسیار زیادی را با خود به همراه داشته است. خصوصا در سال 2021 که علم و تکنولوژی به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است. در حال حاضر به واسطه محدودیت‌های شهری در برخی مناطق با کاهش فضای آرپاتمان‌های شهری روبرو هستیم. به همین دلیل است که آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق خواب از جانب طراحان دکوراسیون داخلی با کمک ترندهای روز دنیا رنگ و ساختاری متناسب به خود می‌گیرند.

مهمترین نکات در طراحی دکوراسیون منازل

مهمترین نکات در طراحی دکوراسیون منازل

بسیاری از افراد برای تغییر در فضای خانه و ایجاد حال و هوای تازه و تنوع، به خانه ای جدید نقل مکان می کنند.بسیاری از این افراد نگرانی های زیادی در رابطه با نقل مکان به خانه های جدید را دارند، چرا که نمی دانند خانه جدید خود را به چه شکلی طراحی کنند.این موضوع بارها و بارها آن ها را آزار می دهد چراکه نمی دانند چگونه وسایل خود را با محیط جدید هماهنگ کنند.
در این دوره به جای سردرگمی و کلافگی بهترین راه برای شما الهام گرفتن از ایده های متنوع دکوراسیون داخلی است که ما در این مقاله چند نمونه از این ایده های جدید طراحی دکوراسیون خانه را به شما معرفی می کنیم:اکثر افراد علاقمند هستند تا با طراحی خانه خود شادی و نشاط را به درون خانه بیاورند. ما به شما اطمینان می دهیم طراحی دکوراسیون خانه های جدید آن قدر هم که شما فکر می کنید کار سخت و کسل کننده ای نیست و با طراحی درست ایده ها به هدف خود می رسید.

در واقع کارهای بسیار زیادی وجود دارد که می توانید برای یک طراحی دکوراسیون بی نظیر انجام دهید؛ مخصوصا وقتی خانه شما جدید باشد و هیچ اثاثیه ای در آن وجود نداشته باشد، کار کردن در این خانه های خالی بسیار راحت و لذت بخش است.بسیاری از متخصصان و مشاوران طراحی دکوراسیون داخلی توصیه می کنند که کارتان را با فضاها و یا اتاق های بزرگ و دیوارها شروع کنید و بعد از این مرحله به سراغ قسمت های کوچکتر و لوازم جانبی بروید، بنابراین این مواردی است که شما نیاز دارید بدانید و از همان ابتدای کار تا زمان مرحله عملی، به نکات لازم در انجام دکوراسیون خانه پی ببرید.در این جا نکاتی برای کمک به شما در انجام بهتر کارها و طراحی دکوراسیون داخلی خانه تان آورده شده است.

 

در ابتدای کار سبک طراحی خود را مشخص کنید

اولین و مهم ترین اقدام قبل از شروع کار، مشخص کردن سبک طراحی و جزئیات مربوط به آن است.در این مرحله باید با دقت تمام اولویت های شخصی و علاقمندی های خود را تعیین کنید تا بتوانید با برنامه ای منظم و دقیق و بدون مشکلات اساسی در کارهایتان پیش بروید.همان طور که گفته شد در ابتدای کار باید موارد مهم و تاثیرگذاری را بررسی کنید؛ شما باید مشخص کنید که آیا این اولین تجربه طراحی دکوراسیون خانه شما است و یا اگر اولین تجربه نیست چه می خواهید؟خانه ای به سبک خانه قبلی خود را می پسندید و یا خواهان سبکی کاملا متفاوت هستید. پس توجه کردن به تمام این نکات بسیار اهمیت دارد.
اگر شما قبلا به چگونگی چیدمان وسایل خود فکر کرده اید، این قدم مثبت و بزرگی در روند کار است.چیزی که شما به آن نیاز دارید، ثبات و توافق در سبک مورد نظر در طراحی داخلی و خارجی خانه است.
ما در این مقاله چهار مورد از بهترین سبک های دکوراسیون خانه را برای افرادی که علاقمند به طراحی های راحت و متفاوت هستند ارائه داده ایم.

سبک دکوراسیون انتقالی

سبک انتقالی (Transitional) یکی از محبوب ترین سبک ها در بین مردم است.یک سبک انتقالی با تعداد زیادی از سبک های معماری همراه است. به عنوان مثال شما می توانید با ترکیب کردن سبک مدرن و سنتی، ظاهری متناسب با سبک انتقالی به وجود بیاورید؛این ترکیب می تواند در دیوار، کف و یا اسباب خانه اتفاق بیفتد. این سبک پر طرفدار تعادلی بین سبک مدرن و سنتی ایجاد می کند.

در این سبک دکوراسیون معمولا از رنگ های خنثی و رنگ متمایل به سبز برای ایجاد حس آرامش بیشتر استفاده می شود.در این سبک جذاب می توان از موادی که در سبک مدرن بیشتر دیده می شوند مانند چوب، استیل و یا شیشه در کنار مبلمانی مجلل، سنتی و پر از زرق و برق استفاده کرد.با تلفیق این دو سبک به استقبال خانه ای سرشار از هیجان و زیبایی بروید.

سبک دکوراسیون مدرن

سبک مدرن که در اوایل قرن بیستم به وجود آمده است، یک سبک دکوراسیون با بهره بردن از خطوط صاف و منظم و اثاثیه بسیار زیبا، ساده و مرتب است.در خانه هایی که به این سبک هستند معمولا از رنگ های ساده و موادی مانند استیل و شیشه و مواد طبیعی مانند چرم و چوب استفاده می شود.این سبک بر خلاف سبک های قدیمی از تجملات دوری می کند و وسایل کاربردی اهمیت بیشتری نسبت به جزئیات دارند.

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که عاشق خانه های ساده و منظم و به دور از پیچیدگی و شلوغی هستید، خانه ای با سبک مدرن بهترین گزینه برای شما است.
در این سبک از لوازم جانبی کم و ساده استفاده می شود؛ این سبک با جلوه ساده و زیبایی که به خانه می بخشد برای خانه های کوچک نیز توصیه می شود. با اجرای این سبک فضایی گرم و صمیمی در خانه خود ایجاد کنید.

نکاتی برای داشتن دکوراسیون داخلی جذاب

شاید دغدغه بسیاری از ایرانی ها، دکواسیون منزل و چیدمان درست و مناسب وسایل خانه می باشد. اکثر افراد برایشان مهم است که با ورود به منزل، ترکیب زیبا و درست رنگ ها و چیدمان وسایل به گونه ای باشد که ظاهری شیک و اصیل به خانه داده و نظر تحسین دیگران را جلب کند و در عین حال دلباز و آرامش بخش باشد. در ادامه 100 نکته مهم و ریز و درشت را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، با به کارگیری این نکات به ظاهر ساده، می توانید سلیقه خود در طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل را به رخ دیگران بکشید!

نکته های مهم برای دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

نکته های مهم برای دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

نکته های مهم برای دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

– نقطه کانونی نشیمن خود را دریابید و آن را با رنگی متفاوت یا کاغذدیواری طرحدار شاخص کنید؛ این نقطه کانونی می‌تواند دیوار تلویزیون یا دیوار شومینه باشد.
– از چسباندن مبل‌ها به دیوار خودداری کنید؛ زیرا هم ظاهری ناخوشایند ایجاد می‌کنند و هم روی دیوار رد می‌اندازند.
– مبل‌ها را به طور کامل روی فرش قرار ندهید؛ آنها را خارج از لبه‌های فرش بگذارید یا فقط 2 پایه جلویی را روی فرش قرار دهید.
– تابلوهای روی دیوار را طوری نصب کنید که مرکز آنها در ارتفاع چشم قرار گیرد؛ نه زیادی بالا و نه زیادی پایین.
– حتی اگر پنجره نشیمن و پذیرایی‌تان تمام قد نیست، پرده‌هایی بلند انتخاب کنید که تا روی زمین بیایند.
– سعی کنید در صورت امکان حداقل یکی از مبل‌های‌تان با بقیه متفاوت باشد تا حس تکرار در فضا از بین برود.
– مرز بین کف و دیوار و دیوار و سقف را با رنگ، مصالح یا گچبری متمایز کنید تا معماری داخلی خانه خود را به سطحی بالاتر ارتقا دهید.
– برای نورپردازی فقط به لوستر وسط سقف بسنده نکنید؛ دیوارکوب‌ها، نورپردازی‌های نقطه‌ای و آباژورها را نیز دخیل کنید.
– فضای دیدن تلویزیون را از فضای گفت‌وگو جدا کنید؛ حتی اگر این فضای گفت‌وگو با 2 صندلی تک می‌تواند شکل گیرد.
– گل‌های مصنوعی را فراموش کنید و گلدان روی میز جلومبلی را هفته‌ای یک‌بار با بگونیاهای خوشبو تازه کنید.

نکته های مهم برای دکوراسیون اتاق خواب

نکته های مهم برای دکوراسیون اتاق خواب

نکته های مهم برای دکوراسیون اتاق خواب

– دیوار پشت تختخواب را با مصالح، رنگ یا کاغذدیواری متفاوت، شاخص کنید.
-پرده اتاق خواب را تا جای ممکن ساده، نازک و سبک انتخاب کنید تا حس آرامش را به شما القا کند.
– تصویر محبوب‌تان را قاب کنید و در راستای دیدتان نسبت به تختخواب قرار دهید تا هنگام خوابیدن و بیدار شدن انرژی مثبت دریافت کنید.
– فرش اتاق خواب‌تان را طوری قرار دهید که هنگام پایین آمدن از تخت، پاهای‌تان روی آن قرار گیرد.
-حضور یک مبل تک در اتاق خواب می‌تواند فضای دنجی برای مطالعه یا گفت‌وگو با یکی از اعضای خانه یا یک دوست محسوب شود.
-تخت را طوری قرار دهید که پنجره در سمت چپ یا راست آن قرار گیرد.
-به جای استفاده از میزهای پاتختی، از شلف‌های دیواری استفاده کنید که هم فضای کف را اشغال نمی‌کنند و هم از جذابیت بالایی برخوردارند.
– رنگ‌های تند را برای اتاق خواب فراموش کنید و در عوض برای تنوع بخشیدن به فضا از طرح و الگو در کوسن‌ها و روتختی‌ها استفاده کنید.
– از نورپردازی بیش از اندازه سقف در اتاق خواب بپرهیزید.
-گلدان گل روی میز پاتختی می‌تواند انرژی‌بخش‌ترین اتفاق اتاق خواب شما باشد.

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

-دیوار بین کابینت‌های بالا و پایین را از مصالح یا رنگی متفاوت در نظر بگیرید‌.
-بخشی از کابینت‌ها را با شلف‌های باز جایگزین کنید تا هم مانند ویترینی از ظروف برای شما عمل کنند و هم آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان دهند.
-برای نگهداری شیشه‌ها و وسایلی که روی صفحه کابینت قرار گرفته‌اند، از یک سینی یا سبد بزرگ استفاده کنید.
– نورپردازی مخفی زیر کابینت‌های بالایی را فراموش نکنید.
-در گلدان‌های آشپزخانه به جای گیاهان معمولی سبزی بکارید.
– برای پنجره آشپزخانه از نیم‌پرده‌های نازک استفاده کنید.
– حتما یک نشیمن کوچک حتی اگر به اندازه یک صندلی راحتی باشد در نظر بگیرید.
– در بالا یا کنار اجاق گاز، استندی برای نگهداری در قابلمه و ماهی‌تابه‌ها قرار دهید.
– برای نقاطی که مدت زیادی در آنجا می‌ایستید مثل جلوی سینک یا میز کار آشپزخانه، فرش در نظر بگیرید.
– حتما 2 سطل زباله در نظر بگیرید؛ یکی برای آشغال خشک و قابل بازیافت و یکی برای زباله تر.

نکته های مهم برای دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

نکته های مهم برای دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

نکته های مهم برای دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

– کمد حوله‌های خود را خارج از حمام کنار در قرار دهید.
-محل دوش را با پرده، دیوار شیشه‌ای، نیم‌دیوار یا حتی مصالح متفاوت، متمایز کنید.
– گیاهان معطر در فضای سرویس بهداشتی خود قرار دهید.
– هرگز از رنگ‌های تیره در حمام و سرویس استفاده نکنید.
– روشنایی‌ها را بالای آینه نصب نکنید.
– در کنار آینه و روشویی کابینتی برای وسایل آرایشی، پیرایشی و بهداشتی مثل سشوار و مسواک‌ها در نظر بگیرید.
– از قرار دادن دکوری‌های شیشه‌ای در فضای حمام و سرویس خودداری کنید.
– لوازم کوچک سرویس بهداشتی را به صورت ست خریداری کنید.
-تجهیزات دیواری معلق مثل روشویی یا توالت فرنگی معلق، فضای سرویس شما را بزرگ‌تر نشان داده و آلودگی کمتری ایجاد می‌کنند.
– در صورت وجود وان در حمام‌تان، دیوار روبه‌روی محل قرارگیری سر را با تابلوهای مورد علاقه خود تزیین کنید.

نکته های مهم برای دکوراسیون اتاق کودک

نکته های مهم برای دکوراسیون اتاق کودک

نکته های مهم برای دکوراسیون اتاق کودک

-این فضا را هرگز بدون فرش رها نکنید.
– برای رنگ‌آمیزی اتاق به سلیقه خود بسنده نکنید و حتما مسائل روانشناسی را دخیل کنید.
– یک گوشه دنج با چادر خیمه‌ای یا خانه‌های پارچه‌ای آماده برای کودک خود فراهم کنید.
– یک نور مخفی خفیف برای شب‌ها در نظر بگیرید.
-نشیمنی کوچک در اتاق کودک خود لحاظ کنید تا بتواند با دوستانش گفت‌وگوهای دوستانه داشته باشد.
– حتما یک کتابخانه کوچک در اتاق کودک در نظر بگیرید؛ حتی در دوران نوزادی او از کتاب‌ها به عنوان دکوری استفاده کنید.
– در اتاق نوزاد صندلی مخصوص برای شیر دادن مادر به فرزند در نظر بگیرید.
– یکی از دیوارهای اتاق یا بخشی از آن را با رنگ‌های مخصوص تخته‌سیاه بپوشانید تا کودک‌تان به‌راحتی دیوار را نقاشی کند.
– اجازه دهید کودک به دلخواه خود وسایل اتاقش را انتخاب کند و بچیند.
– برای آوردن طرح به اتاق کودک خود، از طرح و نقش‌های هندسی استفاده کنید.

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون ورودی

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون ورودی

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون ورودی

-در فضای ورودی نشیمن کوچکی برای پوشیدن و بیرون آوردن کفش در نظر بگیرید.
– در کنار در ورودی آینه قدی نصب کنید تا بتوانید هنگام خروج از خانه ظاهر خود را چک کنید.
– با قرار دادن یک سبد در فضای ورودی، کیف‌های خود را از بی‌جا و مکانی نجات دهید.
– انتخاب یک کاغذدیواری پرنقش و نگار یا رنگی جیغ می‌تواند فضای ورودی را جذاب و دعوت‌کننده کند.
– انتخاب یک فرش رنگی و طرحدار برای فضای ورودی، هنگام ورود حس خوبی را القا می‌کند.
– اگر فضای ورودی با دیوار جدا نشده است، با پارتیشن‌های شفاف آن را از نشیمن جدا کنید.
– گلدان گلی با گل‌های خوشبو روی جاکفشی می‌تواند بهترین میزبان شما هنگام ورود باشد.
– برای نورپردازی فضای ورودی از شمع استفاده کنید؛ زیرا هم انرژی‌بخش است و هم نور گرمی به فضا می‌دهد.
– اگر در فضای ورودی امکان قرار دادن کنسول ندارید، یک شلف کوچک برای نگهداری دسته کلید، عینک‌ها و سایر لوازم کوچک شما کافی است.
-آویختن یک حلقه گل روی در ورودی نهایت خوش‌سلیقگی شما را نشان می‌دهد.

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون اتاق غذاخوری

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون اتاق غذاخوری

نکته های مهم برای طراحی دکوراسیون اتاق غذاخوری

– شکل فرش این فضا را متناسب با شکل میز ناهارخوری انتخاب کنید؛ مثلا برای میز گرد فرش گرد و برای میز مستطیل، فرش مستطیل.
-از چراغ‌های آویز که تا نزدیکی بالای میز می‌رسند، برای نورپردازی فضای غذاخوری استفاده کنید.
– سعی کنید میز ناهارخوری را نزدیک به پنجره قرار دهید تا نور طبیعی هنگام خوردن غذا به شما آرامش دهد.
– انتخاب نیمکت به عنوان بخشی از نشیمن دور میز، می‌تواند انعطاف‌پذیری لازم را برای جا دادن افراد بیشتر فراهم آورد.
– دیوار کنار میز غذاخوری می‌تواند گزینه مناسبی برای ایجاد نقطه کانونی با مصالح، رنگ یا کاغذدیواری متفاوت باشد.
– همیشه عبور و مرور راحت در اطراف میز را در اولویت قرار دهید؛ حتی اگر این به معنای انتخاب میز کوچک‌تر باشد.
– دیوار فضای غذاخوری یکی از بهترین نقاط برای ایجاد کتابخانه است.
– ویترینی از ظروف پذیرایی قدیمی و نوستالژیک می‌تواند بهترین تزیین برای فضای غذاخوری باشد.
-رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی در فضای غذاخوری باعث می‌شوند از خوردن غذا لذت بیشتری ببرید.
– گلدان‌های سبز یا گل‌های رنگی بهترین دکوری برای روی میز ناهارخوری شما محسوب می‌شوند.

نکته های مهم برای دکوراسیون اتاق کار

کته های مهم برای دکوراسیون اتاق کار

کته های مهم برای دکوراسیون اتاق کار

– اتاق کار الزاما به معنای اتاقی جدا نیست؛ بخشی از کمد اتاق خواب هم می‌تواند فضای کار باشد.
– برای تمرکز بیشتر و اشغال فضای کمتر میز کار را رو به دیوار قرار دهید.
– در اتاق کار از رنگ‌های تند و طرح‌های شلوغ اجتناب کنید.
– عکس‌های خانوادگی روی میز کار انرژی مضاعفی برای کار کردن به شما می‌دهد.
– هرگز وسایل روی میز را بعد از اتمام کار رها نکنید تا شروع دوباره کار را برای‌تان سخت کند.
– میز کار را در کنار پنجره قرار دهید تا هرازگاهی با نگاه کردن به بیرون انرژی دوباره بگیرید.
– حتما در نزدیکی میز کار خود قفسه یا کمدی برای نگهداری وسایل‌تان داشته باشید تا از انباشته شدن آنها روی میز پیشگیری شود.
– قرار دادن یک کاناپه راحتی در اتاق کار می‌تواند مکان مناسبی برای استراحت بین انجام کارها باشد.
-به جای چراغ مطالعه‌های خشک و معمولی، یک آباژور زیبا می‌تواند انرژی بیشتری به فضای کار دهد.
– اگر فضای کارتان در اتاق خواب است، میزهای تاشو دیواری یکی از بهترین گزینه‌ها برای صرفه‌جویی در فضاست.

نکته های مهم برای دکوراسیون بالکن و پاسیو

نکته های مهم برای دکوراسیون بالکن و پاسیو

نکته های مهم برای دکوراسیون بالکن و پاسیو

-حتی اگر بالکن‌تان یک وجب است، آن را فرصتی برای لذت بردن از هوای آزاد بدانید.
-گل‌های رنگی یا گلدان‌های رنگی دیواری جلوه بالکن را بی‌نظیر می‌کنند.
-سقف بالکن بخشی است که به‌راحتی می‌توانید با رنگی متفاوت روی آن مانور دهید.
– برای نورپردازی بالکن از ریسه‌های نوری که دور نرده‌ها پیچیده می‌شوند استفاده کنید.
– در صورتی که میز و صندلی در بالکن خود دارید، حتما تشکچه‌ای برای صندلی‌ها در نظر بگیرید.
– یک نیمکت دیواری با چند کوسن رنگی می‌تواند نشیمن شما را در بالکن تامین کند.
– یک آبنمای کوچک، مهمانی شما را در طبیعت کوچک منزل‌تان کامل می‌کند.
– ننوها یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های مبلمان بالکن و پاسیو محسوب می‌شوند.
-برای پوشاندن دید همسایه‌ها به بالکن، به جای دیوارهای شیشه‌ای مات، از گلدان‌های آویز یا نردبانی از فلاورباکس‌ها استفاده کنید.
– داربست‌های چوبی (تیر و ستون‌های چوبی) گزینه خوبی برای هویت بخشیدن به فضای پاسیو هستند.

نکته های مهم برای طراحی حیاط

نکته های مهم برای طراحی حیاط

نکته های مهم برای طراحی حیاط

– سبزی‌کاری در باغچه حیاط را فراموش نکنید.
-نورپردازی مسیرهای حرکتی در حیاط را با چراغ‌های پایه کوتاه انجام دهید.
– حتما یک شومینه یا آتشدان برای فضای حیاط خود در نظر بگیرید.
-محل نشستن را با کفسازی متفاوت، دیواره گیاهی یا سرپوش متمایز کنید.
– اگر درخت یا باغچه ندارید، درختچه‌های بلند گلدانی جایگزین مناسبی هستند.
-حتما فضایی برای بازی بچه‌ها در نظر بگیرید.
– دیوارهای حیاط را با گلدان‌های دیواری تزیین کنید.
– یک استند سینی‌دار برای پرنده‌ها در نظر بگیرید.
– یک حوض پیش‌ساخته می‌تواند مکمل خوبی برای فضای حیاط باشد.
– کوسن‌های رنگارنگ بهترین روش آوردن رنگ به فضای حیاط است.

 

طراحی دکوراسیون، از طراحی تا بازسازی ساختمان

معنی دکوراسیون در لغت نامه فارسی آراستن، چیدمان و مرتب کردن است. وقتی که صحبت از دکوراسیون داخلی می‌شود منظور نحوه چیدمان و انتخاب مناسب وسایل قسمت های مختلف خانه از جمله قسمت پذیرایی و نشیمن، اتاق ها، آشپزخانه، حمام و دستشویی می باشد.

با توجه به همه گیر شدن و جذاب شدن طراحی دکوراسیون داخلی دیگر طراحی دکوراسیون محدود به خانه‌های مسکونی نیست و در دفاتر کاری، فروشگاه ها، مغازه ها، بیمارستان ها، هتل ها و غیره هم از قوانین مختلف طراحی دکوراسیون داخلی استفاده میشود.

از دید خیلی از افراد چیدمان دکوراسیون داخلی منزل کار بسیار ساده ای است و تنها با سلیقه افراد پیش می رود، اما این طور نیست و نکات بسیار مهمی در این زمینه وجود دارد که اگر آنها را بدانید و به خوبی رعایت کنید، بهترین استفاده را از فضای منزل خواهید داشت و به زیبا سازی هرچه بیشتر خانه شما کمک خواهد کرد. گاهی با پیروی از این قوانین، طراحی دکوراسیون برای شما کم هزینه تر و سریع تر انجام می شود و جلوه ویژه و خاصی در منزل شما ایجاد می شود و خانه شما را به یک فضای مطبوع و گرم تر و دلپذیرتر تبدیل می کند.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل، هماهنگ‌سازی اجزای داخلی خانه است که با هدف زیباتر شدن و ایجاد یک فضای گرم و دل انگیز در فضای خانه می باشد. خصوصا در خانه های کوچک و نقلی آپارتمانی امروزی با استفاده از طراحی درست دکوراسیون داخلی منزل می‌توان این فضا را بهینه سازی کرد و با ایجاد هماهنگی بین اجزا، رنگ ها و وسایل، جلوه‌ گری آنها را بیشتر کرد.

نقل مکان به خانه های جدید همیشه برای افراد یک خانه پر از هیجان و جذابیت است، اما گاهی اوقات نحوه چیدمان دکوراسیون خانه تبدیل به یک دغدغه برای افراد آن خانه، خصوصا خانم خانه می شود و شما باید تصمیم بگیرید که وسایل خود را در محیط جدید و فضایی که مشاهده می کنید به چه نحوی چیدمان کنید تا یک فضای مناسب را فراهم بیاورید و طوری طراحی دکوراسیون خانه را انجام دهید که بازتابی از شخصیت و احساس و سلیقه شما باشد.

علاوه بر آن در این خانه احساس شادی و خوشحالی و راحتی داشته باشید. برای این کار شما نیاز دارید که نکات مهم در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی منزل را بدانید و وسایل مختلف از جمله مبلمان و رنگ دیوارها و بافت آن ها را به خوبی انتخاب کنید تا در هماهنگی با یکدیگر باشند و با یک نقشه از پیش تعیین شده وسایل را درست در سر جای خود قرار دهید و مرحله به مرحله مثل یک طراح داخلی حرفه ای، کار طراحی و دیزاین منزل خود را انجام دهید.

دکوراسیون داخلی

اروپایی ها معتقدند که برای رسیدن به خط پایان شما باید اول از همه بدانید که به کجا می روید. پس با در نظر گرفتن یک فضای کلی در ذهن خود از خانه‌ای که مطلوب شماست می توانید مراحل مختلف چیدمان دکوراسیون را انجام دهید.

وقتی صحبت از خرید مناسب وسایل می شود معمولا خانم ها فکر می کنند باید اولین جایی که به آن مراجعه می کنند مغازه یا فروشگاه مبلمان باشد، اما بهتر است برای نقطه شروع فروشگاه مبلمان را انتخاب نکنید، زیرا اگر مبلمان خاصی نظر شما را جلب کند برای سایر انتخاب ها با محدودیت مواجه می شوید.

 درست است که شما نیاز به مبلمان دارید اما اگر انتخاب غلط داشته باشید در نهایت علاوه بر هدر رفتن هزینه، وقت و انرژی شما هم گرفته می شود. انتخاب های محدوده همیشه حس بدی به شما القا می کنند. پس همان طور که گفته شد یک نقشه کلی از دکوراسیون در نظر بگیرید و ببینید در کنار این مبل قرار است از چه نوع تلویزیون و میز تلویزیون و همچنین میزجلومبلی، پرده، فرش و وسایلی استفاده کنید. وقتی همه آنها را در ذهن مجسم کردید بعد اقدام به خرید کنید تا همه وسایل با ذهنیت قبلی و با خط مشی مشخص خریداری شوند.

حتما این وسایل را با توجه به متراژ و ابعاد فضایی که در اختیار دارید خریداری نمایید زیرا خرید مبلمان کوچکتر یا بزرگتر از فضای در دسترس باعث می‌شود که شما نتوانید چیدمان درست و اصولی در خانه داشته باشید و این اشتباه تا انتها ادامه خواهد داشت.

 اگر فکر می کنید که به خاطر سپردن طرح‌ها در ذهنتان کار دشواری است، کاغذ و قلم بردارید و نقشه کف خانه خود را روی آن به صورت دو بعدی بکشید و خیلی راحت با تعیین جایگاه قرارگیری وسایل یک ترسیمی از فضای خانه خود داشته باشید.

حتی در صورت نیاز ابعاد اتاق و قسمت های مختلف را در این نقشه قید کنید تا همه چیز به صورت اصولی و درست پیش برود.

گاهی اوقات با در نظر گرفتن تمام نکات اصولی نیازی ندارید که حتماً یک طراح داخلی به شما بگوید که چه چیزی را خریده و در کجا قرار دهید و شما هم می توانید به صورت کاملا حرفه ای این کار را انجام دهید.

اصول چیدمان منزل

یکی از حقه های جذاب در چیدمان دکوراسیون داخلی این است که شما تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید زندگی کنید؟ آیا سبک سنتی را برای خانه خود در نظر گرفته اید یا مدرن و یا تصمیم دارید یک فضای آرام و پر از آرامش داشته باشید و یا خانه ای با دکوراسیون رسمی را ترجیح می دهید؟ تعیین این فاکتور قبل از خرید چیدمان می تواند خیلی چیزها را تغییر دهد.

اگر ایده خاصی در ذهن خود برای چیدمان دکوراسیون دارید اصلا نیازی به نگرانی نیست، زیرا قبل از شما افراد  و گروه های زیادی دست به طراحی داخلی دکوراسیون منزل زده اند و شما می توانید با مشاهده نمونه کارهای آن ها ایده بگیرید و با ترکیب ایده ها با خلاقیت و سلیقه خود طراحی جدیدی را خلق کنید.

با چه هدفی از دکوراسیون داخلی استفاده می کنیم؟

با این تفاسیر می‌توان گفت که طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک دانش محسوب می‌شود و با استفاده از آن در مکان های مختلف می توان اهداف بسیار مهمی را دنبال کرد. به طور مثال طراحی دکوراسیون داخلی مغازه ها و فروشگاه ها می تواند باعث جلب و جذب بیشتر مشتری شود. همچنین طراحی دکوراسیون داخلی محیط های اداری باعث ایجاد یک فضای امن برای کارمندان می‌شود و با احساس راحتی که در آنها ایجاد می‌کند راندمان کار را بالا میبرد . طراحی دکوراسیون داخلی بیمارستان ها باعث کاربردی تر شدن فضا، ایجاد یک محیط آرام برای کادر درمانی و بیماران می‌شود و در خانه های مسکونی یک فضای راحت، گرم و پر از آرامش و صمیمیت را فراهم می‌کند. همچنین در قسمت های عمومی مثل مترو و اتوبوس و غیره می‌توان باعث رفع نیاز افراد استفاده‌کننده شد.

ترفندهای چیدمان دکوراسیون داخلی منازل

برای اینکه طراحی دکوراسیون داخلی منزل به بهترین نحو ممکن انجام شود، باید فاکتورهای مختلفی مد نظر قرار گرفته شود تا در نهایت با کمترین مشکل و سریع ترین و کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه ها بهترین و مثبت ترین تغییرات در فضای دکوراسیون داخلی خانه ها انجام شود.

یکی از این فاکتورها که مهمترین آن نیز می باشد، نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی است. زیرا مبل ها در دکوراسیون داخلی خانه ها در این روزها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و عضو لاینفک دکوراسیون‌داخلی محسوب می شوند. پس باید در انتخاب آنها دقت زیادی داشته باشید تا با هماهنگی سبک و همخوانی روکش و طرح مبل با رنگ دیوارها و سایر وسایل هماهنگی بیشتری در خانه ایجاد کنید.

از دیگر فاکتورهای مهم در دکوراسیون داخلی انتخاب قاب عکس ها و قاب های هنری متناسب با فضای خانه و روحیه ای است که در داخل خانه برقرار است. بهتر است هر تابلویی که برای زیبایی دکوراسیون خانه انتخاب می کنید در هماهنگی با سایر قسمت ها باشد.

از پارامترهای مهم دیگری که در طراحی دکوراسیون داخلی مکان‌های مسکونی و سایر محیط ها باید به آن توجه شود، نورپردازی و تاثیر نور و روشنایی در دکوراسیون می باشد؛ زیرا این نورپردازی می تواند به کمک نورهای طبیعی لوسترها انجام شود و اگر قرار است از نورهای مختلف در ساختمان استفاده شود، بهتر است در بهترین مکان ممکن قرار بگیرند و سبک شاخه های نوری با سبک کلی دکوراسیون منزل در تناسب و هماهنگی باشد و میزان نور در مکان های مختلف با توجه به نیاز هر قسمت باشد. همچنین رنگ نور متناسب با سلیقه و حس و حال فضا انتخاب شود. برای پایین آوردن کنتراست نور می توانید از نورهای تو کار هم در قسمتهای مختلف مانند آشپزخانه استفاده کنید.

ز دیگر فاکتورهای مهم در تعیین چیدمان دکوراسیون داخلی منازل پارتیشن بندی فضا در دکوراسیون می باشد که این ویژگی بیشتر مخصوص خانه هایی با متراژ بالاست که شما باید فضای مختلف را پر کنید و قسمت‌های بزرگ را به قسمت های کوچک تر و کاربردی تقسیم کنید، که با استفاده از پارتیشن بندی این کار به راحتی انجام می‌شود.

 برای این کار بهتر است فضای ورودی را از پذیرایی جدا کرده و همچنین قسمت آشپزخانه را از ناهار خوری جدا کنید. همچنین با جداسازی راهرو و اتاق از پذیرایی به تفکیک هر چه بهتر قسمتهای مختلف خانه کمک کنید. این تقسیم بندی می تواند به افرادی که قصد تلفیق سبک های مختلف دکوراسیون را دارند هم کمک کند و در این شرایط می توان از سبک های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

رنگ آمیزی از مهمترین فاکتورهای طراحی دکوراسیون داخلی منازل است و بیشترین فضای داخلی که جلوی دید هر مخاطب جلوه‌گری می‌کند دیوارها هستند و رنگ و بافتی که در دیوارهای یک خانه به کار میرود و همچنین طرحی که برای آنها در نظر گرفته شده تاثیر زیادی در طراحی و جذابیت فضا خواهد داشت. شما میتوانید با انتخاب یک رنگ و طرح مناسب فضای خانه را بزرگتر جلوه دهید و یا باعث پوشش نواقص یک خانه شوید.

یکی از فاکتورهای مهم و قابل توجه در طراحی دکوراسیون داخلی منازل تغییر و تحول در کفپوش خانه ها متناسب با دکوراسیون داخلی منازل می باشد. اگر شما بتوانید یک کف پوش مناسب با سبک دکوراسیون داخلی انتخاب کنید تاثیر بسیار شگفت انگیزی در فضای خانه شما خواهد داشت. به طور مثال اگر خانه شما جایگاه همیشگی مهمان هاست و باید فضای گرم و دل انگیزی در خانه ایجاد شود، می توانید از چوب پارکت استفاده کنید و اگر خواهان محیط رسمی تر هستید استفاده از سنگ و سرامیک گزینه خوبی برای کفپوش خانه شما خواهد بود.

گاهی استفاده از برخی عناصر و المان ها در یک خانه می‌تواند تأثیر خارج از تصور داشته باشد. به طور مثال اگر به جای بخاری یا پکیج ها از شومینه به عنوان وسایل گرمایشی خانه استفاده کنید و کنار آن را با ترفندهای خاصی تزیین کنید، خانه شما فضایی گرم تر و صمیمی تری به خود می گیرد و حضور یک عنصر طبیعی در خانه فضا را زیباتر خواهد کرد.

با به کار گرفتن کتابخانه در طراحی دکوراسیون داخلی و منزل و قرار دادن کتاب های مختلف داخل طبقه‌ها و شلف ها می توانید فضای فرهنگی و لاکچری در خانه خود ایجاد کنید و علاوه بر کتاب، می‌توانید داخل این قفسه ها را با جام های افتخار و تابلوها و وسایل یادگاری پر کنید. گاهی هم این شلف ها میتواند انعکاسی از روحیات و اخلاقیات شما باشد و یک روح تازه‌ای به فضای منزل شما ببخشند.

اگر از گل های آپارتمانی در داخل فضای خانه خود استفاده کنید علاوه بر ایجاد طراوت و سرزندگی در فضای خانه، فضای منزل شما زیباتر می شود و در روحیه افراد خانه هم تاثیر گذار خواهد بود.

برای انتخاب نوع گلدان هم می‌توانید به سبک خانه توجه کنید. بعضی از گلدان ها طوری طراحی شده اند که برای خانه هایی با سبک کلاسیک مناسب‌تر هستند و بعضی ها دقیقاً برای خانه هایی با سبک مدرن طراحی و ساخته شده اند. البته علاوه بر زیبایی باعث بهبود بخشیدن به کیفیت هوای داخل خانه هم خواهند شد.

طراحی داخلی

طراحی داخلی دکوراسیون منزل برای بازسازی کار آسانی نیست و یا باید آن را به دست افراد متخصص و کارشناس بسپارید و با آنها سلیقه و هدف خود را به اشتراک بگذارید تا یک طراحی داخلی خوب و منحصر به فرد برای شما انجام دهند. یا اگر پتانسیل خلاقیت و طراحی را در خودتان می بینید بهتر است حتما نمونه های مختلف طراحی داخلی دکوراسیون منزل را مشاهده کنید تا با دیدن طرح های مختلف ذهن شما برای ایده دادن آماده شود و خلاقیت بیشتری داشته باشد.

البته همیشه طراحی داخلی شامل چیدمان وسایل و مبلمان نیست، بلکه شامل قسمت های مهم تری از جمله انتخاب کفپوش، انتخاب نوع سقف، طرح دیوار ها و حتی دقت در انتخاب و خرید وسایلی که در خانه و قسمتهای مختلف قرار می گیرد می توانند زیر مجموعه های طراحی داخلی دکوراسیون باشد؛ زیرا هر چقدر هم که شما در چیدمان وسایل ماهر باشید اگر وسایلی که برای خانه خریداری کرده اید به درستی و متناسب و هماهنگ با هم نباشند، نتیجه کار چیزی که مطلوب شما باشد نخواهد بود.

 پس برای داشتن طراحی داخلی زیبا باید هم سبک مورد نظر در اول کار مشخص باشد تا بتوانید وسایل را متناسب و هماهنگ با هم خریداری کنید و هم آنها را با اصول و قاعده و قوانین فنگ شویی در منزل خود بچینید تا ظاهر زیبایی که می خواستید را برای شما به ارمغان بیاورد.

منظور از طراحی داخلی چیست؟

از جمله موارد مهم در زمینه بازسازی ساختمان یا ساختن یک بنا طراحی داخلی آن است. منظور از طراحی داخلی ساختمان، طراحی قسمت های داخلی خانه از دیدگاه بصری، هنری و کاربردی آن با توجه به ساختار علمی و ساخت و ساز معماری داخلی می باشد و کسی که وظیفه طراحی را بر عهده دارد با استفاده از علم طراحی موجب افزایش عملکرد کاربردی فضا می‌شود و سعی می‌ کند سلیقه و ویژگی‌های رفتاری شما را در کاربرد فضا تأثیر دهد. پس می توان گفت که طراحی داخلی پلی بین دکوراسیون داخلی و معماری می باشد.

 

منظور از طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

یکی از پرطرفدارترین زمینه های بهینه سازی فضای خانه این روزها دکوراسیون داخلی منازل و ساختمان ها می باشد و طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان به جای اینکه به طراحی داخلی خانه و ساختمان دست بزند، با وسایل و عناصری که در یک محیط وجود دارند، سر و کار دارد. به طور مثال با تغییر رنگ، وسایل خانه و امثال آن، قسمت های مد نظر تغییر پیدا می‌کنند و کسی که طراح و دکوراتور هست باید ابعاد و اندازه های محیط و همچنین مقدار روشنایی و اندازه و ابعاد مبل و نوع مصالح را در نظر داشته باشد تا در کنار زیبایی یک خانه، محیطی امن را نیز هم برای افراد آن خانه فراهم کند و خلاقیت همیشه می تواند باعث ایجاد یک فضای منحصر به فرد و دلنشین شود.

 

معماری داخلی

معماری داخلی در واقع طراحی یک فضا است که با استفاده از مرزهای ساختمان ایجاد شده و حتی طراحی اولین نقشه برای استفاده در طراحی یا تغییر دادن یک طرح یا تجدید نظر در طرح بر عهده معماری داخلی است.

با توجه به اهمیت معماری داخلی اخیراً آن را جزئی از معماری پایدار می‌دانند که برای نگهداری منابع و بازیافت و طراحی کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معماری داخلی فرآیندی است که با استفاده از آن قسمت های داخلی ساختمان با در نظر گرفتن جنبه‌های انسانی و استفاده از فضا طراحی می شوند و می توان گفت که طراحی داخلی ساختمان با توجه به قید و شرط های معماری می باشد.

معماری داخلی در واقع هنر و علم طراحی و ساختن قسمت های مختلف داخل ساختمان می باشد و با طراحی کل ساختمان در ارتباط است. معماری داخلی توصیف درونی ساختمان را بر عهده دارد که از گذشته تا کنون تحولات بسیاری شامل حال آن شده و معمولاً افرادی که در این حوزه کار می‌کنند باید تحصیلات مرتبط با آن را گذرانده باشند تا با قوانین لازم آشنا شده و شما بتوانید وظیفه طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود را به آنها بسپارید.

ساده ترین تعریفی که می‌توان برای معماری داخلی ارائه کرد، این است که هنر معماری به معنی طراحی ساختمان ها و فضای بین آنها می باشد. ولی در عمل وظایف پیچیده تری بر عهده این افراد است، زیرا باید علاوه بر داشتن دانش نقشه کشی و طراحی نقشه ساختمان، با استفاده از قوانین بهینه سازی و خلاقیت فضای داخلی خانه ها را با توجه به نیازهای انسانی طراحی نمایند

بازسازی ساختمان

اغلب مکان های تجاری و مسکونی پس از مدتی دچار فرسودگی هایی می شوند که باید خیلی زود به آن ها رسیدگی شود تا از خسارات بیشتر جلوگیری شود. به همین دلیل بیشتر آن ها پس از مدتی، با توجه با کیفیت مصالح به کار رفته، نیاز به بازسازی و تعمیر پیدا می کنند . بنابراین برا داشتن نما و ظاهر بهتر یا نگهداری و تعمیر ساختمان  باید برنامه معینی جهت بازسازی در نظر گرفته شود و بهتر است این کار به دست افراد کاردان سپرده شود تا هزینه ای که جهت خرید مصالح و گروه بازسازی و کارگر و غیره می‌شود هدر نرود و در نهایت صاحب ملک به نتیجه ی دلخواه برسد.

 بازسازی ساختمان مسکونی یا تجاری به طرق مختلفی انجام می شود که یا شامل دیوارها، کف پوش، سقف، نما و وسایل خانه می باشد و یا بودجه ها محدود تر است و مجبور به تغییرات لازم و جزیی و تغییر وسایل خانه می شویم. به هر حال باز هم باید هزینه ها تخمین زده شود تا کار تا انتها بدون مشکل پیش برود. بحث پیرامون بازسازی ساختمان را می توانید در مطلب مختص به آن مطالعه نمایید تا با آگاهی کامل تری تصمیم گیری نمایید.

نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب

طراحی اتاق خواب رویایی با توجه به انتخاب و سلیقه شما می تواند سخت یا آسان باشد. اتاق خواب از جمله قسمت هایی در خانه است که افراد مدت زمان زیادی را در آن می گذرانند. استفاده از این اتاق به عنوان مکانی برای استراحت و پرداختن به کارهای شخصی باعث می شود که توجه ویژه ای به طراحی این قسمت از خانه شود.

انتخاب المان هایی که قصد دارید از آن ها در دیزاین اتاق خوابی شیک استفاده کنید، چگونگی چیدمان وسایل و غیره در طراحی این قسمت از خانه اهمیت دارد. توجه به جزئیات می تواند در دستیابی به یک طراحی زیبا به شما کمک کند. این مطلب از آواندر طراحی یک دکوراسیون شیک اتاق خواب به شما کمک خواهد کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه از مهم ترین کارهایی می باشد که در علم طراحی دکوراسیون به آن نگاه ویژه ای میشود. این مساله مخصوصا در طراحی دکوراسیون آشپرخانه های باز و مدرن از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. چون برخلاف گذشته، آشپزخانه های امروزی به بخش نشیمن منزل متصل شده و دیوار و حائل بین آنها وجود ندارد.

اصل نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

خانم های خانه دار در طول روز بیشترین زمان خود را در آشپزخانه سپری می کنند، به همین خاطر باید به نور و میزان روشنایی در آن توجه زیادی شود. اگر امکان تابش نور طبیعی به داخل آشپزخانه وجود ندارد، بهتر است از نورهای مصنوعی و لامپ و چراغ های مختلف استفاده شود. البته نحوه نور پردازی باید به گونه ای باشد که در کنار بالا بردن زیبایی ظاهری، احساس بهتری را در افراد خانواده بوجود آورد.

چیدمان آشپرخانه بر اساس استانداردها

در حالت کلی و بر اساس علم طراحی دکوراسیون آشپرخانه، تجهیزات موجود در این بخش از منزل باید به گونه ای در کنار هم قرار گیرند که ترکیب آنها شبیه به مثلث شود. در واقع راس هر یک از اضلاع این مثلث محل قرارگیری یخچال، گاز و سینک ظرفشویی می باشد که از اصلی ترین اجزا در آشپزخانه محسوب میشوند.

هارمونی در طراحی آشپزخانه

هارمونی و تناسب رنگ بین آشپزخانه و سایر بخش های منزل در گذشته اهمیت زیادی نداشت، چون فضای آشپزخانه کاملا بسته بود. با روی کار آمدن آشپزخانه های اُپن و مدرن و جزیره، در واقع این بخش از منزل با سایر بخش ها کاملا در ارتباط می باشند و از فضای نشیمن می توان به طور کامل آشپزخانه را مشاهده کرد. در نتیجه زیبایی آن و داشتن تناسب رنگ و حفظ هارمونی بسیار مهم می باشد.

ترکیب رنگ به کار رفته در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید مطابق با رنگ کاغذ دیواری و دیوارها انتخاب شود. اما در حالت کلی اغلب طراحان و دیزاینرها ترجیح می دهند از رنگ های روشن و گرم برای آشپزخانه استفاده شود تا حس صمیمت و آرامش در آن بیشتر باشد.

سیستم تهویه مطبوع هوا

استفاده از هود و هواکش در بخش های مختلف آشپزخانه؛ مخصوصا بالای اجاق گاز اصلی ترین چیزیست که در آشپزخانه های مدرن باید به آن نگاه ویژه شود. عدم توجه به این مساله باعث میشود تا بوی غذا به سایر اتاق ها و بخش های منزل منتقل شود و فضای نامطبوعی را بوجود آورد.

برای اینکه بتوانید هوای مطبوع را در کنار طراحی دکوراسیون آشپزخانه کاملا شیک حفظ کنید، بهتر است در انتخاب هود دقت شود و زیبایی ظاهری و کیفیت را در زمان خرید مد نظر داشته باشید.

تاثیر کابینت بر طراحی دکوراسیون آشپزخانه

به جرأت می توان گفت اولین چیزی که در محیط آشپزخانه به چشم میخورد، کابینت می باشد که از نظر زیبایی شناسی و نظم اهمیت زیادی دارد. دقت در جنس، رنگ و شکل و سبک کلی کابینت برای داشتن آشپزخانه زیبا و منظم بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد. به عنوان مثال، اگر دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک را می خواهید طراحی کنید، بهتر است از کابینت های براق و صیقلی استفاده کنید تا بازتاب نور باعث شود تا فضا بزرگتر به نظر برسد.

نقش سینک ظرفشویی را در دکوراسیون آشپزخانه

در انتخاب و خرید سینک ظرفشویی باید به چند مساله مهم توجه داشت و یکی از مهم ترین آنها، زیبایی ظاهری می باشد. چون زیبایی سینک ظرفشویی باعث میشود تا طراحی دکوراسیون آشپزخانه  بهتر انجام شود. در چند سال اخیر تنوع بسیار زیادی در سینک های ظرفشویی وجود دارد که با توجه به سبک و طرح کلی و نحوه چیدمان آشپزخانه می توان گزینه های مختلفی را انتخاب کرد. به عنوان مثال سینک های سرامیکی که در آشپزخانه های مدرن جلوه بسیار خوبی دارند.

کفپوش آشپزخانه

کفپوش آشپزخانه مخصوصا در طراحی های مدرن که از فرش در این بخش از خانه استفاده نمیشود از چند نظر دارای اهمیت می باشد. حفظ زیبایی ظاهری، ایمنی و دوام از جمله ویژگی های مهمی هستند که در انتخاب کفپوش باید در نظر گرفت. با انتخاب کفپوش های سرامیکی و غیره که هارمونی خوبی را با سایر بخش های منزل بوجود می آورند، به شدت بر موفقیت در طراحی دکوراسیون آشپزخانه تاثیرگذار هستند.

ایمنی و زیبایی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه و نوع تجهیزات و المان های به کار رفته در آن باید به گونه ای باشد که زیبایی را در کنار ایمنی حفظ کرده باشد. محل قرار گرفتن اجاق گاز و میزان فاصله آن از شیرگاز، فاصله یخچال از گاز و سینک ظرفشویی همگی باید با دقت در نظر گرفته شوند. همچنین لازم است به جنس کفپوش ها نیز دقت شود تا کودکان براحتی بتوانند بر روی آنها قدم بگذارند و سطح آنها مانع از سر خوردن شود.

نکات کلیدی در دکوراسیون سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی از مهم ترین نقاط هر خانه ای به شمار می رود. به همین نکات بسیاری در آن وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند. زمانی که می خواهید سرویس بهداشتی ای که در ذهن دارید را طراحی کنید، فراموش نکنید که این مکان پیچیده ترین و مشکل ترین بخش در طراحی یک خانه به شمار می رود. در طراحی سرویس بهداشتی دانستن چگونگی استفاده از سیستم روشنایی، سیستم لوله کشی و کفپوش ها و دیوار پوش ها برای این که فضایی مناسب ایجاد شود، می تواند بسیار کارآمد باشد.

تاسیسات دقیق و مناسب

در سرویس بهداشتی هایی که به اندازه کافی بزرگ و روشن نیستند، می توان ترکیب بندی های متفاوتی را اجرا کرد، اما نمی توان برخی از قوانین اساسی کار مانند لوله کشی، سیستم فاضلاب و سیستم گرمایشی این مکان را تغییر داد. پس لازم است که برنامه ریزی خود را به درستی انجام دهید:

 • نقطه شروع برنامه ریزی چیست؟

نقطه شروع برای لوله کشی، محل و فرم لوله هایی است که به سمت حمام و دوش، توالت و روشویی می روند. این موضوع در قرار گیری تمام عناصری که در سرویس بهداشتی قرار دارند تاثیر گذار است. به همین دلیل زمانی که می خواهید چیدمان و محل قرار گیری عناصر موجود در سرویس بهداشتی را برنامه ریزی کنید، حتما این موضوع را در نظر داشته باشید. زیرا بیشتر مواقع سیستم لوله کشی و دیوار های اصلی آپارتمان، امکان ایجاد تغییر در برخی موارد را به شما نمی دهند. به عنوان مثال، خروجی اصلی لوله ها همیشه باید به توالت نزدیک باشد.

 • آیا فشار آب در برنامه ریزی تاثیر گذار است؟

پاسخ این سوال مثبت است؛ قبل از ایجاد هرگونه تغییری در سیستم تاسیسات و شیر آب های سرویس بهداشتی، ابتدا باید بررسی کنید که در ساختمان شما فشار آب به چه شکل است؛ یعنی فشار بالا، پایین و یا متعادل دارد. زیرا برخی از دوش آب ها و شیر های آب وجود دارند که با فشار آب پایین نیز می توانند به خوبی کار کرده و آب مورد نیاز شما را تامین کنند، اما برخی دیگر نمی توانند این امکان را ایجاد کنند. به همین دلیل قبل از خرید این تجهیزات حتما فشار آب ساختمان را بررسی کنید.

اگر می خواهید میان شیر آلاتی که دارای دو تنظیم کننده آب و یا یک تنظیم کننده آب هستند انتخاب خود را انجام دهید، باید بدانید که شیر های کلاسیکی که دارای دو سرشیر هستند کاربردی تر به شمار می روند، زیرا در این نوع شیرآلات دمای آب را راحت تر می توانید تنظیم کنید.

در شیر آلاتی که تنها یک تنظیم کننده آب دارند، ممکن است که دسته در سمت آب داغ قرار داشته باشد و این گونه احتمال سوختی افزایش می یابد. به خصوص اگر در خانه فرزند کوچک داشته باشید. اما موضوع دیگر صرفه جویی در مصرف آب است، شیر آلاتی که دارای یک اهرم تنظیم آب هستند با سرعت و راحتی بیشتری باز و بسته شده و در صرفه جویی آب تاثیر بیشتری دارند. به همین دلیل باید ابتدا شرایط خود را بررسی کرده و انتخاب بهتر را انجام دهید.

سیستم روشنایی مناسب

یک سیستم روشنایی مناسب به همان اندازه که کاربردی است، می تواند فضایی راحت و زیبا را در سرویس بهداشتی ایجاد کند.

 • روشنایی مناسب کدام است؟

در طراحی سرویس بهداشتی معمولا ابتدا عناصر مورد نیاز، شیرآلات و تجهیزات انتخاب می شوند. اما ایده آل ترین حالت این است که سیستم برق کشی سرویس بهداشتی و سیستم لوله کشی در یک مرحله مورد بررسی گرفته و طراحی شوند. زیرا خروجی های برق و یا آبی که بعد از طراحی این مکان ایجاد شوند، علاوه بر این که بودجه شما را تحت فشار قرار می دهند، ممکن است نیاز به تخریب دیوار و یا زمین داشته باشند که همین موضوع زمان بازسازی سرویس بهداشتی را افزایش خواهد داد.

 • نقطه شروع طراحی

زمانی که می خواهید برای سیستم روشنایی حمام و دستشویی تصمیم گیری کنید، باید موارد بسیاری را در نظر داشته باشید. برای مثال این که چندین نفر از این مکان ها استفاده می کنند یک موضوع بسیار مهم است. هم چنین این که چه ساعتی از روز بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و یا چه کسانی بیشتر از آن استفاده می کنند از جمله نکاتی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

برای مثال اگر شما و همسرتان صبح ها به سر کار می روید و در خانه فرزند کوچک و یا افراد مسن باقی می مانند، باید نیاز های آن ها را نیز در نظر بگیرید.

در هر صورت لازم است که این 3 نوع روشنایی را در سرویس بهداشتی طراحی کنید: 1. روشنایی محیطی (در صورت وجود وان و یا تو رفتگی داخل دیوار ها) 2. نور کاربردی ای که هر روز مورد استفاده قرار می گیرد 3. نور های نقطه ای (مانند نور اطراف آینه)

پوشش مناسب برای دیوار ها و زمین

با انتخاب مناسب سرامیک و یا رنگ برای دیوار ها و کفپوش سرویس بهداشتی، می توانید سال ها در اطمینان و راحتی کامل از این مکان استفاده کنید.

 • کدام مصالح نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت؟

هر مصالحی را که می خواهید برای طراحی سرویس بهداشتی خود انتخاب کنید، موضوع مهم این است که در مقابل آب و رطوبت مقاوم باشد. مرمر و سنگ های طبیعی، چه برای دیوار ها و چه برای کفپوش، نتیجه مناسبی به همراه خواهند داشت.

 • برای انتخاب کاشی و سرامیک به چه مواردی باید توجه کرد؟

در مکان هایی که با آب و رطوبت بالا در ارتباط هستند، با بروز رسوب آب مواجه خواهید بود. به همین دلیل بهتر است کاشی هایی را انتخاب کنید که دارای رنگ روشن باشند. زیرا رنگ های تیره لک و رسوب آب را بیشتر نمایان می کنند. هم چنین با انتخاب سرامیک ها و کاشی های بزرگ، دوغ آب کمتری را به کار خواهید برد و این موضوع در مقاومت کاشی ها تاثیر بیشتری خواهد داشت.

 

فنگشویی

اصول فنگ‌شویی

اگر شما هم از آن دسته افرادی باشید که در شرف تغییر دکوراسیون منزل یا محل کارتان هستید، یا عادت دارید که هرماه به‌صورت دوره‌ای دکوراسیون اتاق پذیرایی خانه یا محل کارتان را تغییر دهید، حتماً تا به ‌حال کلمه‌ی اصول فنگ‌شویی به گوشتان خورده است. اما شاید معنی آن را نمی‌دانید و حتی نمی‌دانید  که چه کاربردی دارد.

پذیرایی در خانه مکانی است که در طول شبانه‌روز بیشترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده است. به‌ طور قطع می‌توان گفت که پذیرایی خانه فقط موقع خواب خالی و بلا استفاده می‌ماند و در تمام طول روز اشغال است. چه در صبح‌ها که مادرها در پذیرایی پای تلویزیون و برنامه‌های آن می‌نشینند، چه در بعد از ظهرها که بچه‌ها به تماشای فیلم و کارتون می‌پردازند، و چه در شب‌ها که پدرها مشغول دیدن اخبار و فوتبال و … هستند. به همین دلیل است که نحوه‌ی چیدمان اتاق پذیرایی خانه بسیار اهمیت دارد و باید به‌گونه‌ای چیده شود که هم احساس راحتی در آن القا شود و هم زیبایی آن تأثیرگذار باشد. اما چگونه؟

در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با معنی و مفهوم کلمه‌ی فنگ‌شویی، تأثیر آن در زندگی و از همه مهم‌تر اصول فنگ‌شویی اتاق پذیرایی خانه که مهم‌ترین جزء هر خانه است آشنا کنیم تا با رعایت این نکات شما بتوانید به جذب انرژی و جذب ثروت هرچه بیشتر در زندگی خود برسید.

معنی کلمه‌ی فنگ‌شویی چیست؟

 • به ‌صورت کلی اصول فنگ‌شویی یک سیستم شبه ‌فلسفی است که رابطه و شباهت بسیار زیادی با فلسفه‌ی تائو دارد.
 • فلسفه‌ی تائو یکی از مبانی فلسفه است که توضیح و مفهوم آن در این مقاله نمی‌گنجد. اما به ‌صورت کلی می‌توان گفت که تائو نیز به رابطه‌ی عمیق میان اشیا و انسان اعتقاد دارد و بر این اساس پایه‌ریزی شده است.
 • از آنجایی ‌که اصول فنگ‌شویی اساس علمی در میان علوم مدون و تجربی ندارد، برای توضیح مفاهیم آن به سراغ فلسفه‌ی تائو می‌روند.
 • البته این را نیز باید اضافه کرد که اصول فنگ‌شویی فقط در میان علوم مدون و تجربی جایی ندارد و در علوم چینی کاملاً تثبیت‌ شده و مجرب است.
 • حتی با اینکه علم روز اصول فنگ شویی را ثابت نکرده است، اما از سراسر جهان میلیون‌ها نفر به دنبال فراگیری این علم جالب هستند. تا آن را در سراسر زندگی خود به‌کارگیرند و با چیدمان خانه به روش فنگ‌شویی موجب جذب انرژی بی‌نظیر و جذب ثروت مضاعف شوند.
 • اگر بخواهیم یک نتیجه‌ی کلی بگیریم و فنگ‌شویی را تعریف کنیم، باید بگوییم که فنگ‌شویی رابطه‌ی میان علم و هنر است.
 • شما با استفاده از فن‌های اصول فنگ‌شویی در چیدمان خانه می‌توانید انرژی مثبت و آزاد موجود در طبیعت را جذب کنید و مسیر خود را با مسیر طبیعی جهان یکی کنید.
 • متوجه هستیم که شاید مفهوم این جملات واضح نباشد و درک آن کمی سخت باشد. اما اگر تا پایان ما را همراهی کنید تمام این جملات و اصطلاحات برایتان آسان و قابل‌درک خواهند شد.

مبانی فنگ‌شویی

تأثیر اصول فنگ‌شویی بر دو مبنای کلی استوار است: یین و یانگ ، عناصر پنج‌گانه

 • یین و یانگ را همه‌ی ما به‌خوبی می‌شناسیم. همان دایره‌ی سفید مشکی که تضاد متقابل را نشان می‌دهد.
 • یین و یانگ دو عنصر متضاد و مکمل یکدیگر هستند که در همه موجودات و در همه اشیاء حضور دارند.
 • یین نماینده اصل پذیرنده، انعکاسی، منفعل و زنانه است.
 • یانگ اصل فعال، متحرک، گرم و مردانه.
 • واضح است که ترکیبی از هردوی این‌ها در همه‌کس وجود دارد.
 • این بدان معناست که یین و یانگ می‌توانند خود را در اصول فنگ‌شویی رنگ، شکل، نورپردازی و در حالت روحی نیز آشکار سازند.
 • یین و یانگ در همه‌جا وجود دارند. زیرا هر چیزی که در جهان وجود دارد، بر اساس تعادل است که شکل‌گرفته و اگر تعادل به هم بخورد آن چیز هم از بین می‌رود و هر جا هم که تعادل وجود داشته باشد، یین و یانگ هم در آنجا وجود دارند، این‌یک رابطه‌ی دوطرفه است.

اصول فنگشویی

 

رابطه‌ی فنگ شویی اتاق پذیرایی خانه و جذب انرژی مثبت بی‌نهایت

 • در مورد مفهوم رابطه تأثیر فنگ شویی در جذب انرژی مثبت می‌توان گفت که چی (Chi) نوعی انرژی است که در محیط اطراف وجود دارد.
 • این انرژی دو حالت دارد، مثبت و منفی.
 • اگر چی در حالت مثبت خود باشد، شنگ چی (Sheng Chi) نامیده می‌شود که به دلیل تأثیر بی‌نهایت مثبتش روی افراد، انرژی حیاتی نیز نامیده می‌شود و تأثیر فنگ شویی در چیدمان خانه این است که با جذب و تولید شنگ چی، تمامی حالت‌های خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند. بنابراین جریان داشتن درست و مناسب چی (Chi) و تبدیل آن به شنگ چی با چیدمان خانه به نحو صحیح  بسیار مهم است.
 • اما اگر چی در خانه راکد و بی‌حرکت بماند و به دلیل عدم وجود هماهنگی و تعادل در چیدمان خانه نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد، به ‌قول ‌معروف مانند آب مانده در چاله می‌گندد و به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که شاچی (Sha Chi) نام دارد

 • همان‌قدر که شنگ چی حیاتی و سازنده است، شاچی می‌تواند خطرناک و کشنده باشد و انواع بیماری‌ها را جذب کند.
 • انباشتگی و بی‌نظمی (مثلاً اتاق نا مرتب و کپه‌های لباس، یا وسایل بی‌مصرف در کیف یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می‌شود چی نتواند آزادانه به حرکت درآید و به شاچی تبدیل شود.
 • تمامی اجسام نوک‌تیز مانند مثلث‌ها و هرم‌ها تولیدکننده‌ی شاچی هستند و از خود انرژی منفی ساطع می‌کنند.
 • دقیقاً برعکس، تمامی اجسام گرد و منحنی شکل تولیدکننده‌ی شنگ چی هستند و موجب احساس آرامش و تولید انرژی مثبت شنگ چی می‌شوند.
 • به همین دلیل است که از گذشته تاکنون تمامی گنبدهای مسجدها را گرد می‌ساختند، تا این مکان مملو از آرامش و انرژی مثبت باشد.
 • به همین دلیل برای جریان داشتن چی باید از خطوط نوک‌تیز اجتناب شود تا از جذب انرژی منفی و تکثیر آن جلوگیری شود.
 • همچنین استفاده از اثاثیه‌ای که لبه‌ی ‌گرد دارند بهتر از وسایل نوک‌تیز است تا شنگ چی بتواند به‌راحتی در آن‌ها جریان داشته باشد. زیرا همان‌طور که قبلاً هم گفتیم شنگ چی در خطوط منحنی حرکت می‌کند و شاچی در خطوط تیز و شکسته!

رابطه‌ی فنگ شویی اتاق پذیرایی خانه و جذب ثروت

 • در میان چینی‌ها بــاوری وجــود دارد که با کمک تکنیک‌های اصول فنگ‌شویی چیدمان خانه می‌توان برای جذب ثروت و پول اقدام و بخت و اقبال اعضای خانواده را دچار تحولی مثبت کرد.
 • چینی‌هـا علاوه بر آنکــــه از تکنیک‌های اصول فنگ‌شویی در معماری و چیدمان خانه‌شان بهره می‌برند با اجرای این تکنیک‌ها درروند زندگی روزمره و ایجاد هارمونی و هماهنگی در زندگی می‌پردازند و به ‌این‌ترتیب انرژی‌های ثروت را به خود جذب می‌کنند.

اصول به کارگیری تأثیر فنگ شویی اتاق پذیرایی خانه

 • اولین روشی که با تأثیر اصول فنگ‌شویی اتاق پذیرایی خانه می‌تواند انرژی‌های پول‌سازی را در خانه افزایش دهد، قرار دادن نمادهای ثروت در منزل است.
 • چینی‌ها بر این باورند که اگر یکی از نمادهای ثروت فنگ‌شویی مثل ظرف سکه، مجسمه‌های کوچک طلایی و مجسمه ماهی در فضای خانه قرار بگیرد می‌تواند تأثیر زیادی در افزایش تفکر خلاقانه و جذب ثروت و سرمایه و رفاه به محیط خانه باشد.
 • طبق اصول فنگ‌شویی رنگ، در فنگ شویی اتاق پذیرایی خانه رنگ‌آمیزی دیوارهای خانه بارنگ‌های بنفش، قرمز و سبز یشمی اولین قدم برای جذب بیشتر رفاه، ثروت و پول به محیط خانه است.
 • انتخاب اشیای دکوری، مبلمان، فرش و حتی استفاده از نورپردازی و بلورهایی به رنگ قرمز، بنفش و سبز یشمی می‌تواند به حرکت انرژی‌های رفاهی در خانه کمک ‌کند و این حرکت حتی به افزایش حرکت و جریان گردش پول و امکانات رفاهی در خانه منجر می‌شود. تنها کافی است از این اشیا در گوشه جنوب شرقی اتاق پذیرایی خانه بهره بگیرید.

 • بر اساس تأثیر فنگ شویی اتاق پذیرایی خانه بهتر است مبل‌ها مقابل دیوار قرار بگیرند و اگر نمی‌شود حداقل موازی با دیوار باشند.از گذاشتن یک صندلی و کاناپه جلوی در یا پنجره خودداری کنید. زیرا این کار باعث می‌شود ساکنان خانه احساس ضعف کنند و حساس و آسیب‌پذیر شوند.
 • هوای ساکن و نور ضعیف دشمنان بزرگ فنگ شویی اتاق نشیمن هستند، به‌طوری‌که شما باید اتاق خود را تا جایی که امکان دارد ازنور طبیعی و هوای خوب سرشار سازید.
 • همان‌طور که از ابتدا گفتیم آب‌وهوا از انرژی‌های پایه‌ی فنگ شویی هستند و راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید هر دو را در فنگ شویی اتاق نشیمن بهبود بخشید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما فقط چند پنجره کوچک در اتاق نشیمن خود داشته باشید، می‌توانید برای تولید نور طبیعی بیشتر، اتاق نشیمن خود را  با آینه ها تزئین کنید تا نور طبیعی بیشتری به وجود آورید و انرژی شنگ چی را داخل خانه به‌خصوص داخل اتاق نشیمن افزایش دهید.
 • برای فنگ شویی رنگ اتاق نشیمن، باید اول موقعیت اتاق نشیمن را در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال اگر اتاق نشیمن شما در قسمت جنوبی خانه واقع است، طبق نقشه‌ی فنگ شویی بهتر است که اتاق نشیمن خود را بارنگ‌های آتش و عناصر فنگ شویی چوب تزئین کنید.  رنگ‌هایی مانندقرمز ،  نارنجی ، زرد، بنفش،  سبز و عمیق قهوه‌ای  شما را به‌سوی ارتقای انرژی خوب فنگ شویی را هدایت می‌کند.
 • به همین ترتیب استفاده از طرح یا رنگ سیاه یا آبی  برای اتاق نشیمنی که در قسمت جنوب خانه است، توصیه نمی‌شود.  این کار باعث ایجاد انرژی ضعیف فنگ شویی به علت تأثیر عظیم عناصر فنگ شویی می‌شود. رنگ آبی و سیاه‌رنگ عنصر فنگ شویی آب است که انرژی آتش مورد نیاز در منطقه‌ی جنوبی را کاهش می‌دهد.
 • اصول فنگ شویی اتاق نشیمن می‌گوید که بهتر است هنگام قرار دادن صندلی مورد علاقه‌تان ، پشت آن به جهتی باشد که بیشترین شانس را برای شما به همراه دارد، که در این صورت انرژی مفید را برای ورود به جسم فیزیکی‌تان تحریک می‌کند.
 • اتاق نشیمنی که رو به جنوب دارد ، مناسب آنانی است که آرزو دارند صبح زود از خواب بیدار شوند و عاشق زندگی سالم هستند و اتاق نشیمنی که رو به غرب است هماهنگ باکسانی است که می‌خواهند تا دیروقت شب، بگویند و بخندند.

نتیجه گیری

 • ما در این مقاله سعی کردیم به ‌صورت پراکنده تأثیر فنگ شویی بر روی جذب ثروت و جذب انرژی را بررسی کنیم و همچنین کمی از اصول فنگ شویی اتاق نشیمن را برایتان بررسی کردیم.
 • اما باید بدانید که علم فنگ شویی و به‌کارگیری آن در زندگی در یک یا دو مقاله نمی‌گنجد و در سراسر جهان مؤسساتی به آموزش این علم گسترده پرداخته‌اند.
 • به همین دلیل اگر شما هم می‌خواهید این علم تأثیرگذار را فراگیرید و با تأثیرات آن در زندگی خود به جذب ثروت و انرژی بپردازید، بهتر است به یکی از این مؤسسات مراجعه کنید و این علم غنی شرق آسیا را به‌طور کامل فراگیرید.

فنگ شویی و اجرای آن در منزل

ریشه‌ی آیین فنگ شویی (Feng Shui) به باورهای مردمان شرق آسیا، به‌ویژه اهالی چین باستان برمی‌گردد. طبق ادعای آیین فنگ شویی، پاکیزگی، روشنایی و هماهنگی، تناسب و نظم میان اشیا و لوازم، سبب جریان انرژی «چی» (انرژی بی‌مرز حیات و کیهان برای سلامت و زیبایی و موفقیت) در منزل و محل کار می‌شود و درنتیجه شادی، حال خوب، موفقیت و امید به زندگی افزایش می‌یابد. اگر شما هم از آن‌ دسته افرادی هستید که به‌تازگی با فنگ شویی و رسم‌ورسوم خاص آن آشنا شده‌اید و برای به‌کارگرفتن قوانین آن سردرگم هستید، یا اینکه علی‌رغم آشنایی با این فرهنگ هنوز هم احساس می‌کنید یک جای کارتان می‌لنگد، با ما همراه باشید؛ چراکه قصد داریم راهنمای جامع فنگ شویی برای تازه‌کارها و نیز قوانین اساسی فنگ شویی برای دکوراسیون گوشه‌وکنار منزل را برای‌تان توضیح بدهیم.

چگونه فنگ شویی را شروع کنیم؟

«فنگ‌شویی» در لغت به معنای «باد و آب» است. بر اساس این باور، حرکت باد و آب و به‌کاربردن درست عناصر، انرژی خوبی در محیط زندگی ما ایجاد می‌کند. اصول فنگ شویی را در تمام گوشه‌وکنار خانه و محل‌ کار می‌توان اجرا کرد، اما معمولا قوانین فنگ‌شویی در ابتدا برای تازه‌کارها کمی پیچیده و گیج‌کننده به نظر می‌رسند.

در ابتدای کار لازم است بدانید که برای اجرای اصول فنگ‌شویی در منزل و محل‌ کار نیاز نیست درک عمیقی از قوانین این آیین باستانی شرق آسیا داشته باشید. برای جریان بهتر انرژی مثبت در خانه کافی‌ است، نکات ساده و ابتدایی فنگ‌شویی را بدانید.

برای مثال ممکن است برخی نقاط منزل مثل آشپزخانه و سالن‌نشیمن حس بهتری به شما منتقل کنند و درنتیجه شما تمام هم‌و‌غم‌تان را برای اجرای اصول فنگ‌شویی در این مکان‌ها می‌گذارید و سایر نقاط منزل را مثل حمام و اتاق‌خواب که اتفاقا بسیار در جریان انرژی خوب و مثبت نقش ایفا می‌کنند، فراموش می‌کنید. اصل نخست در آیین فنگ‌شویی این است که خانه یک تکه‌ی یکپارچه و هماهنگ است و تمام نقاط منزل به هم ربط دارند، به همین دلیل انرژی مثبت از گوشه‌ای به گوشه‌ی دیگر در جریان است.

برای مثال بسیاری از افراد که در اجرای آیین فنگ‌شویی تازه‌کار هستند، نقاط مهمی مثل پارکینگ، زیر‌پله‌ها، کمدها و انباری را از قلم می‌اندازند و تمام تمرکزشان را روی نقاطی می‌گذارند که بیشتر از سایر جاها دیده می‌شوند؛ درحالی‌که این مکان‌ها همواره تمیز و مرتب هستند. در اصل نامرتب‌بودن و کثیفی مکان‌هایی مثل انباری و کمدهاست که مانع جریان انرژی در سایر نقاط منزل می‌شود. نخستین توصیه‌ی اساتید فنگ‌شویی این است که برای شروع اجرای آیین فنگ‌شویی در منزل و محل‌ کار برخی اشتباهات ساده و به‌ظاهر سطحی، اما در باطن حیاتی و مهم را مرتکب نشوید.

قدم اول برای مبتدی‌ها؛ فنگ شویی یعنی تعادل میان تاریکی و روشنایی

فلسفه‌ی فنگ شویی بر این باور است که هر وسیله و شی‌، دارای انرژی (چی) است و شیوه‌ی چیدمان اشیاء بر روحیه و سلامت ما تأثیر مثبت یا منفی می‌گذارد. در هر خانه‌ای بعضی عناصر دارای نیروی «یین» هستند، که به معنی ایستایی و پایداری است، این عناصر معمولا نسبت به دیگر عناصر که دارای نیروی «یانگ» هستند، تاریک‌تر و سنگین‌ترند. «یانگ» به معنی روشن‌تر، گرم‌تر و سبک‌تر و نماد تحرک است. در حقیقت رمز اصلی چیدمانی مناسب براساس فنگ‌شویی، رسیدن به تعادل میان این دو نیروی تاریک و روشن است.

فراموش نکنید در خانه اجرای آیین فنگ‌شویی، می‌تواند به‌سادگی تغییردادن جای یک آینه باشد. قدم اول این است که یک طرح قابل اجرا برای اجرای آیین فنگ‌شویی در منزل‌تان بنویسید یا اینکه یک لیست آماده کنید و به ترتیب نقاطی از منزل یا محیط کار را که بیشتر برای‌تان اهمیت دارند، در آن مشخص و اولویت‌بندی کنید، با این‌ همه فراموش نکنید که به ترتیب اهمیت، اصول فنگ‌شویی را در تمام نقاط منزل و محیط کار پیاده کنید. به‌یاد داشته باشید هرچه هارمونی اشیا و وسایل در محیط بیشتر باشید، انرژی «چی» بهتر و راحت‌تر پیرامون شما جریان پیدا می‌کند.

برای اجرای فنگ شویی اولویت‌ها را مشخص کنید

یادتان باشد که اگر اولویت‌هایتان را مشخص کنید، اجرای آیین فنگ‌شویی آسان‌تر می‌شود؛ پس این نکات مهم را فراموش نکنید:

۱. فنگ شویی و درب ورودی منزل

فنگ‌شویی

فنگ شویی و درب ورودی منزل

درب ورودی و اصلی منزل یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در آیین فنگ‌شویی است. آیا درب ورودی منزل با درب پشتی منزل (اگر منزل‌تان درب پشتی هم دارد) در یک ردیف هستند؟ آیا درست روبه‌روی درب ورودی منزل‌تان راه‌پله دارید؟ در فلسفه‌ی فنگ‌شویی درب ورودی منزل، یکی از مهم‌ترین نقاط است؛ چرا که انرژی «chi» یا انرژی بی‌مرز حیات برای زیبایی و سلامت و موفقیت از درب ورودی وارد منزل یا محل کار می‌شوند.

«راه‌پله» یا درخت و تیر چراغ‌برق مانع ورود انرژی به منزل می‌شوند. جلو درب ورودی منزل یا محل کارتان را همیشه تمیز نگه دارید؛ چرا که پاکی و تمیزی در هر فرهنگی منجر به جریان انرژی مثبت در محیط می‌شود. فرهنگ تمیزی و پاکیزگی نه پیچیده است و نه نیاز به اصول خاصی حتی رعایت اصول آیین فنگ‌شویی دارد.

در آیین فنگ‌شویی به درب ورودی منزل به اصطلاح «دروازه‌ی ورود انرژی چی» می‌گویند. همان‌طور که پیش از این گفتیم انرژی «چی» در فرهنگ سرزمین‌های شرق آسیا، انرژی بی‌مرز حیات برای سلامت و زیبایی و درحقیقت انرژی و نیروی زندگی بخش کیهانی است و این انرژی از درب ورودی وارد منزل می‌شود.

زمانی این انرژی وارد منزل می‌شود که ورودی منزل پاک و پاکیزه، مرتب، روشن با نورپردازی مناسب و اندازه‌ی آن با سایز ساختمان هماهنگ باشد. درب ورودی منزل به راحتی باید بازوبسته شود. بهتر است زنگ درب همیشه درست و سالم باشد و از کمترین میزان شیشه در طراحی درب استفاده شده باشد.

بهتر است سرویس‌های بهداشتی روبه‌روی درب ورودی منزل نباشند، چون انرژی «چی» وارد آنجا شده و هدر خواهد رفت. اتاق خواب و آشپزخانه نیز نباید روبه‌روی درب ورودی باشند، در این صورت به‌طور ناخودآگاه احساس امنیت نمی‌کنید. اگر آشپزخانه روبه‌روی درب ورودی باشد، ممکن است مدام احساس گرسنگی کنید.

بهترین طرح برای نقشه‌ی معماری منزل این است که اتاق نشیمن روبه‌روی درب ورودی باشد. در این‌صورت تمام اهالی منزل، بالاترین سطح از این انرژی را تجربه می‌کنند. اگر راه‌پله دقیقا در راهروی ورودی منزل‌تان قرار دارد، ممکن است سبب شود «چی» از مسیر پلکان بالا رود و طبقه‌ی پایین از انرژی مثبت بی‌نصیب بماند. اضافه‌کردن یک رانر (قالیچه) به پلکان یا یک اثر هنری برجسته مثل یک تابلوی نقاشی در بالای پلکان، می‌تواند انرژی را نگه دارد. اگر به محض ورود به منزل یک دیوار مقابل روی شما قرار می‌گیرد، حتما به آن دیوار یک آینه نصب کنید.

۲. فنگ شویی و هارمونی رنگ و اشیا در سالن نشیمن

فنگ‌شویی

فنگ شویی و هارمونی رنگ و اشیا در سالن نشیمن

سالن نشیمن معمولا از شلوغ‌ترین نقاط منزل است و به همین خاطر اهمیت رعایت اصول فنگ‌شویی و چگونگی روان‌ساختن انرژی مثبت و سالم در آن بسیار حیاتی است. قدم اول این است که نقاط «باگو-آ» یا «نقشه‌ی انرژی فنگ‌شویی» را در سالن نشیمن‌تان پیدا کنید.

پیداکردن این نقاط بسیار ساده است. برای مثال در فنگ‌شویی سنتی، در قسمت جنوب‌شرقی، فنگ‌شویی خانه‌ی شما به جریان انرژی پول در زندگی شما متصل است. یکی دیگر از اصول اساسی فنگ‌شویی، انتخاب صحیح رنگ اتاق نشیمن و سالن پذیرایی است. به همین منظور بهتر است ابتدا عناصر «تولد» فنگ‌شویی و شماره kua یا مسیرهای خوش‌شانسی‌تان را پیدا کنید. برای پیداکردن عناصر «تولد» فنگ‌شویی بهتر است بدانید به عنوان مثال، اگر عنصر شما آتش است، باید خصوصیات عنصر فنگ‌شویی آتش را پیدا کنید، مانند رنگ‌های عنصرآتش (قرمز، نارنجی، بنفش، سرخ، صورتی و زرد)، شکل‌های مثلثی و غیره.

علاوه‌بر این شما به عنصر چوب در خانه‌تان نیاز دارید؛ زیرا چوب، آتش را تغذیه می‌کند. از سوی دیگر، باید شماره‌ی kua (کووا) خودتان و اعضای خانواده‌تان را پیدا کنید. شما می‌توانید با انرژی خوب از بهترین یا خوش‌شانس‌ترین مسیرهای فنگ‌شویی انرژی بگیرید. برای مثال اگر شماره‌ی «کووا»ی شما عدد یک باشد، بهتر است که با یکی از مسیرهای زیر روبه‌رو شوید: جنوب‌شرقی، شرق، جنوب و شمال.

فراموش نکنید اصول «رنگی» فنگ‌شویی با پنج عنصر زمین، آتش، آب و فلز مرتبط است. به عقیده‌ی اساتید فنگ‌شویی شما براساس تاریخ تولد خود می‌توانید، متوجه شوید که انرژی شما جزو کدام دسته از این عناصر است. برای مثال اگر شما فردی شلوغ و پر سر‌و‌صدا یا عصبی هستید و رفتارهای پرخاشگرانه دارید، از تن رنگی قرمز در فضای خود استفاده نکنید.

در این صورت بهترین انتخاب برای شما تن‌های رنگی سردتر مثل سبز و آبی است که تعادل و توازن و آرامش را در فضا ایجاد می‌کنند. زرد و نارنجی هردو رنگ‌های زنده‌ای هستند که سرزندگی و روحیه‌ی شاد را تداعی می‌کنند، درحالی‌که طیف رنگ‌های بنفش و آبی، آرامش‌بخش و رفع‌کننده‌ی تنش هستند.

علاوه‌بر‌ این استفاده از یک ترکیب حساب شده از تن‌های سرد و گرم (مخصوصا انواع رنگ‌های زمینی و خاکی) می‌تواند موجب برقراری ثبات و آرامش و انرژی در فضای خانه شود.

۳. فنگ شویی و انرژی خوش‌آهنگ و هماهنگ برای اتاق خواب

 

فنگ‌شویی

 فنگ شویی و انرژی خوش‌آهنگ و هماهنگ برای اتاق خواب

به جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین اتاق در منزل شما «اتاق خواب» است و به همین دلیل لازم است که هوشمندانه چیده شود. بیش از یک سوم عمر انسان در خواب می‌گذرد و این بدان معناست که در این زمان انرژی‌های منفی و مضر و فعالیت‌های بی‌ثمر باید از اتاق خواب‌تان دور نگه داشته شود. به همین منظور در قدم اول یادتان باشد که:

 • اتاق‌خواب را تمیز و مرتب نگه دارید؛ چرا که مهم‌ترین اصل برای هماهنگ‌کردن انرژی‌ها، پاکیزگی و مرتب‌بودن محیط است.
 • هیچ چیز را زیر تختخواب‌تان نگذارید، حتی یک وسیله‌ی کوچک، رعایت این مسئله به‌خصوص برای آنهایی که بدخواب هستند و معمولا شب‌ها خواب چندان راحتی ندارند، می‌تواند در روند خوابیدن‌شان بسیار مفید باشد.
 • سعی کنید قسمت بالای تخت‌تان حداقل ۳ تا ۵ سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشد تا انرژی بتواند به‌راحتی و آزادانه جریان پیدا کند.
 • وسایل قدیمی، عکس و وسایل درگذشته‌گان و افرادی را که از دنیا رفته‌اند از اتاق خواب بیرون ببرید، چرا که با هر بار نگاه‌کردن به آنها غم و اندوه برای‌تان مرور می‌شود.
 • روبه‌روی تختخواب یا جایی که می‌خوابید یا آینه و میز‌توالت آینه‌دار نگذارید، یا شب‌ها موقع خواب روی آن را با یک پارچه بپوشانید. آینه انرژی و نور را منتقل و خواب را مختل می‌کند.
 • نور اتاق‌تان را تنظیم کنید. بهتر است از شمع برای روشنایی اتاق خواب استفاده کنید. از لامپ‌هایی قابل تنظیم برای درجه روشنایی اتاق‌تان استفاده کنید و نور اتاق را در موقعیت‌های مختلف کم و زیاد کنید.
 • در طول روز پنجره‌های اتاق‌خواب را باز کنید تا هوای تازه در اتاق جریان پیدا کند.
 • یک تختخواب راحت برای خودتان انتخاب کنید.
 • از رنگ‌های آرام‌بخش برای رنگ اتاق خواب استفاده کنید. از طیف رنگی قهوه‌ای و کرم و آبی برای اتاق خواب استفاده کنید. در آیین فنگ‌شویی تعادل رنگ‌ها یکی از اصول اساسی است.
 • به هیچ‌وجه در اتاق‌خواب‌تان تلویزیون و کامپیوتر قرار ندهید. اگر هم میزتحریر یا کامپیوتر گوشه اتاق‌خواب‌تان دارید با استفاده از یک صفحه یا پارتیشن آن‌ را از فضای اتاق‌ خواب جدا کنید. به هنگام خواب، لپ‌تاپ و گوشی موبایل را از خودتان دور کنید. یادتان باشد که خواب خوب روحیه و انرژی شما را دوچندان می‌کند.
 • درب‌های اتاق را ببندید. طبق قوانین فلسفه فنگ‌شویی، قسمت پایین تخت (قسمتی که پایمان را قرار می‌دهیم) نباید به سمت در باشد چون انرژی سایر قسمت‌های خانه آرامش فرد را در هنگام خواب مختل می‌کنند. از سوی دیگر، شب‌ها تمام درب‌ها را، از درب ورودی گرفته تا درب کمد و سرویس بهداشتی، ببندید. این کار تمام انرژی‌های خوب برای سلامتی و رابطه‌ی عاطفی سالم را به‌سوی شما سرازیر می‌کند.

۴. فنگ شویی و یک آشپزخانه تمیز و پر‌انرژی

فنگ‌شویی

فنگ شویی و یک آشپزخانه تمیز و پر‌انرژی

چه در باور عموم مردم سرتاسر دنیا و چه در آیین فنگ‌شویی، آشپزخانه «قلب» خانه است. طبق آیین فنگ‌شویی انرژی، سلامتی، فراوانی و برکت خانه از آشپزخانه می‌آید. با این‌همه عناصر و المان‌های فراوانی در آشپزخانه وجود دارند که در اختیار ما نیستند. برای مثال خطر به‌هم‌ریختگی، آشپزخانه‌های کوچک را تهدید می‌کند که اصولا مغایر با آیین فنگ‌شویی است، اما رعایت یک‌سری اصول می‌تواند آشپزخانه شما را منطبق با اصول فنگ‌شویی به قلبی تپنده و پاکیزه تبدیل کند.

 1. براساس اصول فنگ‌شویی ، یکی از بدترین ایده‌ها برای مکان آشپزخانه قرارگرفتن آن درست نزدیک درب ورودی منزل است. درب ورودی آشپزخانه نباید مقابل درب ورودی منزل باشد. سعی کنید اجاق گاز را روبه‌روی درب ورودی منزل قرار ندهید. اگر درب آشپزخانه روبه‌روی درب ورودی منزل است یک حائل یا پارتیشن بین آنها قرار بدهید؛
 2. از نظر فنگ‌شویی مهم‌ترین عنصر در آشپزخانه آتش پاک و سوزان است؛ بنابراین بهتر است که آشپزخانه در جهت شمال و شمال‌غربی آشپزخانه ساخته نشود؛
 3. آشپزخانه تاحد ممکن از توالت دور باشد؛
 4. طراحی آشپزخانه به صورت گرد و دایره‌ای نباشد؛
 5. آشپزخانه باید نور کافی داشته باشد؛ چرا که نور و روشنایی نماینده‌ی نیروی «یانگ» در فلسفه فنگ‌شویی است و انسان را به فردی شادتر و خلاق‌تر تبدیل می‌کند؛
 6. اجاق‌گاز را روبه‌روی درب ورودی منزل قرار ندهید؛
 7. اجاق‌گاز را کنار یا جلو پنجره قرار ندهید، چون انرژی هدر می‌رود؛
 8. اجاق‌گاز به عنوان عنصر آتش را در یک سمت و عناصر آبی مثل سینک ظرفشویی را در سمت دیگری قرار دهید؛
 9. در کاشی‌کاری آشپزخانه آینه به‌کار نبرید. تصویر آتش اجاق‌گاز نباید داخل آینه بیفتد؛
 10. آشپزخانه باید از حمام دور باشد. بدترین طراحی آشپزخانه نزدیکی درب حمام به اجاق آشپزخانه به خصوص در آشپزخانه‌های سبک جزیره است؛
 11. بدترین طراحی در منازل دوبلکس، نزدیکی آشپزخانه به پله یا زیر‌پله است؛ چرا که انرژی مثبت همدگیر را خنثی می‌کنند.

۵. فنگ شویی می‌گوید حمام شفادهنده است

 

فنگ‌شویی

فنگ شویی می‌گوید حمام شفادهنده است

معمولا برای اجرای آیین فنگ‌شویی، «حمام» منزل از جمله دشوارترین مکان‌هاست. با وجود این با ارائه چند راهکار می‌توان چالش‌های حمام را که در فنگ‌شویی حکم مکانی برای شفای جسم و روح را دارد به درستی حل‌و‌فصل کرد.

 • حمام را نظافت کنید و لوازم بهداشتی را در طبقاتی که برای آنها درنظر گرفته شده، مرتب کنید؛
 • بهتر است برای حمام پنجره درنظر بگیرید، تا هوای تمیز در آن جریان پیدا کند و نم و رطوبت سبب بروز مشکلاتی مثل بوی نم یا رشد قارچ در فضای مرطوب آن نشود. اگر حمام‌تان پنجره ندارد، حتما از تهویه‌ی مصنوعی مناسب با فضای حمام‌تان استفاده کنید؛
 • از کاشی و سرامیک‌های زاویه‌دار استفاده نکنید. اگر سرامیک و کاشی‌های حمام زاویه‌دار و مثلثی است با زوایای گرد «وان» حمام این نقص را که مغایر با اصول فنگ‌شویی برای جریان انرژی است برطرف کنید؛
 • از رنگ‌های گرم و نزدیک به رنگ طبیعت برای رنگ در و دیوار حمام استفاده کنید؛
 • در حمام از آینه استفاده کنید؛
 • در حمام از گل و گلدان‌های مناسب استفاده کنید تا جریان انرژی مثبت چند برابر شود؛
 • اگر اهل لوازم دکوری در حمام هستید بهتر است از عود، شمع و گلدان استفاده کنید؛

۶. فنگ شویی برای اتاق نوزاد و کودک

فنگ‌شویی

فنگ شویی برای اتاق نوزاد و کودک

جریان انرژی مثبت و پاک در منزل یکی از مهم‌ترین اصول برای داشتن فرزندانی شاداب و پرانرژی و سالم است. اگر محل خواب و بازی بچه‌ها برخلاف اصول فنگ‌شویی شلوغ، نامرتب، کثیف و فاقد شوروشادی و رنگ باشد، نتیجه‌اش کودکانی بد‌خلق، عصبی، افسرده و اغلب بیمار است. مهم‌ترین اصل برای اتاق نوزاد و کودک خردسال سادگی، راحتی، هیجان، لذت و شادی و آرامش است، نه هرج‌ومرج و شلوغی اتاق.

 • برای اتاق نوزاد و کودک از رنگ «آبی» تنها در صورت ترکیب با رنگ‌های گرم‌تر (برای مثال رنگ چوب تخت و کمد) استفاده کنید. علاوه‌بر‌این رنگ «سبز» یکی از بهترین‌ رنگ‌ها برای اتاق بچه‌هاست.
 • برای اتاق بچه‌ها از تختخواب طبقه‌ای استفاده نکنید. در این‌صورت یک کودک در فضایی تنگ و نزدیک به سقف و دیگری باز هم در فضایی تنگ و نزدیک زمین قرار می‌گیرد که در هر صورت متعال نیست.
 • مبلمان راحتی و اثاثيه ساخته شده از مواد طبيعی ازجمله تخت و کمد چوبی، فرش، موكت، قالی پشمی، قاب‌بندی‌های چوبی و كاغذ ديواری كه همه با عنصر چوب و رشد در ارتباط هستند، ازجمله بهترین وسایل برای اتاق کودک محسوب می‌شوند.

۷. فنگ شویی و اتاق کار در منزل

فنگ‌شویی

فنگ شویی و اتاق کار در منزل

این روزها کم نیستند افرادی که وظایف و مسئولیت‌های محل کارشان را از راه دور و در منزل انجام می‌دهند. به همین دلیل داشتن یک اتاق کار آرام و به دور از تنش در منزل درحالی‌که انرژی مثبت را در اطراف‌تان احساس کنید و درنتیجه از کارتان لذت ببرید، به امری ضروری تبدیل شده است، بنابراین لازم است که:

 • یک اتاق پر‌نور و روشن را به‌عنوان اتاق کارتان انتخاب کنید؛
 • میز کارتان را پشت پنجره نگذارید؛ چرا که نور چشمان‌تان را اذیت می‌کند، میز را پشت به پنجره هم نگذارید؛ چون در این صورت مسیر انرژی را مختل می‌کند، بهترین ایده‌ی فنگ‌شویی برای میز اتاق کار این است که میز به صورت مایل و روبه‌روی درب ورودی اتاق باشد. درغیر‌این‌ صورت سعی کنید که میز کارتان نزدیک پنجره باشد؛
 • سعی کنید میز کارتان را در موقعیتی قرار ندهید که در آن تنها یک دیوار در مقابل چشم‌تان یا پشت‌تان به درب ورودی اتاق باشد، این موقعیت‌ها می‌توانند سبب ازبین‌رفتن خلاقیت و ابتکار در عملکرد شما بشوند؛
 • طبیعی است که طراحی یک اتاق کار براساس اصول فنگ‌شویی چالش‌های زیادی دارد. برای مثال اتاق کار افرادی که با هنر و کارهای هنری سر‌و‌کار دارند، مثل نقاش‌ها و موزیسین‌ها طبیعتا با اتاق کار یک نویسنده و مترجم تفاوت دارد. با این‌ همه داشتن یک اتاق روشن، منظم و به دور از شلختگی، اتاقی که هوا در آن جریان دارد، از رنگ‌های سرد و روشن برای دیوار و وسایل اتاق استفاه شده و یکی یا دو گلدان در آن وجود دارد، یک اتاق کار ایده‌آل از نظر اصول فنگ‌شویی است.

۸. فنگ شویی کمدها، انباری و پارکینگ

فنگ‌شویی

فنگ شویی کمدها، انباری و پارکینگ

شاید ترجیح می‌دهید این‌طور فکر کنید که پارکینگ خانه، انباری و کمدها در قانون نظم و انرژی و حال خوب فنگ‌شویی جایی ندارند، اما سخت در اشتباهید. براساس آموزه‌های فنگ‌شویی «یک کمد مرتب یعنی یک ذهن مرتب»؛ چرا که هر چه پشت درب‌های بسته‌ی کمدها و انباری‌ها هست، روی انرژی جاری در خانه‌ی شما تأثیر فراوانی می‌گذارد. این مسئله را می‌توان به تمام گوشه‌وکنار خانه که در آنجا وسیله‌ای نگه می‌دارید، از پارکینگ و انباری گرفته تا کمدها و جالباسی‌ها، تعمیم داد.

۹. فنگ شویی برای فضاهای کوچک

فنگ‌شویی

فنگ شویی برای فضاهای کوچک

یکی دیگر از چالش‌های آیین فنگ‌شویی، مرتب‌کردن و نظم و ترتیب منازل و محل‌های کار کوچک مثل استودیوهاست. چرا که به خصوص در منازل کوچک فاصله‌ی بین محل خواب، آشپزخانه و سالن نشیمن بسیار کم است. اگر چه این فضای کم، ممکن است شما را عصبی و افسرده کند، اما بهتر است بدانید که با کمی نظم و ترتیب و رعایت اصول اولیه‌ی فنگ‌شویی به راحتی می‌تواند انرژی مثبت را در این محیط‌های کوچک جاری کنید. اگر فضای منزل یا محل کارتان کوچک است، سعی کنید از رنگ‌های روشن و تمیز برای در‌ و دیوار و لوازم منزل استفاده کنید، وسایلی را که قدیمی شده‌اند و انرژی کهنه و خسته‌کننده‌ای دارند، از خانه خارج کنید و لوازم سبک‌تر با حس تازگی را جایگزین آنها کنید.

۱۰. فنگ شویی و انرژی گیاهان

فنگ‌شویی

فنگ شویی و انرژی گیاهان

در آیین و فلسفه‌ی فنگ‌شویی، گیاهان نماد رشد، موفقیت و خوش‌شانسی هستند. با وجود اینکه نوع گیاهی که در خانه از آن نگهداری می‌کنید (البته به استثنای گیاهان تیغ‌دار) گونه‌های خاص گیاهان و محل قرارگیری آنها می‌تواند فضای منزل و محل کارتان را دگرگون کند. برای مثال گیاهی مانند بامبو که رو به بالا رشد می‌کند، می‌تواند به بالارفتن انرژی در جهت درست کمک کند. اگر می‌خواهید احساس آرامش داشته باشید از گیاهانی با برگ‌های پر و انبوه استفاده کنید.

۱۱. فنگ شویی و خانه‌های روشن

فنگ‌شویی

فنگ شویی و خانه‌های روشن

همان‌طور که گفتیم «نور» نماینده نیروی یانگ در آیین فنگ شویی است، نور طبیعی قوی انسان را شادتر و خلاق‌تر می‌کند.در اتاق‌هایی که نور طبیعی محدود دریافت می‌کنند، سعی کنید از لامپ‌هایی با نور گرم و آفتابی استفاده کنید تا نور بیرون را شبیه‌سازی کند. یک راه‌حل هوشمندانه این است که آینه اضافه کنید. آینه‌ را جایی قرار دهید تا یک پنجره را منعکس کند، دراین‌صورت هم نور بیشتری به درون خانه خواهد آمد و هم می‌توانید از چشم‌انداز زیبای بیرون لذت ببرید.

فنگ شویی اتاق خواب

1. اصل اول برای فنگ شویی اتاق خواب: حفظ آرامش و سکوت در محیط

از آن جا که شما بیشترین زمان خود را در اتاقتان صرف خوابیدن می کنید، مهم ترین اصلی که برای فنگ شویی اتاق خوابتان باید رعایت کنید، ایجاد آرامش و سکوت در محیط آن است. در واقع متخصصان فنگ شویی می گویند که انرژی غالب اتاق باید انرژی آرام و ملایم (انرژی یین – Yin) باشد و مقدار کمی در آن انرژی فعال (انرژی یانگ – Yang) وجود داشته باشد.

پس برای ایجاد آرامش در اتاق خوابتان، از 8 نکته ای که در ادامه آورده ام، استفاده کنید:

– تخت را در راستای درب اتاق قرار ندهید!

اغلب افراد خبره ای که در مورد اصول فنگ شویی تخصص و مطالعه دارند، پیشنهاد می کنند که تختتان را مانند تصویر زیر، در راستای درب اتاق خواب نگذارید. زیرا درب اتاق، محل ورود انرژی زیادی است و اگر شما مستقیما در جریان این انرژی قرار بگیرید، آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از دست می دهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تخت را در راستای درب اتاق قرار ندهید

نکته: اگر به هر دلیلی مجبور هستید که تخت را در راستای درب قرار دهید، یا گوی کریستالی فنگ شویی پشت درب آویزان کنید و یا مبلی پایین تخت بگذارید تا اثر انرژی های وارد شده را کاهش دهند.

– بهتر است که زیر پنجره نخوابید!

به غیر از درب اتاق، پنجره نیز یکی از محل های ورود و خروجِ انرژی چی (Chi) در فنگ شویی است که اگر در معرض آن قرار بگیرید، خوابتان را مختل می کند. البته به غیر از این انرژی، سر و صدا و بادی که از درز و فاصله پنجره ها عبور می کنند، نیز آرامشتان را بر هم می زنند.

بنابراین یا تخت را زیر پنجره قرار ندهید و یا پنجره را به خوبی درز گیری کنید و از پرده نسبتا ضخیم برای آن استفاده کنید.

تخت خواب دو نفره ای که بر خلاف اصول فنگ شویی اتاق خواب، زیر پنجره قرار گرفته است

– در انتخاب و چیدمان وسایل اتاق خواب، تعادل را رعایت کنید!

همان طور که در مطلب نکات دکوراسیون داخلی توضیح داده ام، تعادل در انتخاب و چیدمان وسایل، به فضای آن آرامش می دهد. پس برای ایجاد تعادل و انتقال آرامش، متخصصان فنگ شویی پیشنهاد می دهند که برخی از وسایل مانند پاتختی، آباژور و یا کوسن های تخت را به صورت جفت و یکسان خریداری کنید و آن ها را به صورت متقارن چیدمان کنید.

اتاق خوابی فنگ شویی شده ای که برای رعایت تعادل، وسایل آن مانند آباژور، آینه، گلدان و کوسن به صورت جفت و متقارن چیدمان شده است

– از رنگ های خنثی استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی رنگ مناسب اتاق خواب، رنگی است که به شما آرامش دهد تا خواب آسوده ای داشته باشید. با این تعریف رنگ های خنثی که به رنگ پوست انسان هستند، مانند سفید، کرم و شکلاتی بهترین انتخاب برای رنگ دیوارها و تخت، کمد و پرده اتاقتان می باشند.

نکته: البته به غیر از رنگ های خنثی، از رنگ های پاستلیِ آبی یا سبز، مانند اتاق زیر می توانید استفاده کنید که آن ها نیز آرامش بخش می باشند.

فنگ شویی اتاق خوابی که در آن دیوارها به رنگ آبی پاستلی است و رنگ جذاب صورتی در دکوریجات کوچک آن را از یکنواختی خارج کرده است

نکته: همان طور که در بالا مشاهده می کنید، رنگ های جذاب و گرم مانند قرمز، زرد، نارنجی و صورتی را باید در دکوریجات کوچک اتاق خوابتان به کار ببرید تا فضای داخلی آن یکنواخت و کسل کننده نشود.

– قفسه کتاب را از اتاق خوابتان خارج کنید!

توجه داشته باشید که بودن قفسه کتاب در اتاق خواب، یکی از نشانه های فنگ شویی بَد در آن است. زیرا کارشناسان فنگ شویی معتقدند که آن ها انرژی فعالی دارند و آرامشتان را قبل از خواب بر هم می زنند. پس محل دیگری به غیر از اتاق خواب را برای قفسه کتاب تعیین کنید و تنها کتابی که مطالعه می کنید را در رخت خوابتان ببرید.

– از آینه استفاده نکنید!

بعد از قفسه کتاب، آینه عنصری است که فنگ شویی استفاده از آن را در اتاق خوابتان منع می کند. در واقع آینه با سطح بازتاب دهنده ای که دارد، میزان انرژی فعال اتاق را افزایش می دهد و آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از بین می برد، پس تا حد امکان بهتر است که از آن استفاده نکنید.

نکته: اگر به هر دلیلی نمی توانید میز آرایش و آینه آن را در بخش دیگری از خانه بگذارید، آن ها را مانند تصویر زیر، مقابل تخت خواب قرار ندهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: آینه را مقابل تخت خواب قرار ندهید!

نکته: باید بدانید که چشم انسان به حرکت کوچک ترین ذره ای حساس است و متوجه آن می شود، پس هنگام خواب بهتر است که به آینه دید نداشته باشید تا استرس و اظطراب درونتان به وجود نیاید. بنابراین در این حالت یا آینه را جا به جا کنید و یا آن را با پارچه بپوشانید.

– از عنصر آب و گیاهان در اتاق استفاده نکنید!

از نظر متخصصان فنگ شویی، آب و گیاهان دارای انرژی فعال یانگ می باشند و وجود آن ها در اتاق خواب که نیاز به آرامش و سکون دارد، مناسب نیست. پس بهتر است که آکواریوم و گیاهان را در این بخش از خانتان قرار ندهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از عنصر آب و گیاهان استفاده نکنید!

نکته: حتی کارشناسان توصیه می کنند از تابلوهای نقاشی که موضوع محوری آن، آب، رودخانه، دریا و آبشار است، نیز نباید استفاده کنید.

– محیط کار را از اتاق خواب جدا کنید!

دیدن عناصری که مربوط به کار و مشغله های روزانه است، می تواند هنگام خواب آرامش را از شما بگیرد و استرس و نگرانی ایجاد کند. پس برای جلوگیری از این موضوع، میز کار را از اتاق بیرون ببرید و یا آن را با پارتیشن جدا کنید.


مطلب مرتبط: خواب راحت شبانه با رعایت هفت نکته در دکوراسیون داخلی


2. اصل دوم برای فنگ شویی اتاق خواب: ایجاد حس امنیت و پشتیبانی

از آن جا که انسان هنگام خواب در حالتِ بی دفاع قرار دارد، اصول فنگ شویی در اتاق خواب توصیه می کند که دکوراسیون آن را به نحوی انجام دهید که حس ناامنی و تهدید را در شما ایجاد نکند. پس از 5 نکته زیر برای جلوگیری از این موضوع، استفاده کنید:

– تاج تخت را به دیوار تکیه دهید!

از نظر روان شناسی، خوابیدن در تختی که تاج آن به دیواری تکیه داده شده است، در شما حس پشتیبانی و امنیت ایجاد می کند و در نتیجه در آن خواب بدون اضطرابی خواهید داشت. پس از تخت تاج دار استفاده کنید و آن را به یکی از دیوارهای اتاق تکیه دهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تاج تخت را به دیوار تکیه دهید!

نکته: از قرار دادن تاج تخت به دیواری که پشت آن سرویس بهداشتی و حمام است، بپرهیزید. چرا که سر و صدای این بخش از خانه، آرامش مورد نیاز برای خوابتان را از بین می برد.

– تختان را در موقعیت فرماندهی قرار دهید!

طبق اصول فنگ شویی اتاق خواب، برای داشتن امنیت و کاهش استرس و نگرانی هنگام خواب، تخت باید در موقعیت فرماندهی قرار داشته باشد تا به تمام اتفاقات در اتاقتان کنترل داشته باشید. پس برای ایجاد چنین حالتی، تخت خواب را دور از درب اتاق و به نحوی قرار دهید که به ورودی آن دید کامل داشته باشید تا هر کسی که وارد و خارج شد را به راحتی ببینید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تخت را در موقعیت فرماندهی قرار دهید!

– در نزدیک قفسه های بزرگ و زیر تیرچه و آویزهای سنگین نخوابید!

در نظر داشته باشید که خوابیدن در نزدیکی وسایل بزرگ و بلند، مانند کمد یا قفسه کتاب و یا خوابیدن زیر تیرچه های سقفی نمایان و آویزهای سنگین، به صورت ناخودآگاه درونمان حس اضطراب و نگرانی به وجود می آورد. پس برای اینکه در اتاق خوابتان، عنصر تهدید کننده سلامتی جسمیتان وجود نداشته باشد، از این وسایل استفاده نکنید و نزدیک آن ها نخوابید.

– درب اتاق را هنگام خواب ببندید!

برای اینکه در فضای اتاقتان امنیت و حریم شخصی داشته باشید، پیشنهاد می کنم که هنگام خواب درب آن را ببندید. البته این کار علاوه بر حفظ حریم شخصی، مانع ورود سر و صدای بخش های دیگر خانه نیز می شود و در نتیجه در آن آرامش هم خواهید داشت.

– از تاج تخت یکپارچه استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی، تاج تخت نباید مانند تصویر اول به صورت ستونی و یا جدا از هم باشد، زیرا گوشه های تیز این بخش ها حس خطر و تهدید درونمان ایجاد می کند و باعث می شود که در اتاقمان احساس امنیت نداشته باشیم. بنابراین به جای آن، مانند تصویر دوم از انواع تخت خواب هایی که تاج یکپارچه و مستحکم دارند، استفاده کنید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از تاج تخت یکپارچه استفاده کنید!

3. اصل سوم برای فنگ شویی اتاق خواب: حفظ سلامت جسمی

اما اصل بعدی که در فنگ شویی اتاق خواب منزلتان باید رعایت کنید، حفظ سلامتی جسمیتان با توجه به نکات زیر است که باعث می شود در آن احساس خوشایند و خوبی داشته باشید:

– تختی با چهارچوب چوبی یا پارچه ای بخرید!

همان طور که می دانید به علت رسانا بودن فلزها، قرار دادن آن ها در محیطی که انرژی الکتریکی و امواج رادیویی وجود دارد، باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود. بنابراین خوابیدن روی تخت های فلزی می تواند برای سلامت شما مضر باشد و در روند خوابتان اختلال ایجاد کند. پس به جای آن، تختی با چهارچوب چوبی یا پارچه ای بخرید.

– از وسایل الکترونیکی در اتاق خواب استفاده نکنید!

همانند تخت فلزی، وجود وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، لبتاب، گوشی و مودم های اینترنت می تواند باعث ایجاد میدان مغناطیسی شود و سلامتتان را تهدید کند. البته نور و صدای این وسایل نیز شما را قبل از خواب هوشیار و بیدار نگه می دارد و به خواب رفتنتان را به تاخیر می اندازد. پس قبل از خواب آن ها را خاموش کنید و بیرون از اتاقتان بگذارید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید!

– تشک طبی و باکیفیت تهیه کنید!

نکته مهم دیگری که در فنگ شویی اتاقتان به آن بسیار باید دقت کنید، تشک تختان است که باید از نوع طبی و باکیفیت باشد تا در مدت طولانی که خوابیده اید، به سلامتتان آسیبی وارد نشود.

– هوای اتاق خوابتان را مطبوع کنید!

هوای مطبوع نیز از دیگر نکات مهم و ضروری برای حفظ سلامتی است و به ما انرژی مثبت انتقال می دهد. پس اگر اتاق خواب فنگ شویی شده می خواهید، بعد از بیدار شدن پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه وارد فضا شود و صبحتان را با شادابی آغاز کنید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: هنگام صبح پنجره ها را باز کنید!

نکته: همچنین برای خوشبو کردن فضای اتاق، می توانید از رایحه های طبیعی و آرامش بخش مانند اسطوخودوس استفاده کنید.

نکته: اگر در اتاقتان سرویس بهداشتی و حمام دارید، از بسته بودن درب آن ها مطمئن شوید تا بوی نامطبوع وارد فضای آن نشود.

– ملحفه و پتوهایی با الیاف طبیعی تهیه کنید!

برای اینکه به سطح پوستتان آسیبی وارد نشود و حساسیت پیدا نکنید، بهتر است ملحفه و پتوهایی بخرید که جنس الیاف آن ها طبیعی و ارگانیک باشد.

4. اصل چهارم برای فنگ شویی اتاق خواب: ایجاد انرژی مثبت و جلوگیری از انرژی منفی

یکی از اهداف فنگ شویی در منازل ما، ایجاد انرژی مثبت و احساس خوشایند در فضای آن با استفاده از دکوراسیون آن است. بنابراین 3 نکته زیر را در دکوراسیون اتاق خوابتان به کار ببرید تا فضای اتاقتان سرشار از انرژی مثبت شود و در آن انرژی منفی وجود نداشته باشد:

– زیر تخت هیچ چیز قرار ندهید!

توجه داشته باشید که قرار دادن وسایل در زیر تخت، یکی از اشتباهات بزرگ در فنگ شویی اتاق خواب است که مانع جریان روان انرژی مثبت می شود. در واقع این وسایل مانند سدی در مسیر حرکت انرژی ها می باشند و اجازه نمی دهند که آن ها اثر خوبشان را در تمام فضای اتاقتان بگذارند، پس زیر تخت خوابتان را خالی بگذارید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: زیر تخت هیچ چیز قرار ندهید!

نکته: با توجه به توضیحات بالا، بهتر است که از تخت های کشو دار استفاده نکنید و به جای آن، تختی که چهارچوبش با سطح زمین فاصله دارد را بخرید.

نکته: در حالتی که اتاق خوابتان کوچک است و به خاصر کمبود فضا مجبور هستید که زیر تخت وسیله بگذارید، از قرار دادن عناصری که انرژی فعال و متحرکی دارند، مانند چمدان و کفش، بپرهیزید. چرا که این وسایل نشانه حرکت و رفتن می باشند، آرامش قبل از خواب را مختل می کنند.

– از دکوریجاتی که به آن ها علاقه دارید، استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی، دکوریجاتی که در اتاق خوابتان به کار می برید، باید درونتان حس خوب و انرژی مثبت ایجاد کند. بنابراین از قرار دادن مواردی که خاطرات ناخوشایندی به همراه دارند و انرژی منفی می دهند، خودداری کنید و آن هایی که علاقه دارید را به کار ببرید.

نکته: اغلب متخصصان فنگ شویی توصیه می کنند که قاب عکس های خانوادگی و دوستانه را بهتر است که در اتاق نگذارید. چرا که دیدن آن ها قبل از خواب، ذهنتان را مشغول خاطرات و اتفاقات گذشته می کند و آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از دست می دهید.

نکته: همچنین پیشنهاد می کنم که دکوریجات را به دیوار بالای سرتان نصب نکنید تا امنیت و سلامتتان را هنگام خواب تهدید نکند.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: بالا تخت قاب عکس و دکوری نصب نکنید!

– فضای اتاق را همیشه مرتب نگه دارید!

همان طور که در مطلب انرژی مثبت در خانه اشاره کرده ام، شلختگی و در هم ریختگیِ محیط، اجازه نمی دهد که انرژی چی، راحت و روان در اتاق خوابتان جریان داشته باشد و درونتان استرس و انرژی منفی ایجاد می کند. بنابراین هر روز آن را مرتب کنید و داخل کمد دیواری را منظم بچینید.

DNN